1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Reklam Reklamcılığı: Reklamı Optimize Etmenin 4 Yolu

Sosyal Reklam Reklamcılığı: Reklamı Optimize Etmenin 4 Yolu
0

Sosyal medya reklamcılığı, hedef kitleli bir tüketiciye ulaşmanın en uygun maliyetli yoludur. Doğru stratejiyle, sosyal reklamcılık size yeni müşteriler kazandırabilir. En üst seviye farkındalık yaratabilir ve tüketicileri çok yüksek oranda yeniden ilişkilendirebilir. Tabii ki, sosyal reklamlar söz konusu olduğunda işler her zaman olması gerektiği gibi olmaz. Reklam rekabeti ve diğer faktörler nedeniyle, reklamlarınız, sonuçları artırmanız için gereken hızda yayınlanmayabilir.

Sosyal medya reklam sunumu, tatiller veya büyük olaylar gibi rekabetin yüksek olduğu zamanlarda önemli bir konudur. Bazen ne yaparsanız yapın, Facebook (veya başka bir sosyal medya kanalı), reklamınızı kullanıcılara yeterince sık göstermez.

Bunu yaşadıysanız, korkmanıza gerek yok. İşte stratejiyi optimize etmenin ve reklam yayınlamayı en üst düzeye çıkarmanın dört yolu.

Sosyal Reklam Reklamcılığı: Reklamı Optimize Etmenin 4 Yolu
Fotoğraf: Rawpixel.com

Yerleşimlerinizi Kontrol Edin 

Yerleşimler, reklamınızın yayınlanacağı farklı alanlardır; örneğin, Facebook’ta Haber Kaynağı, Anında Makaleler, sağ sütunda ve Instagram yerleşimleri olarak seçebilirsiniz.

Reklamınızın yayınlandığı yerleşim sayısını artırırsanız, esas olarak kampanyanızın reklam envanterini arttırırsınız; bu, reklamınıza sunulması için daha fazla fırsat sunar. Bu, reklam dağıtımını artırmanın ve kampanyalarınızın sonuçlarını artırmanın harika bir yoludur.

Tüm sosyal reklam platformlarında, reklam performansını optimize etmek için yerleşik bir makine öğrenimi bulunur. Ne kadar çok yerleşime sahipseniz, platformlar o kadar fazla optimize edebilir.

Teklifinizi Artırın

Sosyal medya reklamlarının tümü, hangi reklamın hangi fiyattan sunulacağını belirlemek için bir açık artırmaya girer. Teklifinizi artırırsanız, kampanyanız reklam açık artırmasında rekabet edebilir ve bu da reklamlarınızın daha sık sunulmasına neden olabilir.

Her zaman, tahminleri ortadan kaldıran platformlarda otomatik teklif verme seçeneğini kullanma seçeneğiniz vardır. Ancak, maliyetlerinizde sıkı bir hakimiyet sürdürmeye çalışıyorsanız, teklifinize her zaman için ortalama bir öneriden biraz daha yüksek bir değerde olmayı hedeflemelisiniz.

Bu sizin için biraz gelişmişse, sadece Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat‘in tüm parayı sevdiğini unutmayın, bu yüzden teklif vermeye ne kadar istekli olursanız, reklamlarınızın sunulma olasılığı o kadar yüksek olur.

Hedeflemenizi Gevşetin 

Kitle hedeflemenizi mümkün olduğu kadar daraltmak her zaman ideal olsa da, bazen çok dar olabilir ve bu sınırlı kitlelere yönelik rekabet, maliyetlerinizi artıracak veya reklamlarınızın tutarlı bir şekilde sunulmasını yasaklayacaktır.

Daha fazla yayın kazanmaya çalışmak için hedeflemenizi hedefinizle alakalı tutarken, hedef kitlenizi biraz daha genişletmeyi düşünün.

Reklam Öğenizi Değiştirin 

Bazen reklamlarınız o kadar iyi olmayabilir. Reklam içeriğiniz ilgi çekici değilse, sosyal medya kanallarında yayın yapmak zor olacaktır.

İstediğiniz reklam dağıtımını veya sonuçlarını alamadığınızda, farklı reklam reklamlarını karışıma eklemeyi deneyin. Bazen bu, platformların dağıtımda dürtülmesine yardımcı olurken, aynı zamanda reklam öğesinin en iyi performansı gösterdiğini görmenizi sağlar.

Afişlerin, videoların ve GIF’lerin test edilmesini öneririm. Sonrasında sonuçlar ortaya çıktıkça daha iyi olanı ve daha az olanı kullanın.

Kısa, hoş ve anlamlı reklamlar oluşturun. Sosyal reklam kampanyalarınız istediğiniz gibi performans göstermiyorsa ve umduğumuza ulaşmayı başaramıyorsanız, yukarıdaki reklam yayını optimizasyon ipuçlarını göz önünde bulundurun. Burada küçük bir çimdik veya sonuç üreten gelince uzun bir yol olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir