1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması
Trendlerdeki Yazı

Sosyal Medya ile Pazarlama Fırsatlarını Belirleme

Sosyal medya üzerinde bir işletme için fırsatlar söz konusudur. İşletme bu fırsatları bulmalı ve sosyal medya üzerinde kullanmalıdır.

Sosyal Medya ile Pazarlama Fırsatlarını Belirleme
Sosyal Medya ile Pazarlama Fırsatlarını Belirleme
0

Sosyal Medya ve Pazarlama Fırsatları

Daha büyük pazarlama programınızın bir parçası olarak bir sosyal medya planı oluşturmaya başladığınızda, çeşitli sosyal medya kanallarını anlamanız gerekecek. Ancak o zaman size sağlanan kanalların ve ortamların bir karışımına erişebileceksiniz. İnternette üzerindeki itibarınızı oluşturmanız için doğru fırsat olacaktır..

İnternet Kullanımı

Türkiye'de internet kullanıcılarının sayısı yüzde 13 artarak 54.3 milyona erişti.
Türkiye’de internet kullanıcılarının sayısı yüzde 13 artarak 54.3 milyona erişti.

İnternet dünyayı daha da yaklaştırdığından beri, ağın etrafında yeni bir kültür ya da yaşam tarzı geliştirmiştir. Erken aşamalarda, sınırlı bant genişliği, bağlantı ve daha düşük hızlarda, bireyler zaman zaman e-postaları kontrol etmek için ağa giriş yaptılar. Bunun amacı yararlı bulduğu farklı bilgileri kontrol etmek içindi. Daha yüksek hız ve bant genişliği sayesinde insanlar oyun oynamak, haberleri izlemek, okumak ve borsaya yatırım yapmak için giriş yapmaya başladı. Bu, interneti kullanarak geçirdikleri sürenin önemli ölçüde artması anlamına gelmektedir. Şimdi bu olayı gözden geçirirseniz, çoğu evin ve ofisin internet bağlantısı “açık” konumda gün içinde olduğunu ve insanların alışveriş, eğlence ve büyük ölçüde etkileşim ve sosyalleşme dahil olmak üzere çok daha fazla şey için internete bağımlı olmaya başladıklarını göreceksiniz. Böylece sosyal medya günlük yaşamın bir parçası ve parsel haline gelmiştir. Her birey bir ya da birkaç sosyal ağın ve çevrimiçi toplulukların bir parçası olmaya eğilimlidir ve zaman zaman içeri girip kontrol etmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak Blog Oluşturma

TV ve Yazılı Medya Reklamları

TV ve Yazılı Medya eskisi kadar önemsenmiyor.
TV ve Yazılı Medya eskisi kadar önemsenmiyor.

Yukarıdaki gelişmeler bir reklamverene veya pazarlama uzmanına ne ifade eder? Bu noktada bireylerin ruhunun ve çevrimiçi davranışlarının birazını anlamaya yardımcı olmaktadır. Televizyon ve yazılı medyadaki reklamların büyük ölçüde izleyici tarafından önemsenmediği bilinen bir gerçektir. İnsanların televizyondan uzaklaşıp kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılamaya koyulurlar. Ancak gerçek program başladığında TV izlemeye geri dönmektedirler. Herkes, TV reklamlarını, üzerinde kontrole sahip olmayan istenmeyen bir sistem olarak görmektedir.

Sosyal Medya Aracılığıyla Reklam ve Yapı Markası

Sosyal Medya üzerinde reklamın büyük etkisi var.
Sosyal Medya üzerinde reklamın büyük etkisi var.

Sosyal medyada, reklam afişleri ve pop-up’lar yerleştirmek için çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Medya zengin ve etkileşimli bir reklam afişi oluşturmak ve Google, My Space ve diğer önemli sitelerde belirgin bir şekilde sergilemek mümkün. Ayrıca, marka imajınızı oluşturmak için çeşitli sitelerde bulunan yerleşik pazarlama uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Televizyon ve diğer ortamlarla karşılaştırıldığında, çevrimiçi reklamların, ziyaret eden web sitelerine yerleştirildiklerinden, kitle tarafından daha iyi izlenebilme şansı daha yüksektir. Ancak, bireylerin reklam banner’larını TV ve diğer reklamların görüntülemelerinden biraz daha uzun süre görmesi, önemli bir marka imajı oluşturmak konusunda katkıda bulunmaya gerek duymaz. En çok, bir farkındalık veya marka hatırlaması oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Reklamcı için gerçek oyun değiştirici, sosyal medya toplulukları ve her zaman gerçekleşen tartışmalar olacaktır. Akıllı bir sosyal medya uzmanı, çevrimiçi topluluğun içeriğini anlar ve izleyicilerin nabzını hissedebilir. Katılımcılar sosyal etkileşimde yer alır ve katılımcılar tartışmaya katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra başkalarını dinlemeyi, gerçekleri bulmayı, fikirleri paylaşmayı vb. ilgilendirdiğini anladığında, çevrimiçi ihtiyaçların karşılaştırılması fırsatını görmektedir. Şeffaf ve yararlı bilgiler veya içerik sunabildiğiniz zaman, topluluğun sizinle sürekli konuşmalar ve tartışmalar gerçekleştireceğini göreceksiniz. Katkılarınızın kendileri için yararlı olduğunu ve onlara yardım ettiğini gördüklerinde, müşterileriniz olmaları ve müdaviminiz haline gelmeleri olasıdır. Bu nedenle tartışmalara katılan, topluluğun bir arada tuttuğu değerlere ve inançlara saygı göstermeye devam ederken, tartışma ve fikirleri etkilemek oyun planınız olacaktır.

Bu, bir pazarlama profesyonelinin hedef kitlenizle bağlantı kurması, ilişkileri geliştirmesi, fırsatların satışa dönüştürülmesine yardımcı olması olasını için fırsattır. Daha da önemlisi, markanızın yanı sıra şirketiniz için bir marka itibarı yaratmanız için en önemli ve doğrudan fırsattır.

Doğrudan çevrimiçi katılımın dışında, sosyal medya ile birlikte gelen bazı pazarlama uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir