1. Anasayfa
 2. Pazarlama Yönetimi

Dağıtım Kanalları Nelerdir – Anlamı ve Önemi

Dağıtım kanalları ne demektir? sorusundan yola çıktığımız makalemizde dağıtım kanalı yönetimi, rolü ve çeşitleri hakkında bilgiler verdik.

Dağıtım Kanalları Nelerdir – Anlamı ve Önemi
0

Ürünlerin üreticilerin ellerinden nihai tüketicilere veya endüstriyel kullanıcılara aktarılmasında çeşitli pazarlama aracıları kullanılır. Bu pazarlama aracıları toptancılar, distribütörler, perakendeciler, bayiler, işçiler, yetkili satıcılar ve acenteler gibi alternatif isimler taşımaktadır. Bu tür pazarlama aracıları dağıtım kanalını tehlikeye atmaktadır. Bu dağıtım kanalları, üretim noktası ile tüketim noktası arasındaki boşluğu en aza indirir ve böylece yer, zaman ve sahiplik araçları oluşturur.

Dağıtım Kanallarının Rolü ve Önemi

Dağıtım kanalları özellikleri nedir

Tüm ürünlerde başarılı dağıtım ve pazarlamada Dağıtım Kanalları çok önemli bir rol oynamaktadır . Ürünlerle ilgili çeşitli iletişim, uzmanlık ve daha geniş bilgi birikimine sahiptir. Hızla büyüyen pazarlar ve artan dağıtım karmaşıklıkları, dağıtım kanallarının talebini ve ihtiyacını artırdı.

Dağıtım kanallarının rolü aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 1. Dağıtım kanalları satış uzmanlığı sunar: Dağıtım kanalları bir satış temsilcisinin önemli bir rol oynar. Piyasada yeni ürünler yaratmada yardımcı olurlar. Onlar ağızdan ağıza satışı ve ürünlerin tanıtımı konusunda uzmanlaşmıştır. Tüketicilere satış öncesi ve satış sonrası hizmeti garanti ederler. Bu kanallar tüketicilerle doğrudan ve düzenli temas halinde olduğundan, çok iyi bir satış yapıyor ve aynı zamanda üreticiler için doğru ve değerli geri bildirim sağlıyorlar.
 2. Dağıtım kanalları, dağıtım verimliliğini artırır: Ara kanallar, müşteri ile doğrudan temas halinde oldukları için satış sürecini kolaylaştırır. Üreticiler ve tüketiciler arasındaki boşluğu hem ekolojik hem de verimli bir şekilde daraltmışlardır. Bu aracılar, üreticilerden tüketicilere sunulan ürünlerin yapımında yer alan işlem sayısını azaltmaktadır. Örneğin, ürünlerini dört müşteriye satmayı hedefleyen dört üretici var. Dağıtım kanalı yoksa, on altı işlem söz konusu olacaktır. Ancak, üreticiler dağıtım kanallarını kullanırlarsa, söz konusu işlemlerin sayısı sekize (üreticiden aracıya dört, aracıdan müşteriye dörder) düşecek ve bu sayede nakliye maliyetleri ve çabaları da azaltılacaktır.
 3. Kanallar, gerekli ürün çeşitlerinde ürün sunmaktadır: Üreticilerin ürünler üretme konusunda uzmanlıkları olduğu gibi, aracılar da kendi uzmanlıklarına sahiptir. Toptancılar, çeşitli üreticilerin ürünlerini daha fazla sayıda perakendeciye taşımak ve transfer etmek konusunda uzmandır. Benzer şekilde, perakendeciler, daha fazla sayıda nihai müşteriye daha az miktarda malların geniş bir yelpazede satışında uzmanlığa sahiptir. Dağıtım kanallarının (toptancılar ve perakendeciler) mevcudiyetinden dolayı, bir tüketicinin, uygun bir yerde bulunan bir fabrikadan sipariş vermek yerine, uygun bir zamanda (coğrafi olarak daha yakın) bir mağazadan gerekli ürünleri satın alması mümkündür. Böylelikle, bu aracılar müşterileri topluyor ve daha az miktardaki talebi karşılamaktadır.
 4. Ürünlerin ticarileştirilmesinde yardımcı olurlar: Ürün alışverişini perakende satış masasından müşteri sepetine kadar hızlandıran aracılar tarafından yapılan ticarettir. Bir müşteri bir perakende mağazasına gittiğinde, yeni bir ürünün cazip görüntüsü ile büyülenebilir, yeni ürünü merak edebilir ve normal ürününü bırakan yeni ürüne geçebilir. Bu nedenle aracıların satış faaliyetleri bir perakende mağazasında sessiz bir satıcı olarak hizmet eder.
 5. Kanallar, firma ile nihai müşteriler arasındaki fiyat mekanizmasının yürütülmesine yardımcı olur: Aracılar, hem üreticiler hem de tüketiciler için kabul edilebilir bir fiyat seviyesine ulaşmada yardımcı olurlar.
 6. Dağıtım kanalları stok tutmaya yardımcı olur: Aracılar, ürünlerin finanse edilmesi, ürünlerin depolanması, risklerin taşınması ve gerekli depo alanı sağlanması gibi çeşitli başka işlevler yerine getirir.

Böylelikle, dağıtım kanalları bir firmanın kapsamlı pazarlama stratejisinin önemli bir bileşenidir. Artan gelirde ürün erişimini ve kullanılabilirliğini arttırmaya yardımcı olurlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir