1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Kanalları Nedir?

Sosyal Medya Kanalları Nedir?
2
Sosyal Medya Kanalları Nedir?
Sosyal Medya Kanalları Nedir?

Pazarlama uzmanı ya da bir yönetim profesyoneli, özellikle medya kanalları açısından güncel trendlere uyum sağlamalı ve müşterilerin önünde olmalıdır. Sosyal medya ağı, tüketici davranışlarına olağanüstü değişiklikler getirdi. Basılı medya, ses ve video medyası, okuyucular ve izleyicilere onayları ile veya onayları olmadan reklam yoluyla bilgi sağlayan tek taraflı iletişim kanalları oldu. Diğer yandan sosyal medya kanalları tüketicilerin kendileri tarafından etkileşimli ve denetlenmektedir.

Mevcut zamanlardaki olası müşterilere reklam vermek, baskı, TV, web siteleri, bloglar, you tube, facebook, flickr dahil olmak üzere çoklu ortamları kullanmayı içerir. İşletmeler artık, tüm önde gelen kanallarda mevcut olmaktan başka seçeneği yoktur. Bu nedenle, bir iletişim ve reklam stratejisi oluşturması gerekmektedir. Bunun için sosyal medya ağları, tüketici davranışı, özellikleri gibi unsurları bilmesi gerekir. Ve önemlisi farklı unsurlar hakkında her şeyi anladıktan sonra ayrı bir sosyal medya stratejisi tasarlamaya başlamalıdır.

Sosyal ağların en popüler kanallarından bazıları bloglar, sosyal ağlar, fotoğraf paylaşım siteleri, ses (pod cast) ve video paylaşımı, wiki, E-posta, SMS ve mikro bloglamadır. Bu bölümde kısaca tartışacağız. Web’de çok popüler bir tartışma ortamı olan bloglar ve wiki’ler.

Bloglar

Blog, kullanıcıların belirli bir konu hakkında yorum yazdıkları ve bilgi paylaştıkları bir web sayfasıdır. Blogcular ilk olarak blogları tek yazar sayfaları olarak yazmaya başladılar. İzleyiciler daha sonra yorum yapmaya başladılar ve tartışmalar yazı şeklinde gerçekleşti. Bununla birlikte, son zamanlarda, profesyonel bloglama, birçok yazarın çeşitli konulardaki bloglara yazdığı ve katkıda bulunduğu bir çağ olmuştur. Bloglar, kişisel, profesyonel, iş ile ilgili, akademik ve araştırma vb. dahil olmak üzere hemen hemen tüm alanlarda bulabilirsiniz. Aslında üniversiteler, araştırma ve ilgi alanlarına dayalı gruplardan gelen bloglar artmaktadır. Blogların bireyler tarafından sürdürülmesinden farklı olarak, bu eğilim artık içeriklerin yanı sıra tartışmaların kalitesini arttıran çoklu yazarlar tarafından yazılan bloglara kaymıştır.

Birkaç yıl öncesine kadar, bloglar metin mesajları içeriyordu. Günümüzde profesyonel bloglar, görüntüleyenler için zenginleştirici bir deneyim haline getiren video, ses ve görüntü kırpıntıları vb. içerir. Pazarlama şirketleri, çevrimiçi marka oluşturma ve reklamcılık için bu tür blogları kullanıyor.

Dünya çapında web 175 milyondan fazla blog içermektedir. Bir kanal olarak popülaritesi tartışılmazdır.

Her pazarlama müdürü ve yönetim müdürü öğrencisi, çeşitli blog türlerini incelemek ve bunlarla ilgili her şeyi anlamak için zaman ayırmalıdır. Bir blogun temasını belirleyebilmeli, yazıların hacmini tahmin edebilmeli, yorumların kalıplarını görebilmeli ve bireylerin nabzını hissedebilmelidir. Tartışmanın yapıldığı ve yönetildiği tonu ve yolu anlamak, bu kanalı çevrimiçi pazarlama için nasıl etkin bir şekilde kullanacağına dair bir fikir verecektir.

Terminoloji ve Kaynaklar

Bloglama topluluğuna “Blogsphere” olarak gönderme yapılıyor. Web sitelerinde olduğu gibi, bloglarda da çeşitli blogların birbiriyle bağlantılı ve birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayan bağlantı arkaları, blog ruloları ve diğer özellikler bulunur.

Çeşitli konulardaki blogları aramak için çeşitli blog arama motorları, yani Technorati, Blog Scope vb. Kullanılabilir. Blog yayınlarında kullanılan son ve popüler etiketleri aramak için arama seçenekleri sunarlar.

Blogcuların çevrimiçi topluluğu olan BlogCatalog, Global Voices ve daha birçok site de çok sayıda blogcu ve gruba bağlantı sağlıyor.

Birçok pazarlama şirketi ve işletmesi, yalnızca kendi ürünlerini tanıtmak ve reklamını yapmak amacıyla oluşturulmuş kendi bloglarını oluşturup sürdürmektedir. Bu şirketler, şirket tarafından verilen sosyal medya stratejisi tasarımına uygun olarak post blog oluşturmak için profesyonel blogcuların hizmetlerini yürütmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Hangi sektörde hangi sosyal medya kanalına ağırlık vermeli? Bunun bir yöntemin var mı Sezgin bey..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir