1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Wi-Fi Hotspot Nedir? iPhone Hotspot Açma ve Kullanımı

Hotspot açma nasıl olur? Hotspot paralı mı olacak? Resimli anlatım ile detaylı makalede bu konuları ve fazlasını bulacaksınız.

Wi-Fi Hotspot Nedir? iPhone Hotspot Açma ve Kullanımı
2

Hotspot açma ve hotspot ne işe yaradığı hakkında makalemizde bilgiler vereceğim. Yakın zamanlarda Wi-Fi erişimi olmayan bir bilgisayarınızı veya tabletinizi internetli hale getirmeniz gereken bir durumda hiç sıkışıp kaldınız mı? 3G veya 4G veri bağlantısına sahip bir iPhone’unuz varsa , Kişisel Hotspot sayesinde bu sorun kolayca çözülebilir. Hotspot Türkçe’de ne demek derseniz sıcak nokta olarak geçiyor.

Kişisel Hotspot Nedir?

Kişisel Hotspot , iOS 4.3 ve daha üst sürümleri çalıştıran iPhone’ların Wi-Fi, Bluetoothveya USB üzerinden yakındaki diğer cihazlarla hücresel veri bağlantılarını paylaşmalarını sağlayan bir iOS özelliğidir . Bu özelliğe genel olarak bağlanma adı verilmektedir. Kişisel Hotspot kullanırken, iPhone’unuz diğer cihazlar için kablosuz bir yönlendirici gibi davranır, bunlar için veri iletimi ve alımı sağlamaktadır. 

Hotspot Açmak için Ne Gerekli?

Kişisel Hotspot’u bir iPhone’da kullanmak için yapmanız gerekenler:

 • iPhone 4  veya daha yenisi
 • iOS 4.3 veya daha yüksek
 • Tethering / Kişisel Hotspot’u destekleyen bir veri planı
 • Cihazları bu şekilde bağlamak istiyorsanız, bir USB kablosu.

Hotspot Paralı Mı?

Bu günlerde, çoğu büyük telefon şirketi iPhone için veri planlarının bir parçası olarak varsayılan olarak Kişisel Bağlantı Noktasını içerir . AT&T ve Verizon tüm planlarına dahil ederken, T-Mobile sınırsız veri planının bir parçası olarak sunuyor. Sprint, ne kadar veri kullanmak istediğinize bağlı olarak fiyatlarla ücretlendirilir. Ve bunların hepsi bir kuruşta değişebilir. Türkiye’de hotspot paralı mı? dediğinizi duyar gibiyim. Ülkemizde ise tüm operatörler bu servisi sağlamaktadır. 2019’a kadar ücretsiz idi. 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren artık paralı / ücretli olacak.

Çoğu bölgesel taşıyıcı ve ön ödemeli taşıyıcı, onu veri planlarının bir parçası olarak da destekler. Veri planınızda Kişisel Bağlantı Noktası olup olmadığından emin değilseniz, telefon şirketinize danışın. 

Sahip olup olmadığını bilmek için başka bir yol iPhone’unuzu kontrol etmektir. Ayarlar uygulamasına dokunun ve Hücresel’in altındaki Kişisel Bağlantı Noktası menüsünü arayın . Eğer oradaysa, muhtemelen bu özelliğe sahipsin.

Hotspot Nasıl Açılır?

Wi-Fi Hotspot Nasıl Açılır?
Hotspot nasıl açılır?

Hotspot nasıl kullanılır? Kişisel Hotspot veri planınızda etkinleştirildiğinde, onu açmak gerçekten basittir. Sadece şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar’a dokunun
 2. Kişisel Hotspot’a dokunun
 3. Taşı Kişisel Hotspot / yeşil kaydırıcıyı için

İOS 6 ve önceki sürümlerde, adımlar  Ayarlar > Kişisel Bağlantı Noktası > kaydırıcıyı Açık konumuna getirin .

Kişisel Bağlantı Noktası’nı açtığınızda Wi-Fi, Bluetooth veya her ikisini de etkinleştirmediyseniz, bir açılır pencere açmak isteyip istemediğinizi veya yalnızca USB kullanmak isteyip istemediğinizi sorar. Böylelikle hotspot nasıl etkinleştirilir? sorusuna cevabı vermiş bulunuyorum.

thumbnail
Önerilen Yazı
İphone için Önemli 9 Gizlilik ve Güvenlik Ayarları

Hotspot Nasıl Kullanılır?

Hotspot nasıl bağlanır? Diğer cihazları Kişisel Bağlantı Noktanıza Wi-Fi üzerinden bağlamak oldukça kolaydır. Bağlanmak isteyen kişilere, cihazlarında Wi-Fi özelliğini açmasını ve telefonunuzun adını aramasını söyleyin (Kişisel Bağlantı Noktası ekranında gösterildiği gibi). Bu ağı seçmeleri ve iPhone’daki Personal Hotspot ekranında gösterilen şifreyi girmeleri gerekir.

Kişisel Hotspot’unuza Cihazlar Ne Zaman Bağlanır?

İPhone’unuzun etkin alanına diğer cihazlar bağlandığında, ekranınızın üstünde ve kilit ekranında mavi bir çubuk göreceksiniz . İOS 7 ve üzeri cihazlarda, mavi çubuk, telefonunuza kaç cihazın bağlı olduğunu bilmenizi sağlayan bir kilitleme veya kilitleme döngüsü simgesinin yanında bir sayı gösterir.

Hotspot Shield Nedir? Hotspot VPN

Hotspot Shield , AnchorFree , Inc. tarafından geliştirilen sanal bir özel ağ (VPN) yardımcı programıdır. VPN’ler, genellikle güvenli olmayan ağlarda Internet bağlantılarının daha güvenli olması amacı taşımaktadır. Hotspot Shield, Mısır , Tunus ve Libya’daki Arap Baharı protestoları sırasında hükümet sansürünü geçmek için kullanıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Merak ettiğim bir şey var Turkcell hotspottan para alacağını söyledi sizce doğru mudur arkadaşlar

  • İlk olarak Turkcell ücretli olacak açıklamasında bulundu. Operatörlerin toplu bir açıklaması değil idi. Fakat çok tepki çekti. Bu tepkiyi gören Türk Telekom ve Vodafone bizde ücretsiz demeyi tercih etti. Sonucunda ne olacağı halen belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir