1. Anasayfa
 2. Pazarlama Yönetimi

İşletmelerin İnternette Reklam Maliyet Modelleri

İşletmeler internet üzerinde reklam vermek istediklerinde tıklama başı maliyet, bin gösterim başına maliyet, yönlendirme başı maliyet gibi giderlere katlanırlar.

İşletmelerin İnternette Reklam Maliyet Modelleri
0

Bir reklamverenseniz ve ücretli olarak dahil edilmek üzere harcamalarınızı bütçelendirmeye nasıl gideceğinizi öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki analiz ve tartışma bu konuda bazı yönergeler sağlayacaktır. Elbette, bu bölüm çeşitli reklam modellerini tanıtır ve arama motorlarında gerçek bütçeleri ve teklif edilen kapsayıcı noktalar için teklif vermenize yardımcı olacak sonraki bölümlere gider. Çeşitli reklam modellerine dönmeden önce, bu modellerin, reklamverenlerin özel ihtiyaçları açısından farklılık gösterdiği, yani yalnızca web sitesi ziyaretleri için ödeme yapmak isteyip istemedikleri veya satışa dönüştürebilecekleri veya satışların ortasına gelip gelmeyecekleri arasında değiştiği belirtilmelidir. Bu ikisi de, web sitelerinde üye vb. için ödeme yapmak istediklerini belirttiler. Bu nedenle, reklamverenler onlara uyan seçeneği seçer ve iş modelleriyle uyumludur.

Tıklama Başı Maliyet Nedir? (TBM)

Tıklama Başı Maliyet Nedir? (TBM)

Tıklama Başına Maliyet (TBM) veya Tıklama Başına Ödeme (PPC), reklamverenlerin reklamlarını tıkladıklarında reklamları arama motoruna veya yayıncıya ödediği bir internet pazarlaması biçimidir. “Bir reklamın tıklanması için harcanan miktar” olarak tanımlanmaktadır. TBM, ayrıca, ödemenin yalnızca nitelikli tıklamalara dayandığı bir “çevrimiçi reklamcılık ödeme modeli” olarak tanımlanır.

Normalde, Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları, reklamverenlere TBM için sabit bir ücret alır veya ücretli katılım için teklif vermelerini ister.

TBM’nin hesaplanması şu şekilde yapılır:

Tıklama Başına Maliyet = Reklam Maliyetleri / Tıklanan Reklamlar.

Başka bir deyişle, reklamverene ait TBM, toplam reklam maliyetinin reklamların tıklanma sayısına bölünmesiyle elde edilen maliyettir.

Öte yandan, Teklif temelli TBM, arama motoru şirketi veya yayıncı, ilgili tarafları arama motorlarına veya web sitelerine eklenmek üzere teklif vermeye davet ettikleri özel bir açık artırma gerektirir. Teklife dayalı TBM, tamamen tartışılacak ayrı bir konu olup, bu modelin mekaniği, ilgili bölümde ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Bin Gösterim Başına Maliyet Nedir? (BGBM )

Bin Gösterim Başına Maliyet Nedir? (BGBM )

Bin gösterim başına maliyet, reklamverenlerin medya genelinde kullandıkları ve çevrimiçi reklamcılık modellerini tartıştığımız gibi, her bin gösterim için reklamverenin maliyeti olarak tanımlanan popüler bir reklamcılık modelidir. Çevrimiçi alanda, BGBM, web sitenizin arama motoru sonuçları sayfasından kendisine giden kullanıcılar aracılığıyla görüntülediği her sayfa görüntülemesi için toplam maliyeti reklamverene bölerek elde edilir.

BGBM, özellikle farklı ortamlardaki ve reklamlardan gelen reklamlardan YG’yi veya Yatırım Getirisini hesaplamak için kullanılır. Örneğin, belirli bir reklamveren farklı medyalarda birden çok reklam kampanyası yayınlıyorsa, BGBM, reklamverenlere yatırımlarının ne kadar iyi olduğunu veya başka bir şekilde ne kadar iyi olduğunu gösteren bir ölçülebilir ölçüt sağlar. Ayrıca, çevrimiçi ortamda, BGBM, farklı arama motorlarına ücretli olarak dahil edilmek üzere başvurulan reklam kampanyalarının etkinliğini izlemek için yaygın olarak kullanılır.

Dönüşüm Başına Maliyet Nedir? (EBM)

Dönüşüm Başına Maliyet Nedir? (EBM)

Reklamverenlerin, arama motorlarında ve yayıncılarında pazarlama için çeşitli fiyatlandırma modellerini nasıl tercih ettiklerini gördük. Diğer bir fiyatlandırma biçimi de Dönüşüm Başına Maliyet olarak da bilinen EBM veya Eylem Başı Maliyetidir. Bu, belirli bir önceden tanımlanmış eylemi gerçekleştiren kullanıcılara dayalı olarak reklamverene verilen maliyet olarak tanımlanır. Örneğin, birçok web sitesinin reklamları tıklayan ve bültenlerine kaydolmak, kayıt yaptırmak veya bir kayıt isteğinde bulunmak için ana sayfalarına gelen kullanıcıları istemesi yaygındır.

EBM fiyatlandırma modelinde, reklamveren yayıncıya yalnızca kullanıcılar tanımlanmış eylemi gerçekleştirdiğinde ve yalnızca tıklama temelinde temel alınan TBM ile karşılaştırıldığında, reklamverene değer eklerken daha etkili olduğunda ödeme yapar.

Google’da veya göz attığınız herhangi bir sitede sponsorlu reklamlarda kaç kez tıklama yapmış olabileceğinizi düşünün. Web sitelerinde tıklamanın üzerinden kaç kez gerçekten bir eylem gerçekleştirdiniz ve bunun yerine reklamverenin istediği işlemi yapmadan “yürüdüm”. EBM ise, reklamverenin eski durumda ne getirdiği ve TBM, ikinci durumda reklamverenin yaptığı şeydir.

Şimdiye kadar, EBM’nin reklamverenlerin bakış açısından TBM’den daha etkili olduğu aşikar olurdu.

Yönlendirme Başına Maliyet Nedir? (CPL)

Yönlendirme Başına Maliyet Nedir? (CPL)

Artık EBM’yi düşündüğümüze göre, CPL veya yönlendirme başına maliyet olan başka bir fiyatlandırma formuna bakmanın zamanı geldi. CPA ve CPL, her ikisi de bir tıklama veya tıklamadan sonra ortaya çıkan bir kuryaya dayanıyor gibi görünse de, aralarında bazı önemli farklılıklar vardır.

CPA genellikle, genellikle kredi kartı bilgilerini vb. Kullanan kullanıcıları kapsayan ayrıntılı bir işleme dayanarak belirlenirken, CPL, “lider” in önemli olduğu daha temel bir fiyatlandırma şeklidir. Bu lider, iletişim bilgilerini web sitesinde bırakmak kadar basit olabilir ve ayrıca daha fazla bilgi için temel bir kayıt veya talep içerir.

Dahası, araştırmalar, CPL modellerinin reklamveren merkezli olduğunu ve reklamverenin reklamlarının nerede yerleştirildiğini belirleme seçeneğine sahip olduğunu gösterirken, EBM modelleri yayıncı merkezlidir ve reklamverenler yayıncıya bu yönler üzerinden kontrol sağladı. Bunun nedeni, EBM’nin zorlu doğasıdır. Bu, yayıncıların web sitelerinde hangi reklamların yayınlanacağını seçme hakkını saklı tutması anlamına gelir.

Sonuç

Sonuç olarak, ağın bu 7/24 hiper bağlantılı ve hiper bağlantılı dünyadaki pazarlamacılar için ilk tercih haline gelmesi göz önüne alındığında, birçok pazarlama okulunda çevrimiçi pazarlamanın tercih edilen bir seçenek haline gelmesi şaşırtıcı değildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir