Genel

Amerika ‘da En Çok Konuşulan Diller Nelerdir?

Amerika Neden İngilizce Konuşuyor?

Amerika’nın resmi dili neden İngilizce? diye soranlar vardır elbette. Aslında hükümet olarak Amerika’nın resmi dili yoktur. Amerika’nın resmi bir dili olmamasına rağmen, İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan dil olma unvanını korumaktadır. Bunun açıklamasına gelecek olursak, çok basit. Amerika, bağımsızlığını kazanmadan önce bir İngiliz kolonisi idi. Bu nedenle ülke, kültürünün çoğunu ve İngiliz dilini konuşmuş ve miras almıştır. Ülke nüfusunun çoğunluğunun, İngilizceye özgü öyküsü vardır ve diğer faktörlerle birleşince, İngilizceye Amerikan dili ve kültürü içinde güçlü bir şekilde yerini almaktadır. Çoğu eyalette resmi platformlarda İngilizce kullanılmaktadır ve nüfusun neredeyse tamamı İngilizce dil kullanımına ilişkin temel bilgiye sahiptir. Yine de, diğer diller Amerika sınırları içinde sıkça kullanılmaktadır ve bu trendin en belirgin etkilerinden bazılarını açıklayabiliriz.

İngilizce’den sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan diller İspanyolca, Çince, Fransızca, Tagalogca ve Vietnam’dır.

İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok konuşulan dildir.
  • Save
İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan dildir.

Göçmenler Ülkesi Amerika

Göç, büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’nin demografik yapısını etkilemiştir. ABD göçmenlerinin çoğunluğu komşu Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinden gelmektedir. İspanyol halkının büyük bir akışı, ülke içinde en çok konuşulan ikinci dil olan İspanyolcayı yaptı ve İspanyolca konuşulan etkilerin yakında herhangi bir zamanda yer kaybetme olasılığı düşük olduğu için bu sayı giderek artıyor. Kaliforniya ve Teksas’ta İspanyolca dil konuşulmakta ve nüfusun% 20’sinden fazlası tarafından bir dereceye kadar anlaşılmaktadır. İspanyolların nüfuzunun büyük ölçüde hissedildiği diğer eyaletler New York ve Florida’dır. İkincisi ile bu, Küba’ya yakın olmak ve oradan ve Karayipler’in başka yerlerinden çok sayıda göçmen almakla ilişkilendirilebilir.

Medyanın Rolü

Teknoloji, Amerika’da konuşulan dillerin sıklığı ve çeşitliliği üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti. Bu, ülkenin son yıllarda sahip olduğu yüksek teknoloji hakimiyeti seviyesiyle artmıştır. Teknik şirketler, yüksek düzeydeki küresel rekabete ayak uydurmak için, diğer teknoloji dominant ülkelerinden göçmenlere çağrıda bulunmak zorunda kaldılar. Bu gurbetçilerin çoğu, teknolojinin on yıllardır ekonomik kalkınmanın ön saflarında yer aldığı Asya ülkelerinden geliyor. Mandarin Çincesi en çok konuşulan Asya dilidir ve bu rakam, Amerika Birleşik Devletleri genel nüfusunun% 2’sine yakın bir yerde iletişim kurabilmektedir. Birçok Asyalı, ABD’ye başka iş amaçları için de taşındı. Çince’nin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan diğer Asya dillerinde Korece, Tagalogca ve Vietnamca da bulunmaktadır.

[geo-post id=”326″]

Alman ve Yahudi Etkileri

İngilizce ve İspanyolca, Amerika Birleşik Devletleri’nde konuşulan ortak dil paketine liderlik etse de , diğer iki ilginç ortak dil Almanca ve İbranice’dir. Yeni Dünya’nın kolonileşmesinden bu yana yüzyıllar boyu Amerika’ya gelen çok sayıda Alman göçmen var. Aslında, Alman-Amerikalılar ülke içinde bulunan en büyük etnik kimlik grupları arasındadır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alman etkisi, Şikago ve Dakotas gibi yerlerde oldukça hissedilebilir. İbranice de ülke çapında yaygın olarak konuşuluyor ve bu durum ABD’nin de İsrail dışındaki en yüksek Yahudi nüfusu olan ülkelerden biri olmasıyla açıklanabilir. Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail çok yakın politik ve ekonomik ilişkileri paylaşıyorlar ve bu da İsrail’in ülkeye geniş bir nüfuzuna katkıda bulundu. Pek çok Yahudi, özellikle 20. Yüzyılda Avrupa kıtasındaki diğer trajedilerin yanı sıra, Faşizmin yükselişi ve II. Dünya Savaşı olaylarıyla ilgili olarak ABD’den Avrupa’ya göç etti. Los Angeles ve New York City, bugün büyük Yahudi nüfusu olan Amerikan şehirlerinin, genellikle İbranice olmak üzere tercih edilen bir iletişim dili olan harika örneklerinden.

Yerli Amerikan Dillerinin Yokluğu

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bir yanından çok sayıda insanın kıyılarında yaşamasına ve çalışmasına yol açtığı için, bir ülke olarak çok kültürlüdür. Fakat bir zamanlar bu bölgenin asıl sakinleri tarafından konuşulan birçok Yerli Amerikan dilini unutamayacaksınız. Birçok Kızılderili kabilesi, çocuklarının asıl dillerini öğrendiklerini, yüzyıllardır zulümden sonra kaybolmaları ve asimilasyona maruz kalmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Bu söyleniyor ki, hiçbir Yerli Amerikan dilinin aslında ABD içinde konuşulan ilk 25’in listesine girmediğini belirtmek gerekir. Bugün ABD’de en çok konuşulan Kızılderili dili olan Navajo dili, yaklaşık 170 bin konuşmacıya sahip. İbranice, 213 bin konuşmacıya yakın listede yer alan 25. sıraya yerleşti.

1_IoTsY5qNkqnpRtsdN0yeGg
  • Save
1_IoTsY5qNkqnpRtsdN0yeGg

ABD ‘de Kaç Resmi Dil Var?

SıraABD’de Evde Konuşulan Birincil DilKonuşan Sayısı
1İngilizce231,122,908
2İspanyolca37,458,470
3Çince (Kanton, Mandarin, diğer Çince dilleri dahil)2,896,766
4Fransız ve Fransız Creole2,047,467
5Tagalogca1,613,346
6Vietnam1,399,936
7Korece1,117,343
8Almanca1,063,773
9Arapça924,374
10Rusça879,434
11İtalyanca708,966
12Portekizce693,469
13Hindice643,337
14Polonya580,153
15Japonca449,475
16Urduca397,502
17Farsça391,113
18Gujarati373,253
19Yunanca304,932
20Bengal257,740
21Fnjbi253,740
22Telugu247,760
23Ermeni237,840
24Hmong214,943
25İbranice212,747

İngilizce – 231,122,908

Amerika'da ingilizce konuşulan bölgeler
  • Save
Amerika’da ingilizce konuşulan bölgeler

İngilizcenin Birleşik Devletlerde en çok konuşulan dil olması sürpriz olmamasına rağmen, ülkenin resmi dili olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. ABD’nin kitaplarda resmi bir dili yok, ancak konu yüzyıllara dayanan ateşli bir tartışma başlattı. Resmi dili İngilizce yapan taraftarlar, genellikle siyasi ölçeğin muhafazakâr tarafına düşerken, muhalifler genellikle daha sol eğilimli ve göçmenlerdir. Federal düzeyde resmi bir dil bulunmamasına rağmen, 50 eyaletten yarısından fazlası İngilizce resmi dil statüsü veren yasaları kabul etmiştir.

İspanyolca – 37,458,470

ABD’deki yerli İspanyol konuşmacıların sayısı İngilizce konuşulanlardan önemli ölçüde daha az olsa da, İspanyolca, ülkenin en hızlı büyüyen dillerinden biridir. Pew Research Center‘a göre, 1980 ile 2013 yılları arasında% 233 artmıştır. Aslında, ABD’de İspanya’dan daha fazla İspanyolca konuşan insan var , bu da sadece İspanyolca konuşan nüfusta Meksika’ya ikinci oluyor.

Çince (Kanton, Mandarin ve diğer çeşitleri dahil) – 2,896,766

ABD’deki ikinci ve üçüncü en çok konuşulan diller arasındaki düşüş dik olsa da, Çinli konuşmacılar hala nüfusun etkileyici bir şekilde büyük bir şeridini oluşturuyor. Birçok yerli doğumlu Amerikalı gibi, pek çok Çinli göçmen , 19. yüzyılda, eyaletteki Gold Rush’da büyük kazanma umuduyla Kaliforniya’ya akın etti. Mirasları hala büyük ve canlı Çin-Amerikan topluluklarında ya da ülke çapındaki şehirlerde “Çin Mahalleleri” olarak görülebilir . New York City, Asya dışındaki en büyük etnik Çin nüfusu barındırıyor ve New York metro alanında 12 Çin mahallesi var. Gold Rush sayesinde, San Francisco, en eski Amerikan Çin Mahallesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Fransızca ve Fransız Creole (Patois ve Cajun dahil) – 2.047,467

Fransız ve Afrika dillerinin bir melezi olan Louisiana Creole French’i dahil ederseniz, Fransızca yalnızca ABD’de en dördüncü dildir. Bu, Amerikan kültürünün özellikle 17. yüzyıla dayanan kökleri ile ilginç bir alt kümesidir. Fransa, 1699’dan itibaren Louisiana topraklarını kontrol etti ve Fransız yerleşimciler dillerini ve kültürlerini getirdiler. Bölge, Fransız ve İspanyol yerleşimcilerden, Yerli Amerikalılardan, kölelerden ve serbest kölelerden oluşan zengin bir kültür ve sınıf karışımıydı. ABD’nin 1803’te Louisiana Satın Almasından sonra, Afrika kölelerinin ithali, Batı Afrika dillerinin bölgesel Fransızlar üzerindeki etkisini artırdı.

Tagalogça – 1,613,346

ABD genelinde yaygın olarak konuşulmasına rağmen, Tagalog, ABD’deki en çok konuşulan dillerden oluşan bu listede diğer dillerden daha az tanınmaya sahip. Daha önce hiç duymamış olanlar için, Filipinler’de yaygın olarak konuşuldu ve standart versiyonu – Filipin – ülkenin resmi dillerinden biridir.

Amerika’da Filipinlerin% 43’ü Kaliforniya’da yaşıyor, ancak Hawaii ve New York City metropoliten bölgesinde nispeten büyük bir yoğunluk var. Filipinler, 1899’da ABD tarafından ilhak edildi, bu yüzden Filipinliler Amerikan vatandaşları olarak kabul edildi ve göçmenlik daha az acı verici bir süreç haline geldi. Birçok Filipinli, 20. yüzyılın başlarında ABD’ye Hawaii ve Kaliforniya’da tarım işçisi olarak çalışmak için geldi. Filipinli göçmenlerin bir başka büyük dalgası 1960 ile 2013 arasında Filipin hükümeti tarafından teşvik edilen bir göç kültürünün yanı sıra ekonomik ve eğitim fırsatları da dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı geldi.

Vietnamca – 1,399,936

ABD’deki Vietnamca konuşanların sayısı, Tagalog hoparlörlerinin sayısından yalnızca biraz daha düşük. 2000 ve 2014 yılları arasında ABD’ye, başta Vietnam Savaşı’ndan sonra ABD’de sığınma talebinde bulunan aile üyeleriyle bir araya gelmek üzere 300.000’den fazla Vietnamlı göçmen geldi.

Vietnamlıların çoğunluğu Kaliforniya’ya yerleşti (% 39), onu Teksas (% 13) izledi. Aslında, nüfuslar çok yoğunlaşmıştı ki, 2010 ve 2014 arasında, üç Vietnamlı göçmenden biri Los Angeles, San Jose veya Houston metropol alanlarında yaşıyordu.

 

  • Save

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Kapalı
Kapalı
Share via
Copy link