1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Instagram Analytics, 2019’da Yatırım Getirisini Artırabilir

Instagram Analytics, 2019’da Yatırım Getirisini Artırabilir
1

Instagram analizleriniz, izleyicileriniz, içerik performansınız ve işinizin pazarlama stratejisinin etkinliği hakkında değerli bilgiler içeren bir altın madenidir. Ancak birçok marka, tüm bu bilgileri en üst düzeye çıkarmaz veya işlerini çevrimiçi olarak büyütmek söz konusu olduğunda stratejik olarak kullanmaz.

2019 stratejisini geliştirmenize yardımcı olmak için, genel pazarlama stratejinizi geliştirmenize ve geliştirmenize ve işinize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacak üç ana Instagram analizine bakıyoruz.

Instagram Analytics, 2019’da Yatırım Getirisini Artırabilir

Katılım oranları

Hangi tür Instagram içeriğinin hedef kitlenizle en iyi şekilde yankılandığını bilmek, içerik takviminizi ve pazarlama stratejinizi gelecek için planlamanıza yardımcı olabilir. Hangi tür içeriğin en iyi sonucu verdiğini ölçmenin en iyi yollarından biri Instagram katılım oranınızdır.

Katılım oranınızı ölçmek konusunda hızlı ve zor bir kural yoktur. Ancak çoğu pazarlamacı genellikle bu hesaplamaya dayandığını kabul eder. Toplam beğenilerinizi ve yorumlarınızı takipçilerinizin sayısına göre paylaştırır, bu da size bir yüzde verir. Veya Instagram Analytics’inizi deşifre etmeye adanmış araçları veya uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu sayede, her bir gönderi için katılım oranınızı otomatik olarak hesaplar. Böylece hangi içeriğin aydan sonra listenin en üstünde yer aldığının anlık görüntüsünü alabilirsiniz.

Instagram’daki gösteriniz, gönderinizin katılım düzeyleriyle bağlantılı. İçeriğinizi ne kadar beğenir, yorumlarınız ve paylaşırsanız, Instagram algoritması içeriğinizi tercih eder ve onu hedef kitlenizin önüne yerleştirir. Katılım oranının yüksek olduğu kanıtlanmış içeriği düzenli olarak üretebiliyorsanız, büyük olasılıkla takipçilerinizde ve genel iş riskinde büyüme göreceksiniz.

Instagram içerik performansınızı aylık olarak inceleyin ve önceki aylarla ve kampanyalarla karşılaştırın. Hem kazananı hem de başarısızlığı tanımlayabilirseniz, gelecek için daha güçlü bir içerik takvimi oluşturabilirsiniz.

Katılım oranınıza ve en iyisini yapan içerik temalarına özellikle dikkat ederek, zamanınızı, enerjinizi ve bütçenizi nereye yatırmanız gerektiği konusunda hedef kitlenizden güçlü göstergeler bulacaksınız.

Instagram Stories ‘anket sonucu metrikleri

Instagram Stories, neredeyse hiçbir zaman veya bütçe gereksinimi olmadan gerçek müşteri görüşleri ve geri bildirim alma fırsatı sunar. Instagram’ın anket işlevi sayesinde, takipçilerinize ne istediklerini, hoşlanmadıklarını veya işinizden daha az hoşlandıklarını sorabilirsiniz. Ürün hatlarınıza veya iş özelliklerine yatırım yapmak söz konusu olduğunda, müşterilerinizden dürüst, hızlı ve somut geri bildirim alabilirsiniz.

Bu etkileşim seviyesine sahip olmak ve Instagram kitlenizden doğrudan geri bildirim almak çok değerlidir. Onların soruları, geri bildirimleri ve görüşleri size ve işinize bütçenizi nereye harcayacağınızı daha iyi değerlendirmenize yarar. Hatta yeni ürün grupları geliştirmenize yardımcı olabilir.

Tıklama oranları

Web sitenize daha fazla trafik çekmek, çevrimiçi satışlarınızı artırmak ve müşterileri korumak istiyorsanız, Instagram bağlantılarınızın tıklama oranını izlemek çok önemlidir.

Instagram, uygulamadan uzakta bulunan harici bir siteye link vermeyi nerede ve nerede sağlayabileceğini sınırlar. Ancak Instagram Analytics ile, tıklama oranınıza ve iş yerinize trafik çekmek istiyorsanız, Instagram Stories’in kaydırma özelliği ve bağlantıdaki bio bağlantınızla bağlantınıza odaklanabilirsiniz.

Instagram tıklama oranlarınızı biyovenizden optimize etmek için, biyo link harekete geçirme ifadesi metninizle deneme yapmayı deneyin. Veya feed’inize birden çok bağlantı eklemenizi sağlayan bir araç kullanmayı düşünün. Biyo bağlantınızı nasıl sunduğunuzu gösteren küçük değişiklikler, kitlenizi Instagram feed’inizden daha fazla bilgi alabilecekleri, bir satın alma işlemi yapacakları veya markanızı daha ayrıntılı olarak inceleyebilecekleri işletme web sitenize yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

Instagram Hikayelerinizin tıklama oranlarını izlemek, web sitenize satış yapmak için hangi içeriğin en iyi sonucu verdiğini belirlemenize yardımcı olur. Bir izleyici aktif olarak Hikayelerinizde kaydıyorsa, büyük olasılıkla bir miktar satın alma niyetine sahipler. Ve daha fazla bilgi edinmeyi veya ürünlerinizi satın almayı umuyorlar. Yönlendirme trafiğinizi iyileştirmek için mücadele ediyorsanız, markanızı tanımanıza yardımcı olmak için işletmenizin Instagram Stories tasarımınıza dahil edilmesini düşünün.

Hedef kitlenizin davranış kalıplarını belirlemeye, müşteri geri bildirimlerini toplamaya ve takipçilerinizle en çok hangi içeriğin rezonansa girdiğini belirlemeye odaklanmanız gerekir. Böylelikle Geleceğe stratejik olarak yatırım yapacak en iyi bilgilerle donanmış olacaksınız. Bugün Instagram analizlerine bir göz atın ve 2019 stratejinizde ne gibi iyileştirmeler yapılabileceğini görün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. herşey internete kaydı artık resmen hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Reklamlar, kazançlar, işletmeler gerçek hayatta ne varsa internet dünyasına kaydı. Bu değişimi yakalayıp bunları kullanabilmek önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir