1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya ‘da Reklam Yapmak İşletmeye Neler Katar?

Sosyal Medya ‘da Reklam Yapmak İşletmeye Neler Katar?
Sosyal Medya 'da Reklam Yapmak İşletmeye Neler Katar?
0
Sosyal Medya 'da Reklam Planlaması Nasıl Yapılır?
Sosyal Medya ‘da Reklam Planlaması Nasıl Yapılır?

İnternet çağı ve sosyal medya, pazarlamayı yeniden tanımlamaktadır. Çevrimiçi reklamcılığın yanı sıra çevrimiçi reklamcılık ve marka tanıtımları geleneksel yollardan farklı şekilde yapılır. Geleneksel pazarlama yöntemini ve müşteri sadakati oluşturmayı düşündüğünüzde, müşterinin ürün veya hizmetle ilgili olumlu deneyiminin sadakat oluşturmasına yardımcı olacağını göreceksiniz. Çevrimiçi topluluğun bir ürün veya hizmet oluşturup onayladığı yolu belirlemek ve kurmak için sosyal medya üzerinde aynı yönü incelemek ilginçtir.

Sosyal medya üzerindeki çevrimiçi etkileşimler bireyler tarafından gerçekleştirilmekte ve aynı zamanda ifade ve sadakatin ifade edileceği ifade edilmektedir. Bu geleneksel medya durumunda böyle değildir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli faktör, çevrimiçi topluluk katılımcısının aboneliğinin ölçülebilmesi ve ölçülebilmesidir. Sadakat binasının tüm süreci sosyal ağda kolayca takip edilip takip edilebilir. Sosyal medyada, bir kişi markayla sadakatten söz etmeyebilir, ancak aynı kavram bir markanın itibarı olarak anılır.

Sosyal Medya Reklamıyla Marka İtibarı

Marka itibarı bireyler tarafından yapılan sohbetler ve tartışmaların bir sonucu olarak inşa edilir. Ancak itibar bütün topluluğun katılımı ve kolektif kanaatiyle oluşturulur. Dahası, toplumun görüşü, bireysel katılımcının markasına yönelik sadakatini veya bağlılığını güçlendirmeye yardımcı olur.

Bir topluluk tarafından yapılan itibar, daha fazla kullanıldı ve diğer ağlara yayıldı ve yavaş yavaş marka etrafında bir buzz oluşmaya başlar. Yeni ürün lansmanları bu vızıltılara biniyor ve milyonlarca abone arasında popülerlik kazanıyor.

Bu noktada, pazarlamacıların davranışları ve bireysel katılımcıların yanı sıra bir bütün olarak toplumun niteliklerini haritalaması ve anlaması önemlidir. Hem bireyi hem de bireyi anlayarak, diğerini etkilemek için birini etkilemek mümkündür. Böylelikle şirket, toplumu etkilemek için çalışabilir, bu durumda birey de otomatik olarak etkilenir.

Her pazarlamacının geleneksel medya kanalları ile sosyal medya arasındaki temel farkı bilmesi gerekir. Sosyal medyada, reklam veya pazarlama tek taraflı değil, katılımcıdır. Sosyal medyayı ve tartışmaları kontrol eden, sadece şirketi değil, katılımcıları da olur. Sosyal medyada bulunmamak düşünebilir. Ama bu şekilde düşünmek büyük bir hata olabilir. Müşteriler çevrimiçi topluluk biçiminde mevcutsa ve ürün veya hizmetinizi tartışıyorlarsa, siz de katılmanız önemlidir. Bu gibi durumlarda Sosyal medyadan yoksun olmak, Şirketin topluluğunun olumsuz bir şekilde görebileceği itibarına zarar verebilir.

Sosyal medya, tek başına pazarlara pazarlama veya reklam ürünleri ve hizmetleri için tam bir çözüm olamaz. Sosyal ağ geleneksel kanallara tamamlayıcı olarak kullanılmalıdır. İnsanlar arasındaki eğilimi anlarsanız, her bireyin televizyonda veya yazılı medyada görecekleri ürün veya hizmetlerin ayrıntılarını kontrol etme eğiliminde olduğunu göreceksiniz. Bu sosyal medyada pazarlama ihtiyacını kanıtlamaya devam ediyor.

SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞININ YARARLARI

Sosyal Medya Reklamı Marka Görünürlüğü Artırıyor

Marka görünürlüğünü artırmak, tüm reklamların temel amacıdır. Reklamın, televizyon reklamları, basılı reklamlar veya radyo reklamları yoluyla yapılması her zaman böyle olmuştur. Bazıları, reklamların yıllar boyunca hiç değişmediğini söylüyor; insanlar hala televizyon izliyor ve radyo dinliyorlar ve istatistikler televizyon reklamlarının en etkili reklam şekli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, “en iyi” reklam biçiminin tek reklam biçimi olması gerektiğini varsaymak saçma olurdu. Bir ürünün reklamını yapmak, görünürlüğünü artıracaktır ve sosyal medyayı günlük olarak kullanan pek çok kişi vardır, bu platformları yalnızca görünürlüğü artırma yöntemleri olarak kullanmak mantıklıdır. Örneğin, bir çalışma Twitter destekli televizyon kampanyalarının yalnızca televizyonlara yönelik kampanyalardan yüzde 50 daha fazla dönüş sağladığını göstermektedir.

Sosyal medya reklamcılığı da televizyon izlemeyen gençlerin sayısı arttıkça marka görünürlüğünü artırıyor. Açıkçası, televizyon reklamları, Twitter, Facebook, Tumblr ve diğer sosyal ağlar geliştikçe kaybolmaya yaklaşacaktır. Birçok kişi bir ürün ya da markayı ilk önce Twitter özet akışında ya da Facebook duvarlarında belirtildiği için öğrenir ve aksi takdirde bunu öğrenemezler.

Sosyal Medya Reklamları Marka Sadakatını Geliştiriyor

Sosyal Medya Reklamları Marka Sadakatını Geliştiriyor
Sosyal Medya Reklamları Marka Sadakatını Geliştiriyor

Sosyal medya ile ilgili en iyi şeylerden biri, esasen halk tarafından yönetiliyor olmasıdır. İçeriğin büyük bir kısmını herhangi bir sosyal ağda yaratan halktır. Bu içerik, insanların halka açık bir forumdaki filtrelenmemiş düşüncelerine en yakın şeydir. Bir şirket, bir sosyal ağı dikkatli bir şekilde düşünülmüş bir reklam kampanyası için bir platform olarak kullanabilir. Ancak bu kampanyanın milyonlarca insan tarafından yayılmasına ve görülmesine izin veren kullanıcılar bunu paylaşan kullanıcılardır. Sosyal medya reklamları, ağızdan çıkan reklamlardan farklı olarak organik olarak büyür. İnsanlar bir arkadaşının bir retweet veya bir Facebook sayfasını “beğendikleri” sayesinde belirli bir ürünle birlikte olduğunu görüyorsa, bu ürünü denemeleri daha olasıdır.

Sosyal medya ayrıca şirketlerin müşterileri ile daha iyi bağlantı kurmasını sağlar. Sosyal medya reklamcılığı, birçok kez retweet edilebilen eğlenceli tweet’lere ek olarak, tüm internet üzerinden paylaşılabilen çevrimiçi oyunlar ve viral videolar biçiminde olabilir. Kullanılacak en iyi pazarlama stratejisini belirlerken, viralite potansiyeli (ve orada bulunan doğal faydaların tümü), birçok işletme için büyük bir itici güçtür.

Sosyal medya reklamcılığı mesaj ve marka bilincini geleneksel reklamcılık gibi görünmeyecek şekilde yayma potansiyeline sahiptir. Kullanıcıların akıllı telefonlarındaki eğlenceli bir uygulamayı veya basılı bir reklamdan veya televizyon reklamlarından daha komik bir viral video hatırlamaları çok daha olasıdır. Ayrıca, bu tür reklamların tanıtımını yapmak istediği ürünü ve / veya işletmeyi büyük ölçüde hatırlayacaklardır.

Sosyal Medya Reklam Fiyatları

Sosyal medya ağlarının yıllar içinde nasıl değiştiğine ve değiştiğine bakılmaksızın, bir sabit, kullanmakta özgür oldukları gibi görünüyor. Facebook, Twitter, Instagram veya Tumblr’da reklam vermeyi tercih ederseniz, bir hesap oluşturduktan sonra geçirdiğiniz tek şey zamanı. Bu platformların herhangi birindeki gerçekten harika ve akılda kalıcı bir sayfa, yaratılması ve sürdürülmesi için sadece birkaç saat sürüyor ve milyonlarca insana ulaşabiliyor. Parayı, her gün televizyonda göründüğü kadar büyük bütçeli bir video oluşturmak için harcayabilir ve bunun viral olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak saniyeler içinde 140 karakterlik bir tweet yazabilirsiniz. Bu tweet birilerinin beslemesinde görünebilir ve size bir kuruşa mal olmaksızın onları işinize uyarır.

Eğer viral olan bir video, resim veya tweet’iniz varsa, kendi başına bir hayat sürüyor. İnsanlar her yerde paylaşır ve milyonlarca insan tarafından görülür. Bu, haftalarca veya aylarca ücretsiz olarak reklam yayınlamanızı sağlar, birçok işletmenin yıllar önce elde etmeyi umduğu bir şey. Buradaki faydalar açıktır.

Sosyal medya reklamcılığının diğer reklam biçimlerine göre birçok faydası vardır. Her yerde İnternet ile bağlantılı olan ve her gün sosyal medyayı kullanan insanlarla, 21. Yüzyıldaki girişimciler bu tür bir pazarlama potansiyelini göz ardı edemezler. Aşırı pazarlamacıların sosyal medyayla taşınması ve saldırgan bir reklam saldırısı ile insanları korkutması kolay, ancak doğru stratejiyle sosyal medya reklam kampanyanız organik olarak büyüyebilir ve işinizin görünürlüğünü artırabilir.Sosyal ağlara şimdiki haliyle yakından dikkat edin ve gelecek yıllarda nasıl değiştiklerini izleyin. Sosyal medya hiçbir yere gitmeyecek ve sosyal medya reklamcılığı her zaman olacaktır.

İŞLETMELERE SOSYAL MEDYA İPUÇLARI

İŞLETMELERE SOSYAL MEDYA İPUÇLARI
İŞLETMELERE SOSYAL MEDYA İPUÇLARI

İnsanlar, Sevdiklerinden Satın Alır

Sosyal medya, markanızın kim olduğuna bir ses verir. Bilinmeyen bir varlıktan satın almadan önce, insanlar, şirketin sosyal medya profillerini inceleyerek insanların bundan memnun olup olmadıklarını inceliyorlar.

Marka söylediği şeyi yapıyor mu? Sattığı ürünler gerçekten işe yarıyor mu?

Potansiyel tüketicilerle gerçekten bağlantı kurmak için, kim olduğunuzu gösterebilmeniz gerekir. Bağlantılı marka değerleriniz var mı? Yaptığın iş onları destekliyor mu?

İnsanlarla birebir ilişki kurabildiğinizde, o kişilerin sizinle iş yapması daha olasıdır. Sosyal medya, bunu, sadece mağazanızda yürürlerse karşılaşacağınızdan daha fazla sayıda insanla yapmanıza olanak tanır.

İtibar Yönetimi

İster beğenin ister beğenmeyin, insanlar bu konuşmaları başlatır ya da bunlara dahil olup olmamanıza rağmen markanızdan bahseder.

“Sosyal haklıysanız”, aktif bir sosyal dinleme planına sahip olacaksınız, bu da bu konuşmaların nerede ve ne zaman yapıldığını takip etmenizi ve izlemenizi sağlar. Onlara katılın – sadece bir yabancı olarak değil, her topluluğun aktif üyesi olarak.

İnsanların şirketinizle ilgili olmayan bir şey söylediğini mi düşünüyorsunuz? Tarafını kibarca ve profesyonelce paylaş. Aynı şey, eğer insanlar markanızı konuşuyorlarsa, herkese ve şahsen onlara teşekkür etmenin yollarını bulun.

Markanızı Endüstri Lideri Yapmak

Belirtildiği gibi, insanlar sevdikleri ve güvendikleri kişilerden satın alırlar. Sosyal medya, belirli sektör hakkında bilgi sahibi olmak istendiğinde size liderlik etmeyi düşünen lider olma şansını sunar.

Kitleniz için içerik yayınladığınızdan emin olun. Yalnızca en yeni satışlarınızı veya başka ne tür teklifler yazmak istediğinizi değil. Sosyal, daha geniş bir topluluğun parçası olan, yararlı ve ilgi çekici olmayı içeren ‘sosyal’ olmakla ilgilidir.

Bir öncelik olarak yardımcı olmaya odaklanırsanız, insanlar söyleyeceklerine güvenmeyi öğrenecek ve en sonunda daha fazla bilgi edinmek için size dönecektir.

Kişileri Sitenize Gönderin

Sosyal medya gönderilerinden ve reklamlardan çok fazla insanın öğrenebileceği şeyler var. Web siteniz daha kapsamlı bilgi içeren bir yere ev sahipliği yapıyorsa ve insanları oraya götürmek için sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.

Sosyal medya biyografilerini doldururken, web sitenizin mümkün olduğunca belirgin bir şekilde öne çıktığından emin olun.

Web sitenizde, kullanıcıların ilk önce göz atmasını istediğiniz yere odak açılış sayfalarınızı vurgulamak için profilinizde sabitlenmiş bir yayın kullanmak da iyi bir fikirdir.

Teklifleri Bul

Sosyal medya, potansiyel müşterilerin işinize ve ürünlerinize ilgi duyması için kolay bir yol sağlar.

Üretimi, iş dünyası için sosyal medyanın önemli bir avantajıdır. Çoğu sosyal ağ şimdi, potansiyel müşterileri toplamak için özel olarak tasarlanmış reklam biçimlerini sunar.

Sosyal Satış

Sosyal medya satışları oluşturur. Ve bununla yüzleşelim, işimizi ayakta tutan da bu.

Sosyal satış, satış ve pazarlama ekibinize ilişkiler kurma ve mevcut bağlantılar ve ağlarla uyum sağlama fırsatı verir.

Aktif, ilgi çekici bir sosyal varlık markanızı aklınızda tutmanıza yardımcı olabilir, böylece bir kişi satın almaya hazır olduğunda, önce size gelir.

Müşteri (mevcut ve potansiyel) Katılımı

Sosyal medya, markanızın zaten hayranı olan kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurmanıza ve yeni hayranlar bulmanıza olanak tanır.

İzleyicilerinizle ve topluluklarınızla iletişimde kalmaya devam edin. İhtiyaç duyduklarında onlar için orada olduğunuzu görmelerine izin verin.

Eklediğiniz yayınlarla etkin ve alakalı kalın ve kullanıcıların bu içerik hakkında yayınladıkları yorumlara ve sorulara yanıt verdiğinizden emin olun.

Müşteri Hizmetleri

Bu, işletmenizin sosyal medyada aktif olmasının en önemli nedenlerinden biri olabilir – bu günlerde, insanlar yalnızca markaların sosyal medyada kullanılabilir olmasını beklemekte ve müşteri hizmetleri sorguları için önce sosyal profil markalarına giderek daha fazla önem vermektedir.

Ne kadar hızlı cevap verebiliyorsunuz ve ne kadar iyi yardım edersiniz ki, o insanlar o müşterilere dönüşecek ve işinizi başkalarına tavsiye edecekler.

Müşteriler Hakkında Bilgi Edinmek

İnsanlar sosyal medyada çok şey paylaşıyor , yani hedef müşterilerinizde bulabileceğiniz çok fazla veri var. Daha sonra bu bilgileri işinizle ilgili daha bilinçli kararlar vermek, tüketicilerinizin neleri aradığını ve bunlara en iyi şekilde nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Her sosyal ağın sunduğu analizlerden yararlanın. Mevcut analizleri kullanarak, stratejilerinizi hedef pazarlarla en iyi şekilde konuşmaya uygun hale getirebilirsiniz.

Rekabeti Çalışın

Rakipleriniz hakkında insanların neler söylediğini bilmek de önemlidir.

Örneğin, rakiplerinizin takibi, adresinize ulaşabileceğiniz ürünlerle ağrı noktalarını ortaya çıkarabilir ve bu süreçte yeni müşteriler kazanabilir.

Rakipleriniz müşterilerin şikayetlerine ne kadar hızlı cevap veriyor? Sorunlarınızı markanıza girip çözebilmeniz için yeterince uzun?

Görebildiğiniz gibi, sosyal için bir dizi potansiyel fayda var, ve biraz iş alsa da, ortama stratejik, odaklanmış bir şekilde yaklaştığınızda ödüller harika olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir