1. Anasayfa
 2. Biyografi
Trendlerdeki Yazı

Philip Kotler Kimdir? Kitapları, Yayınları, Pazarlama Yönetimi

Philip Kotler kimdir sorusu için muhteşem bir yazı oluşturduk. Bu yazı Kotler ve pazarlama üzerine bilgiler, philip kotler kitapları hakkında bir liste bulunmaktadır. Philip Kotler Pazarlama yönetimi adlı kitabı hakkında kısa bilgiler verdik.

Philip Kotler Kimdir? Kitapları, Yayınları, Pazarlama Yönetimi
Philip Kotler Pazarlama Yönetimi ve İlkeleri
0

Philip Kotler Kitapları

Philip Kotler, dünya çapında “modern pazarlamanın babası” olarak bilinmektedir. Peki bu “modern pazarlama babası” Philip Kotler kimdir? Philip Kotler (27 Mayıs 1931 doğumlu) Amerikalı bir pazarlama yazarı, danışman ve ayrıca profesörlük unvanı bulunmaktadır. 60’dan fazla pazarlama kitabı bulunmaktadır. Kotler ve Pazarlama iç içe geçmiş kavramlardır. Philip Kotler kitapları;

Philip Kotler en ünlü kitabı pazarlama yönetimi adlı eseridir.
Philip Kotler en ünlü kitabı pazarlama yönetimi adlı eseridir.
 1. Pazarlama İlkeleri
 2. Pazarlama Yönetimi
 3. Küresel Pazarları Kazanmak
 4. Kotler ve Pazarlama
 5. Kapitalizmle Yüzleşmek
 6. Küresel Pazarda Büyümenin 8 Yolu
 7. Pazarlama 3.0
 8. Pazarlama 4.0
 9. Kurumsal Sosyal Sorumluluk
 10. 10 Ölümcül Pazarlama Günahı
 11. A’dan Z’ye Pazarlama
 12. Kaos Yönetimi & Çalkantılar Işığında Yönetim & Pazarlama
 13. Kamu Sektöründe Pazarlama
 14. İşte Taraftar İşte Marketing
 15. Ulusların Pazarlanması
 16. Günümüzde Pazarlamanın Temelleri
 17. İyi Şirket
 18. Yoksulluğa Karşı Sosyal Pazarlama
 19. B2B Marka Yönetimi

Kotler, stratejik pazarlamayı “toplumun ihtiyaçları ile endüstriyel müdahale modeli arasındaki bağlantı” olarak nitelendirmektedir. Kotler, bireylerin ve grupların davranışlarını daha sağlıklı ve daha güvenli yaşam tarzlarına doğru değiştirmelerine yardımcı olmaya odaklanan sosyal pazarlama alanını oluşturmaya yardımcı oldu.

Kotler’in son çalışmasını ekonomik adalet ve kapitalizmin eksiklikleri üzerine düşünmektedir.

Philip Kotler – Pazarlama Yönetimi

Philip Kotler Pazarlama Yönetimi Kitabı
Philip Kotler Pazarlama Yönetimi Kitabı

Philip Kotler Pazarlama Yönetimi kitabının birinci baskısı 1967’de yayımlanmıştır. Tabii ki o zamanlar pazarlama daha yeni yeni oluştuğundan daha basitti. Müşteriye yönelik pazarlama genellikle, kütle pazarlaması denilen yöntemler ile kullanılıyordu. Teknolojideki başlıca gelişmeler, zaman ve mesafeyi oldukça kısalttı. Komünikasyonlar medyası çoğalıyor. Yeni dağıtım kanalları ve düzenleri görülüyor. Kitap içeriği,

– Pazarlama Yönetimini Anlamak
– Değer İletişimi
– Pazarlama İçgörüsü Yakalamak
– Değer Dağıtımı
– Müşterilerle Bağlantı Kurmak
– Güçlü Markalar Yaratmak
– Değer Yaratma
– Uzun Dönemli Başarı İçin Pazarlama Sorumluluğunu Yönetmek

Kotler ve Pazarlama

Philip Kotler, kâr amacını, tüketici isteklerinin ve toplumun refahının tatminine bağlamaktadır.
Philip Kotler, kâr amacını, tüketici isteklerinin ve toplumun refahının tatminine bağlamaktadır.

Kotler, 1962 yılında Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de pazarlama öğretmeye başladı. Pazarlamanın ekonominin önemli bir parçası olduğuna inanmaya başladı. Talebi yalnızca fiyattan değil, reklam , satış promosyonları , satış güçleri , doğrudan posta ve satış ve dağıtım olarak faaliyet gösteren çeşitli aracıların da etkilediği düşünceleri oturmaya başladı.

Philip Kotler şunları söylüyor:

“Örgütün pazarlama görevi, hedef pazarların ihtiyaçlarını, isteklerini ve çıkarlarını belirlemek ve tüketicilerin veya toplumun refahını koruyan veya geliştiren bir şekilde, rakiplere göre istenen sonuçlara daha etkili ve verimli bir şekilde ulaşmaktır.”

Kâr amacını, tüketici isteklerinin ve toplumun refahının tatminine bağlamaktadır. Etkin bir şekilde pazarlama yapmak için, Kotler, tüketici refahını yükseltmenin pazarlama amacının, şirket stratejisinin kalbine yerleştirilmesi gerektiğine ve tüm yöneticiler tarafından uygulanacağına inanmaktadır.

Financial Times , 2003 yılında pazarlama ve yönetime üç önemli destek verdi:

Birincisi, pazarlamanın önemini teşvik etmek, onu çevresel bir faaliyetten dönüştürmek, daha “önemli” üretim çalışmasına doğru ilerletmek için başka herhangi bir yazar ya da akademisyenden daha fazlasını yapmıştır. İkincisi, Peter Drucker’ın fiyat ve dağıtımdan uzaklaşarak müşteri ihtiyaçlarını karşılama ve ürün veya hizmetten elde edilen faydalara odaklanmasına vurgu yapan bir trend olmaya devam etti. Üçüncüsü, pazarlama kavramını sadece satıştan daha genel bir iletişim ve değişim sürecine doğru genişletti ve pazarlamanın hayır kurumlarına, sanat örgütlerine, siyasi partilere ve diğer pek çok ticari olmayan duruma nasıl genişletilebileceğini ve uygulandığını gösterdi.

Kotler, sadece ticari operasyonları değil, aynı zamanda kar amacı gütmeyen kuruluşların ve devlet kurumlarının faaliyetlerini de kapsayacak şekilde pazarlama alanını genişletmeyi çalıştı. Pazarlama, sadece ürünlere, hizmetlere ve deneyimlere değil, aynı zamanda nedenlere, fikirlere, kişilere ve yerlere de uygulanabileceğini söyledi. Bu nedenle bir müze, ziyaretçileri, bağışçıları, personeli ve kamu desteğini çekmede başarılı olmak için Ürün, Fiyat, Yer ve Promosyon ( 4P’ler ) ‘ in pazarlama becerilerine ihtiyaç duyacağını savundu. Kotler ve Gerald Zaltman , pazarlama teorisini tüketicilere, akranlarına ve bir bütün olarak topluma fayda sağlayacak davranış değişikliğini etkilemek için uygulayan sosyal pazarlama alanını yarattı.  Kotler ve Sidney Levy , taleplerin çok yüksek olduğu durumlarda genel veya seçici talebi azaltmak için hangi kurumların çalışması gerektiğini gösteren , pazarlamanın fikrini geliştirdi. Böylelikle, su yetersiz kaldığında , hükümetin çeşitli su tüketicilerini su kullanımını azaltmaya ikna etmesi gerekir, böylece gerekli kullanımlar için yeterli su mevcut olacaktır.

Makaleleri ve Aktiviteleri

Kotler 150 yayınlanmış makalenin ve 60 kitabın yazarı ve ortak yazarıdır.
Kotler 150 yayınlanmış makalenin ve 60 kitabın yazarı ve ortak yazarıdır.

1967 yılında, Kotler Pazarlama Yönetimi: Analiz, Planlama ve Kontrol, şimdi 15. baskısında ve dünyanın en yaygın olarak kabul edilen iş kitaplarının lisansüstü okullarında okutulmaktadır. Önceki pazarlama ders kitaplarının son derece açıklayıcı olmasına rağmen, bu metin iktisat bilimi , örgütsel teori , davranış ve seçim psikolojisi ve analitiği alan ilk metin olma açısında değer taşır. Teori ve pratiği açıkladı ve ampirik çalışmalardan ve vakalardan elde edilen bulguları çizdi. Financial Times , 9 Aralık 1996’da Pazarlama Yönetimi’ni tüm zamanların en büyük 50 işletme kitabından biri olarak gösterdi.

Kotler 150 yayınlanmış makalenin ve 60 kitabın yazarı ve ortak yazarıdır.

Kotler ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk , eğitim, çevre, devlet pazarlaması, sağlık hizmetleri , ağırlama , yenilikçilik , müzeler, sahne sanatları , yer pazarlaması , yoksulluğun azaltılması, profesyonel hizmetler , dini kurumlar, turizm , kapitalizm ve demokrasi gibi konularda kitaplar yazmıştır.

Kotler, Legend in Marketing olmaya davet edildi. Yayınlanan makaleleri, Profesör Jagdish Sheth’in editörlüğünü yaptığı Dokuzuncu Boyutlu Pazarlama Dizisi Efsaneleri Philip Hopkins tarafından sunuldu, analiz edildi ve yorumlandı.

2014 yılında, kapitalizmin daha fazla insan için daha iyi çalışmasını sağlamaya yönelik pek çok makaleye yer veren fixcapitalism.com’da bir blog başlattı.

2016 yılında , pazarlamadaki anlayışları ve sonraki uygulamaları paylaşmaya adanmış çevrimiçi bir site olan The Marketing Journal‘ın danışmanı oldu.

2017 yılında, Kotler otobiyografisini – Pazarlamadaki Maceralarımı yayınladı. Bu makalede , biçimlendirici yıllardan günümüze kadarki deneyimlerinin bir yansıması, demarketing, marka aktivizmi, sanatın pazarlanması, yer pazarlaması gibi konulardaki görüşleri de yer aldı. kapitalizm ve demokrasinin karşılaştığı zorlukları anlatmaktadır.

Ödüller ve Fahri Doktoraları

1975 yılında, Kotler, Amerikan Pazarlama Derneği’nin akademik üyeleri tarafından “ 1. Pazarlama Düşüncesinde Lider” ödülüne layık görülen ilk kişi oldu.

18 Kasım 2005 tarihli Financial Times , 25 ülkede, Etkili İş Yazarları / Yönetim Gurus’u hakkında 1000 yönetici araştırdı ve Kotler, Peter Drucker, Bill Gates ve Jack Welch’den sonra dördüncü sırada yer aldı. Kotler’ın katkıları, iş ve yönetimin ” guruları ” hakkında yazılmış her kitapta bulunan en az bir bölümde anlatılmıştır.

16 Şubat 2013’te, Amerikan Pazarlama Derneği’nden William L. Wilkie’nin “Daha İyi Bir Dünya İçin Pazarlama” ödülünün ilk alan kişi oldu. Pazarın dünyayı iyileştirme potansiyeline yönelik anlayışı ve takdirine büyük katkıda bulunan pazarlamacıları onurlandırdı. Ayrıca, 2013 yılında Pazarlama Bursu ve Uygulamasına İstisnai Katkı için Sheth Vakfı Madalyasının ilk alıcısıydı.

7 Kasım 2013 tarihinde, Kotler 19. Yüzyılda Fransa’da kurulmuş olan Akademik Palms Ofisi Görevlisi Onur Ödülü’nü aldı.

19 Kasım 2013 tarihinde, Kotler, diğer 10 yönetim gurusu ile birlikte Yönetim Şöhret Salonu’na alındı.

28 Mayıs 2014’te, Kotler, New York City’deki Şeref Salonu’nda sergilenmiştir.

23 Nisan 2016’da, Kotler, 6. Küresel Liderlik Ödülleri’nde Liderler Uluslararası Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

Kotler ayrıca, yıllık uluslararası konferanslar pazarlama, insan koşulları ve yaşam kalitesini iyileştirmek için yollar bulmaya adanmış olan Dünya Pazarlama Zirvesi’nin de kurucusudur. Aynı zamanda Ubud , Bali, Endonezya’da dünyanın ilk Pazarlama Müzesi’ni (3.0) kurdu.

Kotler, dünyanın dört bir yanından 20 fahri derece aldı. (Bükreş’teki Ekonomi Çalışmaları Akademisi, Atina Ekonomi Okulu, BI Norveç Yönetim Okulu, Budapeşte Ekonomi Bilimleri ve Kamu Yönetimi Okulu, Katolik Üniversitesi Santo Domingo, DePaul University, Cracow Ekonomi Okulu, Groupe HEC, HHL Yönetim Bilimleri Enstitüsü, Iliria Üniversitesi, Mackenzin Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Kyiv Mohyla Akademisi Ulusal Üniversitesi, Nyenrode İş Üniversitesi, Plekhanov Rus Ekonomi Akademisi, Universidad Americana, Universidad del Pacifico, University Zürih Üniversitesi, Amerikan Koleji Üniversitesi, Bükreş Üniversitesi, Stockholm Üniversitesi.

Ailesi

Philip’in iki erkek kardeşi Milton ve Neil var. Philip, Radcliffe’de (Harvard) Nancy Kellum ile tanıştı ve 1955’te evlendi. Üç kızı, Amy, Melissa ve Jessica ve dokuz torunu var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Stephen Hawking Kimdir? Hayatı, Kitapları,Hastalığı, Ölümü

Philip Kotler için Söylenilenler

“Peter Drucker yönetimde ne, Philip Kotler pazarlamada odur. Kotler’in fikirleri sonsuz ilginç, ilgili ve zamanın ötesindedir.” Al RiesThe Fall of Advertising yazarı

“Dünyanın önde gelen pazarlama düşünürlerinden biri ile kaliteli zaman geçirmeniz için eşsiz bir fırsat.” Leonard L. Berry, Texas A&M University

“Günümüzde pazarlamanın en büyük akıllarından biri olan orijinal ve güçlü tavsiye ile pazarlama mükemmelliği için harika bir rehber.” Kevin J. Clancy, Copernicus Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su,

“Usta düşünürlerin pazarlamayla ilgili ustaca bir işi… Müşterileri nasıl bulacağına, kazanacağınıza ve tutmaya devam edeceğine dair en son fikirler.” George S. Day, Wharton School, U. of Pennsylvania

“Dünya çapında birçok pazarlama öğrencisi ve pazarlama uygulayıcısı için “pazarlama” ve “Kotler” iki eşanlamlı kavramdır… Başka hiçbir kişi pazarlama alanını Philip Kotler’den daha fazla etkilememiştir.” Torger Reve, BI Norwegian School of Management Pazarlama Profesörü

“Philip Kotler, stratejik pazarlamada, dönüşümsel bir döneme doğru zaman anlayışıyla yeniden yol gösteriyor. Pazarlama 3.0, tüketicileri meşgul etmek için insan ruhuna ulaşmak için rekabetçi faydalar için cazip bir durum yaratıyor. ” Dennis Dunlap, American Marketing Association Eski CEO’su

“Phil Kotler, geniş bir bilgi birikimine, içgörüye kavuşmaya ve karmaşık bir konuyu gerçeğe dayalı basitlikle sentezleme kabiliyetine sahip, pazarlamanın hüküm sürdüğü bir adadır. Bir usta öğretmen olan Kotler, dünya çapında pazarlama liderlerinin zihnini şekillendirmeye devam ediyo. Onun yazısıyla da zihninizi şekillendirebilirsiniz. ”  Jim Collins,  Good to Great yazarı

“Otuz yılı aşkın bir süredir, Philip Kotler, dünyanın dört bir yanındaki iş mezunu öğrencileri için pazarlama konusunda yetkiliydi. Kotler, pazarlama sektörünün itibarını ciddi bir iş disiplini olarak birleştirmek için muhtemelen başka birinden daha fazlasını yaptı. ” Howard Rothman, Amazon.com

Kotler ve Pazarlama Sözleri

Philip Kotler'in Pazarlama hakkındaki sözleri
Philip Kotler’in Pazarlama hakkındaki sözleri

İyi bir şirket mükemmel ürünler ve hizmetler sunar. Harika bir şirket aynı zamanda mükemmel ürünler ve hizmetler sunuyor, aynı zamanda dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışır.

Tüm müşteriler önemlidir, ancak bazıları diğerlerinden daha önemlidir.

Sadece bir iş değil, bir sebep olun. Daha yüksek bir göreve sahip olun.

Şirketler daha az patron ve daha fazla öz-yöneticiye ihtiyaç duyuyor.

Şirketler bir şey yapmanın maliyetine çok fazla dikkat ediyorlar. Yapmamanın maliyeti hakkında daha fazla endişelenmeliler.

Fiyatı belirlemede maliyet hiç önemli değil. Sadece ürünü yapıp yapmamanız gerektiğini bilmenize yardımcı olur.

Her iş bir hizmet işletmesidir. Kimyasal bir şirket değilsin. Kimyasal hizmetler işindesin.

İyi kalite ucuz; ucuz mallar pahalıdır.

Karınıza ne olduğu umrumda değil. Bu yıl müşterinin zihnini ve kalbini paylaştın mı?

Her departman kendi işini iyi yaparsa, şirket başarısız olur.

Ortalamayı hedeflerseniz kaybedersiniz.

Reklamcılık konusunda çok az harcama yapıyorsanız, çok fazla harcama yapıyorsunuz.

Müşterilerinizi tatmin etmek artık yeterli değil. Onları sevmelisin.

Düşük ücretli satıcılar pahalıdır. Yüksek ücretli satıcılar ucuzdur.

Pazarlama, bitiş çizgisine sahip olmayan bir yarış.

Piyasalar her zaman pazarlamadan daha hızlı değişir.

İyi haber, Pazarlama’nın öğrenilmesi için bir saat sürmesi. Kötü haber, ustalaşmanın ömür boyu sürmesi.

Satış departmanı değil, Araştırma ve Geliştirme departmanı – bir ürünün başarısı için sorumlu tutulmalıdır.

Bugünün ekonomik ortamı, iki güçlü güç tarafından şekilleniyor — teknoloji ve küreselleşme.

Beş yıl içinde, aynı şirkette iseniz, şu an işiniz bitti demektir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir