1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Diğer Medyalardan Nasıl Farklı?

Sosyal Medya Diğer Medyalardan Nasıl Farklı?
0
Sosyal Medya Diğer Medyalardan Nasıl Farklı?
Sosyal Medya Diğer Medyalardan Nasıl Farklı?

Sosyal Medya Ağı ve farklı kanallar hem gençlerin hem de yetişkinlerin hayranlığına yakalandı ve bu olgu tüm dünyaya yayıldı. Her dakika internette oturum açan ve çevrimiçi iletişimin bir veya diğer kanallarını kullanarak konuşma yapan binlerce insan var. Benzer şekilde, milyonlarca sosyal medya ağının bir biçiminde veya diğerinde bulunmaktadır. Bir pazarlama uzmanına veya şirkete, bu olgu sadece tek bir şey anlamına gelebilir, bunların yarısı ürünlerine ilgi duysa bile, ellerinde büyük bir iş fırsatı var.

Çoğu zaman, bireylerin yüzde altmışından fazlasının bir veya diğer ürünle ilgili görüşmelerde bulundukları, bilgilerinin yanı sıra deneyimlerini paylaştıkları görülmektedir. Böylelikle, ortak görüş ya da ağız tanıtımının ve üretilen düşüncenin, hiçbir şirketin göz ardı edemeyeceği kadar dinamik bir potansiyeli vardır. Bir şirket ister istemez, bugün sosyal medya ağlarına katılmaktan başka şansı yoktur.

Yönetim bölümü öğrencileri ve pazarlama ile ilişkili meslekler için, bu ortam hakkında her şeyi detaylı olarak anlamak çok önemlidir. Sosyal medya ağının bugünkü haliyle evrimleşmesinin anlaşılması, tüketici davranışının yanı sıra medya etkisinin derinlemesine anlaşılmasını sağlamak için önemlidir.

İnternetin Tarihi

İnternet, bilgisayarların ekonomik hale gelmeye başladığı ve bilgisayarların evlere ve kişisel kullanıma girmesinin yanı sıra iş kullanımının da katlanarak artmaya başladığı 1980’lerde popüler olmaya başladı. Teknolojinin ilerlemesi, geniş bant ve Wi-Fi bağlantılarına yol açan İnternet’te daha yüksek bant genişliğine ve hıza yol açmıştır. İnternet popüler hale gelmeden önce, tüm dünyadaki bireylerin televizyonlara ve gazete okumaları normal bir alışkanlıktı. Pazarlama ve medya endüstrisi, kitleleri hedeflemek, kampanyaları tasarlamak, basılı medya reklamları yapmak ve reklamlarını yayınlamak için televizyon programlarındaki reklam aralarını değerlendirmek için kullanıldı. Bu aşamada insanlar hoşlanmasalar da, reklamları kontrol edemedikleri için reklamları izlemekten başka seçeneği yoktu.

E-Mail Pazarlaması

İnternetin gelişi ve e-postaların tanıtımıyla birlikte iletişim ve reklamın anlamı hep birlikte değişti. İnternet endüstrisindeki bazı kişiler e-postalarda ticari içerik kullanmayı denediğinde, ellerinde büyük bir fırsat olduğunu fark ettiler. Tek bir tıklamayla ve ucuz bir şekilde, artık e-posta yoluyla reklam ve pazarlama iletişimi göndererek milyonlarca izleyiciye erişebilir ve hedefleyebilirlerdi. Hızla, sektördeki bu eğilim yakalandı ve spam postaları çalıştıran yeni bir sektörle sonuçlandı.

Her ne kadar bireyler TV reklamları üzerinde herhangi bir kontrole sahip olmasalar da, istenmeyen postalar izinleri olmadan kişisel gelen kutularına düşmüş oldukları için, almayı sevdikleri bir şey değildi. İstenmeyen postalar, istenmeyen posta önleme araçları, program ve anti-spam davalarında uzmanlaşmış şirketlerin doğmasına neden oldu.

E-posta spam’lerine paralel olarak, istenmeyen e-postalar göndererek herhangi bir bireyin gizliliğine izin vermeyen web sitelerinde de çevrimiçi reklamcılığın doğuşuna tanıklık ettik. Ancak reklamı tıklayabileceğimiz ve şirket web sitesinin belirli web sitesine yönlendirilebilecek reklam afişleri ve etiketleri sağladık. Ürün vb. internette çevrimiçi reklamcılıkta çeşitli gelişmeler oldu.

Sosyal Medya Ağı’nın bu kavşaktaki gelişimi, dünya genelindeki kullanıcılar tarafından yaygın olarak kabul edilen çok olumlu ve hoş bir değişiklik olmuştur. Bu, popüler hale geldi çünkü tartışmalar ve içerik üzerindeki kontrol, esas olarak kullanıcılarla değil, şirketin reklamı veya katılımcısıyla kalmaya devam ediyor. İkincisi, tartışmalar, insanların basit konuşmalar ve insanların seçime göre toplu katılımı şeklinde gerçekleşir. Herkes kendi görüşlerini ifade edebilir.

Sosyal Medya’nın katılımcı olması ve gücün reklamcılarla ya da pazarlama şirketleriyle değil, tüketiciyle birlikte olması, pazarlama profesyonellerinin anlaması gereken bir şeydir, çünkü bu tür bir anlayış, onlara çevrimiçi pazarlamalarını oluşturma yönünü de verecektir. Sosyal Web’de tüketicilere nasıl katılacağına ve onları nasıl etkileyeceğine rehberlik etmenin yanı sıra çevrimiçi reklamcılık stratejisi önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir