1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Sosyal Medya Uzmanı Kim Morrison’ın Pazarlama Stratejisi Fikirleri

Sosyal Medya Uzmanı Kim Morrison’ın Pazarlama Stratejisi Fikirleri
0

Yeni Yılınız mutlu olsun! 2019 için pazarlamanızı nasıl planlıyorsunuz? Pazarlama planını bitirdin mi? Pazarlama stratejisi fikirlerini aldın mı? Hala plan yapmadıysanız, ya da sadece aynı eski şeyleri yapacaksınız, yaptığınız şeye yeni bir bakış atmanın zamanı gelebilir. Bu beş adım, yeni bir görünüm almanıza yardımcı olabilir:

Sosyal Medya Uzmanı Kim Marrison
Sosyal Medya Uzmanı Kim Marrison

Adım #1: 2018’de ne yaptığınızı denetleyin

2018’de tam olarak neler yaptın ve neden yaptın? İstediğiniz veya beklediğiniz sonuçları aldınız mı? Sosyal medya 2018’de çok değişti, özellikle Facebook’ta gönderileriniz çok az sayıda izleyicinize gösteriliyor.

Kullanmakta olduğunuz platformda veya Google analytics’te bulunan analitik verilerinize gidin ve 2018’in son birkaç ayını 2017’de aynı dönemle karşılaştırın. Aralık 2018’i Kasım’la karşılaştırdığınızda belirgin olmayan eğilimleri görebilirsiniz.

Hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformuna bağlı olduğuna dair reklam vermenin zamanı gelmiş olabilir.

Adım #2 : Pazarlama mesajınızı inceleyin

Pazarlama mesajlarınız işe yaradı mı? Hikaye anlatma teknikleri kullanıyor musunuz? Daha önce hikayenizi anlatmak için mesajınızı iletmenin harika bir yolu olarak yazdım, ancak mesajı doğru almanın anahtarı ideal müşterinizi gerçekten tanımlamak.

Pazarlama gurusu olarak tanımlanan Peter Drucker, “pazarlamanın amacı müşteriyi çok iyi tanımak ve anlamaktır; böylelikle ürün veya hizmet ona uygun olur ve kendisini satar.” diye söylemektedir.

Müşterinizin sahip olduğu konuşmaya ortak olmak ve bunun içine girmeniz mesajınızı bilmenize yardımcı olur. Ürün veya hizmetiniz hakkında değil, müşterilerinizin kendileri hakkında konuşmanız gerekir. Ne sunduğunuzu, onların sorunlarına nasıl bir çözüm getirdiğini anlamak önemlidir. Mesajlaşmadaki ince geliştirmeler bile, sizi başarıya götürecek ve harika sonuçlar almanızı kolaylaştıracaktır.

Başarısızlığın garantili yolu, herkese pazarlamaktır.

Hikaye anlatma ve mesajlaşma tekniklerinizi geliştirmek, 2019 için büyük bir hedef olabilir.

Adım #3: Video ile daha fazlasını yapın.

Video, 2018’de büyük oranda büyüdü ve 2019’da bu büyüme hızını sürdürmeye devam edecektir. Gelecek, videoyu pazarlama merkezine doğru ilerliyor gibi görünüyor.

İnsanların çok fazla metin okumaktansa daha kısa bir video izlemeleri daha muhtemeldir. Ancak, bunu izleyicileriniz için test etmeniz gerekmektedir.

YouTube, Facebook’tan sonra hala en büyük ikinci sosyal medya platformudur. Videonun önemini anlamak için ana televizyonda Joe Sugg gibi vlogger’ların bulunup bulunmadığına bakın.

LinkedIn bile artık video yayınlarını ekleme seçeneğine sahip.

Adım #4: Hangi sosyal platformu gözden kaçırdınız?

Facebook, pazarlamacılar için kalabalık bir yer haline geldi. Bu yüzden geçmişte hiç düşünmediğiniz alternatifleri keşfetme zamanınız gelebilir.

Instagram önemli ölçüde büyüdü ve Eylül 2018’de aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı! Ayrıca, IGTV, yeni bir alışveriş kanalı ve diğer birçok etkileşimli özellik gibi birçok yeni özellik ekledi.

LinkedIn, güncellenmiş Kişisel Profiller ve Şirket Sayfaları ve video başlıkları, makalelerden alıntılar, çeviriler ve daha birçok özellikle birçok özelliği yeniden başlattı.

Tabii ki, bunun hedef kitleniz için doğru platform olup olmadığıyla ilgilidir, bu yüzden lütfen önce araştırmanızı yapın.

Adım #5: Diğer pazarlamacılarla fikirleriniz ve planlarınız hakkında konuşun

En iyi fikirler hemen hemen her zaman farklı şirketlerden gelen meslektaşlarınızla etkileşimden gelir.

Notları karşılaştırın. Onlar için neyin işe yaradığını ve nedenini sor. Belki de doğru konuşma bazı yararlı fikirlere yol açabilir.

Tatil dönemi boyunca çok az sosyal medya haberleri olduğu için, denemek isteyebileceğiniz daha az bilinen bir pazarlama tekniği önerebileceğimi düşündüm… Gerilla Pazarlama.

Bugün insanlar pazarlama mesajlarıyla doludur. Hem çevrimiçi hem de kapalı gittiğimiz her yerde, büyük miktarda agresif pazarlama alıyoruz. Tüm bu gürültüyü azaltmanın ve piyasaya mesajınızı iletmenin bir yolu kutunun dışında düşünmek ve pazarlamanızı kitlelere ulaştırmak için cesur, yaratıcı yeni fikirler geliştirmek. ‘Gerilla pazarlaması’ ifadesi bu taktikleri ifade etmek için kullanılır.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlaması, geleneksel olmayan pazarlama anlamına gelir. Bu terimi oluşturan Jay Conrad Levinson, “Para yerine enerji ve fikir yatırımı gibi geleneksel olmayan yöntemler kullanarak geleneksel hedeflere ulaşma (örneğin kar)” diyor.

Mümkün olduğu kadar az maliyetle maksimum sonuç elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu, son derece güçlü bir bütçe ile faaliyet gösteren küçük işletmeler için mükemmel bir alternatif haline getiriyor. Küçük bir işletme, büyük bir şirketin büyük bir kampanyaya kattığı reklamcılık parasını karşlılayamaz, bu nedenle yaratıcılığını arttırmak zorundadır.

Gerilla Pazarlamasının Riskleri

Bu geleneksel olmayan yaklaşım tüm nişler veya endüstriler için uygun değildir. Gerilla pazarlamasının bir parçası da ortalığı karıştırmak, insanları şaşırtmak ve işleri sarsmak. Güvenliğin finans veya sigorta gibi önemli bir konu olduğu sektörlerde, bu iyi bir fikir değildir. Paradigmayı yıkmak yerine, şirketinize güvenilmez olduğunu gösterebilirsiniz.

Bununla birlikte, perakende sektöründeki çoğu işletme için meraktan kurtulmak ve insanları ilgilendirmek için harika bir yol.

Gerilla Pazarlama Taktikleri

Gerilla pazarlaması için bir standart yoktur çünkü yaratıcılıktan dolayı büyür. Ancak yaygın yöntemler arasında kentsel sanat yaratmak, kullanılmayan mekanı sanata dönüştürmek veya optik illüzyon olan reklamlar yapmak yer alıyor. Bazı şirketler gizli kameralı televizyon programından çıkan komik senaryolar hazırladılar. Örneğin, vitrinlerinde canlı insanlar olabilir.

Diğer fikirler arasında ilginç post-it notlarının veya markalı malların kafe ve bar gibi halka açık yerlerde bırakılması yer alıyor. Komik veya göz alıcı çıkartmalar ucuza basılabilir ve beklenmeyen yerlere yerleştirilebilir. İlginç bir şekli olan kasabanın çevresine asmak için veya özellikle göz alıcı el ilanları oluşturabilirsiniz. Kartvizitler çılgınca yaratıcı tarzlarda yapılabilir.

Ücretsiz şeyler genellikle gerilla pazarlamasının bir parçasıdır. Bedava şeyler her zaman bir dikkat çekicidir. Diğer işletmelerle konuşun ve potansiyel müşterilere vermek için bir paket ücretsiz şeyler hazırlayın. İnsanlar eşantiyonları her zaman sevmişlerdir.

Sonunda, ortak bir gerilla pazarlaması taktiği olarak parti vermek. Burada terfi yok. Müşterilerinizi gelip iyi vakit geçirmeleri için davet edin, böylece işinizle daha güçlü bir bağlantı kurun. Bursa’da Renault Mais mağazası bunu bir piknik organizasyonu olarak yapıyordu.

Önemli olan medyanın dikkatini çekmektir ki, o yüzden insanlara bildirmek gerekir. Gerilla pazarlamanızı güçlendirmek için etkili bir strateji, bu taktiklerden her birini kullandığınızda bir basın bülteni yayınlamaktır.

Gerilla pazarlamasını deneyecekseniz, amacın insanları hakaret etmemek, rahatsız etmemek, sinirlendirmek veya rahatsız etmemek gerektiğini unutmayın. Eğlenceli bir ruh hali içinde yapılmalı.

2019’daki başarınız için pazarlama ve en iyi dileklerimle eğlenin.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir