1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Pazarlama Araştırması Sürecinin Altı Adımı

Pazarlama Araştırması Sürecinin Altı Adımı
2

Pazarlama araştırması projesine başladığınızda, muhtemelen izleyeceğiniz altı temel adım vardır. Bu makalede, her adımı biraz ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve bilginizi test etmek için kısa bir sınav sunacağız.

Problemin ve Yaklaşımın Belirlenmesi

Pazarlama araştırması, altı adımda özetlenebilen bir keşif sürecidir. Hepsine bir göz atalım ve süreçteki bazı örnekleri tartışalım:

Pazarlama sürecindeki ilk adım problemi tanımlamaktır. Bir lastik üreticisi olduğunuzu ve spor sedanlar için yeni bir model sunmaya hazırlandığınızı varsayalım. Lastiğin fiyatına karar vermek için bir çalışma yapmak istiyorsunuz. Tebrikler! Sorununuzu tanımladınız: yeni lastiğiniz için doğru fiyatı bulmak. Bu, bir sorunu çözmek veya bir fırsattan yararlanmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunuz tipik bir iş senaryosudur. Artık neyi başarmak istediğinizi bildiğinize göre, net bir şekilde odaklanmış ve etkili olabilirsiniz.

İkinci adım, yaklaşımınızı geliştirmektir. Lastik fiyatı ile ilgili sorumuzu yanıtlamamıza ne tür bir araştırma yardımcı olacaktır? Verilecek ilk karar, verileri nasıl toplamak istediğinizdir. Odak grupları, anketler, röportajlar ve gözlemsel araştırmalar aracılığıyla topladığınız veriler olan birincil verileri kullanabilirsiniz. Diğer seçenek, başka bir güvenilir kaynağın derlediği ikincil veriler olabilir. İkincil veriler, mali raporlardan, satış kayıtlarından, kitaplardan vb. gelir. Lastik fiyatlandırma örneğimiz için, muhtemelen ilk döneceğimiz yer ikincil verilerdir. Rakiplerimizden karşılaştırılabilir modeller için lastik fiyatlarını araştırabiliriz. İkincil verilerden istediğimizi alamazsak, belki bir fiyat noktası hakkında fikirlerini almak için lastik mağazalarında bir anket yapabiliriz.

Pazarlama Araştırması Tasarım Formülasyonu

Üçüncü adım, pazarlama araştırması tasarımı formülasyonudur. Şimdi projenizi tasarlama ve veri kaynaklarını belirleme zamanı. İkincil veriler için internete dönüyoruz. Orada, iyi bir başlangıç ​​noktası olan tireindustryresearch.com’u keşfediyoruz. Güncel, tarafsız ve doğru olan diğer veri kaynaklarını arıyoruz.

Lastik mağazası sahipleriyle anket yapmak istiyorsak, almamız gereken birkaç karar var:

 • Anketi yapmak mı yoksa yapması için başka birine mi ödeme yapmak istiyoruz?
 • Hangi soruları sormak istiyoruz?
 • Anketi yaparsak, postalamak mı, e-posta ile mi yoksa telefonla anket yapmak mı istiyoruz?

Örnek Tasarım ve Veri Toplama

Pazarlama Araştırması Sürecinin Altı Adımı

Dördüncü adım, örnek tasarım ve veri toplamayı içerir. Lastik mağazalarına yaptığımız anketimiz için, örneğin tartışma amacıyla TR’de 10.000 lastik satıcısı olduğunu varsayalım. Tümünü incelemek için çaba harcamak veya harcamak istemeyebiliriz, bu nedenle uygun örnek boyutunu belirlememiz gerekir. Numune boyutu bütün grubu temsil eden özelliklere sahip olacak şekilde yeterince büyük olduğu tüm nüfus bir alt kümesidir.

Örnek boyutunu hesaplamak için kullanabileceğiniz ücretsiz çevrimiçi araçlar vardır. Bu araçlardan birini kullanmak, anketimiz için 370 yanıtlayana ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Ankete katılmak için bundan daha fazla mağazadan istemeliyiz çünkü herkes cevap vermeyecek. % 20 yanıt oranı varsayarsak, sorularımızı yanıtlamak için yaklaşık 1.850 mağazaya sormamız gerekiyor.

Veri İşleme ve Analiz

Pazarlama araştırması sürecindeki beşinci adım, veri işleme ve analizi içerir. Anketlerimiz geri geldi ve ham verilerimiz var. İkincil araştırmamızı yaptık ve rekabetçi fiyatlandırma verilerini derledik. Şimdi ne olacak?

Lastik mağazalarını araştırmak için dışarıdan bir firma tutsaydık, kullanılabilir bir biçimde derlenmiş verilerle bir rapor sunacaklardı. Anketleri kendimiz postalasaydık, ortak temaları ve kalıpları aramak için verileri bir elektronik tabloya veya başka bir istatistiksel pakete girmemiz gerekirdi. Tutarlılık ve doğruluğu kontrol eden bir veri temizleme işlemi sırasında bazı yanıtların düzenlenmesi veya atlanması gerekebilir. Verilerin bir elektronik tablo gibi tablo biçiminde olması, kilometre derecesi ve perakende fiyatı gibi iki değişken arasındaki ilişkilerin aranmasını kolaylaştırır.

Raporlama ve Sunum

Son adımımız raporlama ve sunumdur. İnsanlar istatistiksel bilgileri anlamayı kolaylaştıran infografikleri, çizelgeleri ve grafikleri severler. Elektronik tablo programları mükemmel grafikler oluşturur. Veriler kuruluşa herhangi bir değer katacaksa, sonuçlar anlamlı bir şekilde sunulmalıdır. Raporu kimin okuyacağını ve yönetimsel tavsiyeleri içerip içermediğini düşünmeniz gerekir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Tipik bir pazarlama araştırması projesinde yer alan altı adım şunları içerir:

 1. Sorunu tanımlayın: Neyi anlamaya çalışıyoruz?
 2. Yaklaşımınızı geliştirin: Verileri nasıl alacağız? Birincil verileri (odak grupları, anketler, görüşmeler ve gözlemsel araştırmalar aracılığıyla topladığınız veriler) veya ikincil verileri (başka bir güvenilir kaynağın derlediği veriler ) kullanacak mıyız ?
 3. Araştırma tasarım formülasyonu: hangi soruları soracağız?
 4. Örnek tasarım ve veri toplama: kime soracağız ve yanıtları nasıl topluyoruz? Veri toplamak için, tüm grubu temsil eden özelliklere sahip olacak kadar büyük olan bir örneklem boyutu veya tüm popülasyonun bir alt kümesini belirleriz.
 5. Veri işleme ve analiz: Verileri aldıktan sonra, onu yararlı hale getirmek için hangi süreci uygularız?
 6. Raporlama ve biçimlendirme: Verileri net ve yararlı olacak şekilde nasıl rapor ederiz?

İlgili Akademik Makaleler:

PAZARLAMA ARAŞTIRMASINDA ETİK KARAR ALMA

Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Dergisi’nin Bibliyometrik Analizi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 31 Ekim 2020

  Bundan sonraki araştırma stratejilerimde kesinlikle göz önünde bulunduracağım maddeler. Gerçekten çok yararlı ve anlatıcı bir makale olmuş, Teşekkürler

 2. 1 Kasım 2020

  Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir