Uluslararası Pazarlama: Global Pazarlama Stratejisinin Önemi
Uluslararası Pazarlama Global Pazarlama Stratejisinin Önemi
0

Şirketler rekabetçi kalabilmek için iç pazarlara yoğunlaşamazlar. Global pazarlama, pazarlama yöneticilerinin yurtdışında büyüyen hedef pazarları ve ürün fırsatlarını aramasına olanak tanımaktadır.

Küresel Pazarlama

Uzun yıllar boyunca, pazarlama yöneticileri sadece yerel bir ortamda pazarlamanın inceliklerini öğrenmekle ilgilenmek zorundaydı. Teksas’taki bir müşterinin Münich’deki bir tüketiciden farklı ürünler alıp almadığını belirlemek zorundaydılar. Bugün, pazar yeri küresel bir yapıda genişledi. Şirketlerin başarılı bir şekilde büyümeye devam edebilmeleri için pazarlama ekiplerinin küresel pazarla mücadele etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.

Küresel pazarlama, pazarlama yöneticileri mal ve hizmetlerini uluslararası düzeyde etkin bir şekilde pazarlamak için küresel bir plan kullandıklarında ortaya çıkmaktadır.

İlgili Makale: Küreselleşme: Küreselleşme Tanımı ve Boyutları Nedir?

Küresel pazarlamanın yerel şirketler için çok önemli olmasının birçok nedeni var. Çoğu şirket, sadece yerel pazara odaklanırlarsa hedef pazarlarının sınırlı olduğunu fark eder. Bir şirket küresel olarak düşündüğünde, pazar payını ve müşteri tabanını artırmak için denizaşırı fırsatlar arar. Birçok şirket buna uyum sağladı. Son 20 yılda, küresel ticaret yılda birkaç yüz milyar dolardan 18 trilyon dolara çıktı.

Ancak, küresel pazar çok rekabetçi olmaktadır. Fakat dünyanın teknoloji yoluyla daralması şirketlerin küresel pazarlara ulaşmasını kolaylaştırdı. Yerel şirketler artık küresel pazar payının kontrolü için sadece yerli değil uluslararası şirketler ile de uğraşmak zorundadır. Bu makalede, Sünger Pantolon adlı bir bebek bezi şirketinin, küresel pazarlama dünyası yoluyla uluslararası fırsatı nasıl belirleyeceğini nasıl öğrendiğini inceleyeceğiz.

Global Pazarlamanın Önemi: Fırsat

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm imalat şirketlerinin sadece % 10’unun ürünlerini ihraç ettiğini biliyor muydunuz? Küresel pazarlamaya katılmak isteyen herhangi bir ABD şirketi için büyük bir fırsat var. Sünger Pantolon, ABD pazarında daha az sayıda çocuk sahibi olduğu veya çocuk sahibi olmayı geciktirdiği için ABD pazarının çocuk bezi için daralmaya ihtiyacı olduğunu fark etemektedir.

İlgili Makale: Rekabet Avantajı Türleri: Maliyet, Ürün, Niş ve Sürdürülebilir Avantajlar

Kapsamlı pazarlama araştırması ile bebek bezi şirketi Çin ve Hindistan’da büyüyen bir orta sınıf olduğunu fark etti. Bu pazar tek kullanımlık çocuk bezi için para verebilecek ve onlar da hala büyüyen bir oranda çocuk sahibi bulunmaktadır. Bu fırsat şirket için büyük bir kazanç sağlayacaktır.

Global Pazarlama Yararları

Geleneksel iktisatçılar küresel işletme ve pazarlama fikrini desteklemektedir. Teori, küreselleşmenin daha da fazla rekabet yaratmasıdır ki bu da tüketiciler için uygun fiyata daha yüksek kaliteli ürünler üretecektir. Ürünlerin küresel pazarlanması, uluslararası ülkelerin yaşam standartlarını da iyileştirmektedir. Örneğin, Sünger Pantolon şimdi Hindistan ve Çin gibi ülkelere tek kullanımlık, yüksek kaliteli bebek bezleri sağlıyor ve bunlar daha önce bile böyle bir ürüne sahip değildi.

Küresel rekabet aynı zamanda hızlı teknoloji büyümesi sağlamaktadır. Düşük kaliteli ürünler sağlayabilecek yerli tekelleri sonlandırır. Bu faydanın bir örneği, Japonya’nın yerel tüketim için yüksek kaliteli televizyon ve otomobil üretimi olabilir. Sonuçta, global pazarlama, ürünlerin çok rekabetçi bir şekilde yapılmasına neden olacak, bu da daha uygun fiyatlı ürünler, daha iyi çevre standartları ve daha yüksek işçilik kalitesi üretecektir.

İlgili Makale: İşletmelerde Rekabet Ortamı Nedir? – Tanım, Örnekler, Avantajlar ve Dezavantajlar

Küresel Pazarlama Korkuları

Şirketleri için muazzam bir fırsat olmasına rağmen, uluslararası büyüme üretmenin de bazı eksileri var. Birçok kişi, üretim veya işletme dış kaynak kullanımındaki değişimlere yönelik işlerini kaybetti. Birçok çalışan, işlerinin yurtdışında yabancı işçilerle değiştirileceğinden sürekli endişe duymakta ve işverenler de bunu ücret ve sosyal yardım kesintisi için bir tehdit olarak kullanacaklardır. Nihai sonuç finansal tasarruflar ve hedeflenen pazar büyümesinin devam etmesi durumunda şirketler dış kaynak kullanmaya devam edecektir.

Makale Özeti

Pazarlama yöneticileri ayrıca kâr ve ürün büyümesini sağlamak için küresel pazarlama stratejisi sağlamalıdır. Yurtiçi eğilimlerin ve uluslararası büyüme fırsatlarının incelenmesi, şirketlerin ürünlerini nasıl ve nerede pazarlamaları gerektiğini tahmin etmelerini sağlayacaktır. Yurtiçinde doygunluğa ulaşan bu kadar çok ürünle birlikte, giderek daha fazla şirket yurtdışında başarı elde ediyor.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Küreselleşme süreci ve çokuluslu işletmelerin küreselleşme sürecine etkisi
 2. Küresel markalar, yerellik ve kültürel göstergeler
 3. Uluslararası markaların yerel pazarlara entegrasyonunda pazarlama iletişimi yönetimi ve stratejileri
 4. ULUSLARARASI PAZARLAMA ALANINDA YAPILAN ARAŞTIRMALARIN KATEGORİK OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ
 5. Uluslararasılaşmanın dinamikleri: Uluslararası pazarlar ve perakendeci işletmelerin uluslararası pazarlama etkinlikleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir