Batık Maliyetler Nedir? – Tanım ve Örnekler
Batık Maliyetler Nedir? - Tanım ve Örnekler
0

Bu makale batık maliyetler şirket kararları çerçevesinde tanımlanır ve değerlendirilir. Konseptler, inşaat endüstrisinden örnekler ve küçük bir haberci işi ile gösterilmiştir.

Batık Maliyetlerin Tanımı

Her sektördeki şirketler para kazanmak için para harcamak zorundadır. Bir şirket bütçesi, çalışan maaşlarına, envantere, ofis alanına veya iş yapmanın diğer herhangi bir maliyetine para yatırmaya izin verebilir. Şirketin parası harcandıktan sonra, bu para batık bir maliyet olarak kabul edilir. Hangi paranın harcandığına bakılmaksızın, batık maliyetler zaten harcanan ve kalıcı olarak kaybedilen liralardır. Batık maliyetler iade edilemez veya geri alınamaz. Örneğin, kira ödendikten sonra, bu TL tutarı artık geri kazanılamaz – ‘battı’.

Bir aile grubunun batık maliyetleri de içeren bir bütçesi vardır. Örneğin, arabalarına 30 TL değerinde gaz koyarlarsa, o parayı asla geri alamazlar. Arabalarında gaz var ama nakit harcanıyor ve kalıcı olarak kaybediliyor; batık bir maliyettir.

Bir şirkette karar alma, doğal olarak bütçeleme ve maliyetlerle bağlantılıdır. Batık maliyetlerin karar vermede asla ilgili bir faktör olarak görülmemesi yaygın bir iş ilkesidir. Batık maliyetleri bir kararda bir faktör olarak kullanmak, geçmiş seçimleri haklı çıkarmaya çalışmaktır.

Batık Maliyetlere Örnekler

İnşaat endüstrisinde belirgin batık maliyetlerin bir örneği bulunabilir. Bir inşaat şirketinin yeni bir konut alt bölümü geliştirmeye başladığını varsayalım. Parti ve ilk inşaat malzemeleri satın alındı ​​ve çerçeveleme başladı. Toplam 4 milyon TL yatırım yapıldı.

Aniden, bankacılık endüstrisindeki bir kriz durgunluğa neden olur ve daha sonra dip konut piyasasından düşer. Alt bölüm arazisi şimdi inşaat şirketi için ödediğinden çok daha az değerlidir. Şirket projeyi terk ederse, 4 milyon TL’lik bir zarar alacaktır. Bazı şirket yöneticileri evleri bitirmek ve zaten harcanan maliyetlerin en azından bir kısmını kurtarmak için onları satmak istiyor – batık maliyetler. Ancak projeyi tamamlamak 6 milyon TL’ye mal olacak.

Bir yönetici şöyle der:’Zaten 4 milyon TL harcadık. Projeyi de bitirebiliriz. ‘ Daha aydınlanmış bir yönetici ise şöyle der: ‘Zaten 4 milyon TL harcadığımız önemli değil – bu batık bir maliyet. Mevcut konut ve bankacılık ortamı göz önüne alındığında, bir konut geliştirme yatırımının sağlıklı bir karar olup olmadığına karar vermeliyiz. ‘ Kararlı maliyetleri dikkate almadan karar vermek, yöneticilerin projeyi terk etmelerine ve kayıplarını 4 milyon TL ile sınırlamasına neden olacaktır. Ek 6 milyon TL, mevcut iş ortamına daha uygun başka bir proje için kullanılabilir.

Daha küçük ölçekte, bir araç filosuna sahip bir messenger işletmesinin sahibini düşünün. Arabalardan biri eski, üzerinde 100.000 km var. Sahibi sadece 1,200 TL için sabit fren var ve 400 TL için yeni lastik satın aldı. Ardından, yeni bir sorun ortaya çıkıyor – klima çalışmayı durduruyor ve oto tamircisi bunu düzeltmek için 1.800 TL’e mal olacağını söylüyor. Araç sahibi tamir etmeli veya hurdaya çıkarmalı mı?

Geleneksel düşünce, ‘Ama frenler ve lastikler için araca 1.600 TL koydum! Hurda alırsam o parayı kaybedeceğim. ‘ Ancak 1.200 TL ve 400 dolar TL maliyetlerdir – ne olursa olsun para geri alınamaz. Frenler sökülemez ve lastikler iade edilemez.

Aracın yeni frenleri ve lastikleri olduğu için A / C’yi sabitlemek cazip gelebilir, ancak A / C’yi sadece geçmiş yatırımları haklı çıkarmak için sabitlemek sağlam bir iş stratejisi değildir. Araç sahibi bunu şu şekilde düşünmelidir: araçta 1.600 TL harcamış olsaydı, böyle eski bir arabaya 1.800 TL yatırır mıydı? Değilse, son batık maliyetleri ne olursa olsun, muhtemelen iyi bir fikir değildir. 1.800 TL, yeni bir araç için peşinat olarak daha iyi harcanabilir.

Makale Özeti

Batık maliyetler, iade edilemeyen veya geri kazanılamayan liralar harcanır. Bunlar iş yapmanın normal bir parçasıdır ve asla karar verme kriterleri olarak kullanılmamalıdır. Tüm yatırımlar olumlu olmayacaktır ve tüm iş kararları iyi değildir, ancak kötülükten sonra iyi para atarak zararları birleştirmek asla iyi bir fikir değildir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. İÇSEL BATIK MALİYETLER VE PİYASA YAPISI: SUTTON’IN TEORİK ANALİZİ ÜZERİNE NOTLAR
 2. BATIK MALİYET, POTANSİYEL REKABET VE YARIŞILABİLİRLİK: DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI PİYASASI ÖRNEĞİ

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir