Rekabet Avantajı Türleri: Maliyet, Ürün, Niş ve Sürdürülebilir Avantajlar
Rekabet Avantajı Türleri - Maliyet, Ürün, Niş ve Sürdürülebilir Avantajlar
0

Şirketler yeni müşteriler çekmek ve geri gelmelerini sağlamak için özel bir şeye ihtiyaç duyarlar. Rekabet avantajı ve şirketin sahip olabileceği farklı yollar hakkında bilgi edinin.

Rekabet avantajı

Neden Pepsi’ye basıp Coca Cola satın alıyorsunuz? Neden bir çift spor ayakkabı markasına 500 TL harcayacaksınız? Cevap rekabet avantajı teriminde yatmaktadır. Rekabet avantajı, bir şirketin ve hedef pazar tarafından rekabette önemli ve üstün olarak algılanan ürünlerinin benzersiz özellikleridir. Marka sadakatinin ardındaki neden ve bir ürünü veya hizmeti diğerine tercih etme nedeniniz budur. Şirketlerin gerçekten kullanabileceği üç farklı rekabet avantajı türü vardır. Bunlar maliyet, ürün / hizmet farklılaşması ve niş stratejilerdir.

İlgili Yazı: Başarılı İşletmeler için Hedef Pazar Stratejileri

Maliyet Rekabet Avantajı

Maliyet rekabet avantajı, bir şirketin vasıflı işgücünü, ucuz hammaddelerini, kontrollü maliyetlerini ve tüketicilere maksimum değer yaratmak için verimli operasyonlarını kullanmasıdır. Walmart, perakende gücü ve büyüklüğü sayesinde çok geniş bir seçim ve düşük fiyatlar sunarak maliyet avantajı stratejisini kullanmaktadır. Maliyetler birçok farklı yolla minimumda tutulabilir. Nissan gibi bazı şirketler, çok düşük maliyetli bir şekilde araba üretme deneyimine sahiptir. Diğer şirketler, ürünlerinin maliyetlerini düşük tutmak için offshore üretimini kullanıyor. Mevcut eğilim, şirketlerin müşterilere sundukları ekstraları azaltmasıdır. Örneğin, havayolu şirketi Ryanair koltuk sayısını artırmak ve bilet maliyetlerini düşürmek için her uçaktaki üç tuvaleti ikisini çıkarıyor. Bu, maliyet düşürmenin uçbir yolu olabilir, ancak şirketlerin durgunluk içinde hayatta kalmaları gerekmektedir. Şirketler, müşterilerine daha düşük maliyetlerin aktarılmasına yardımcı olan devlet yardımları da alabilirler. Bunun en iyi örneklerinden biri yerel çiftliğinizdir.

Bir şirketin rekabette maliyet avantajını kullanması için maliyetlerin düşük tutulmasının birkaç önemli yolu daha vardır. BMW, Lexus ve Boeing gibi teknik şirketler, verimli ve uygun maliyetli ürünler oluşturmak için ürün tasarımını ve değişim mühendisliğini kullanır. Ürün tasarımı, en son teknolojiyi kullanan şirketler için önemlidir. Intel, alandaki gelişmeleri kullanan ürün tasarımını sürekli geliştirerek mikroçip işlemci fiyatlarını düşük tutabiliyor. Yeniden yapılandırma, Apple gibi ürünlerinde yeniden tasarlayıp iyileştirmeler yaparak maliyetleri azaltabilen şirketler tarafından kullanılmaktadır. Teknolojisini daha iyi ve daha uygun fiyatlı hale getirmenin yollarını bulan bir şirket başarı bulacaktır. Son olarak, bazı şirketler ürün veya hizmetleri için yeni bir teslimat yöntemi oluşturmaktadır ve bu da müşterileri ile paylaşabilecekleri büyük maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Birçok havayolu şirketi kendi kendine giriş kioskları kurdu ve süpermarketler artık kendi kendine ödeme şeritleri sunmaktadır.

İlgili Yazı: Değişim Mühendisliği Nedir? Tanımı, Amacı, Aşamaları

Ürün / Hizmet Farklılaştırması

Şirketlerin pazarda rekabet avantajı sağlayabilmelerinin bir başka yolu da ürün / hizmet farklılaştırmasıdır. Bir şirketin ürün veya hizmetinin tüketicileri için değerli ve benzersiz bir teklifi varsa, sadakat ve ürün / hizmet farklılaşması ortaya çıkabilir. Maliyet rekabeti avantajları, yeni bir rakibin veya yeni bir teknolojinin piyasaya sürülmesiyle kolayca ortadan kalkabilir. Bir şirket benzersiz bir ürün veya hizmet sunuyorsa, yalnızca fiyata dayalı olarak pazarda avantaj sağlamak daha zordur. Şirket, tüketiciye sadece düşük bir fiyattan başka bir şey teklif etmelidir.

Bazı şirketler Honda gibi mükemmel ürün güvenilirliği sunmaktadır. Harley-Davidson gibi Amerikan yapımı bir görüntü; Rolex gibi değerli bir marka adı veya Mercedes-Benz gibi mükemmel bir servis. Şirketlerin bu rekabet avantajı alanında başarılı olmaları için, sürekli olarak müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini çözen yeni ürünler ve yenilikler yaratmanın yollarını aramaları gerekmektedir. Bir müşteri, başka bir yere giderek elde edemeyecekleri bir şey sunduğundan ürün veya hizmetlerini istemelidir.

Niş Rekabet Avantajı

Bir şirketin rekabet avantajı yaratmasının üçüncü yolu, bir niş oluşturmaktır. Niş rekabet avantajı, pazarın tek bir segmentini hedeflemek ve ulaşmaktır. Bu tür bir strateji, pazarın daha büyük bölümlerinden sonra gidecek kaynakları olmayan küçük ve yeni şirketler için çok etkili bir şekilde çalışır. Pazarın tek bir bölümü cinsiyet, gelir, yaşam tarzı özellikleri ve hatta coğrafyaya dayalı olabilir. Örneğin, yalnızca tek bir mahalleyi hedefleyen bir fırın niş bir strateji kullanır. Ayrıca, sadece kediler ve köpekler için ikramlar pişiren bir fırın da niş bir avantaj kullanır. Bazen şirketler, Facebook’un sadece üniversite öğrencileri için mevcut olduğu gibi, niş bir stratejiyle başlarlar, ancak daha sonra başarılı olurlar ve pazarlarını arttırırlar. Coğrafi niş pazarlamaya örnek olarak Big Red soda verilebilir.

Şirketlerin karşılaştığı en büyük zorluk rekabet avantajlarını koruyabilmektir. En başarılı şirketler, yalnızca şirkete özgü olan ve kolayca kopyalanamayan bir avantaj yaratanlardır. Rolex üstün ürünlerle bilinir ve Ritz-Carlton otelleri eşsiz müşteri hizmetleriyle bilinir. Şirketler rekabetlerinden, avantajlarını kopyalamaya veya geliştirmeye ve müşterilerini almaya çalışacak dış tehditlerin sürekli farkında olmalıdır.

İlgili Yazı: Niş Nasıl Bulunur? 6 Adımda Niş Bulun

Makale Özeti

Rekabet avantajı, bir şirketin ve hedef pazar tarafından rekabette önemli ve üstün olarak algılanan ürünlerinin benzersiz özellikleridir. Bunlar maliyet, ürün / hizmet farklılaşması ve niş stratejilerdir. Maliyet rekabet avantajı, bir şirketin vasıflı işgücünü, ucuz hammaddelerini, kontrollü maliyetlerini ve tüketicilere maksimum değer yaratmak için verimli operasyonlarını kullanmasıdır. Bir şirketin ürün veya hizmetinin tüketicileri için değerli ve benzersiz bir teklifi varsa, sadakat ve ürün / hizmet farklılaşması ortaya çıkmaktadır. Bir şirketin rekabet avantajı yaratmasının üçüncü yolu, bir niş oluşturmaktır. Niş rekabet avantajı, pazarın tek bir segmentini hedeflemek ve ulaşmaktır.

İlgili Makaleler:

 1. R. AVANTAJI SAĞLAMADA STRATEJİK MALİYET YÖNETİMİNİN MUHASEBE UYGULAMALARIYLA İLİŞKİLERİ
 2. Destinasyonun rekabet avantajı elde etmesinde gastronomi turizminin rolü: erdek örneği
 3. SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR R. AVANTAJI SAĞLAMANIN YOLU: İÇ GİRİŞİMCİLİK ANLAYIŞI
 4. R. avantajı sağlama ve sürdürmede stratejik yaklaşımlar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir