1. Anasayfa
 2. Pazarlama

İşletmelerde Rekabet Ortamı Nedir? – Tanım, Örnekler, Avantajlar ve Dezavantajlar

İşletmelerde Rekabet Ortamı Nedir? – Tanım, Örnekler, Avantajlar ve Dezavantajlar
İşletmelerde Rekabet Ortamı Nedir? - Tanım, Örnekler, Avantajlar ve Dezavantajlar
0

Pek çok pazar firmalarla dolup taşmakta ve bu da onları son derece rekabetçi kılmaktadır. Bu makale, rekabetçi bir iş ortamında olmanın avantaj ve dezavantajlarının yanında örnekler ile tartışacaktır. Rekabet ortamı ingilizce Competitive Environment olarak geçmektedir.

Rekabet Ortamı Nedir?

Rekabet ortamı, bir işletmenin rekabet ettiği ve işlediği dinamik harici sistemdir. Benzer bir ürün veya hizmet için ne kadar çok satıcı olursa, rekabet ettiğiniz ortam o kadar rekabetçi olur. Fast food restoranlarına bakın – aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey bulunmaktadır. Rekabet yüksektir. Ancak, Hawaii’ye hizmet veren havayollarına bakarsanız, çok az rekabet göreceksiniz.

Direkt rakipler, sizinle aynı ürün veya hizmeti satan işletmelerdir. Örneğin, McDonalds Burger King ile direkt bir rakip. Dolaylı rakipler, farklı bir hizmet veya ürün satsalar da hala rekabet eden işletmelerdir. Dolaylı rakipler tarafından sunulan ürünler veya hizmetler birbirlerinin yerine kullanılabilecek ürünler olma eğilimindedir. Yine, seyahat göz önüne alındığında, uçak, tren veya araba ile seyahat etme seçeneğiniz vardır. Bu nedenle, havayolları tren hatları ve otobüslerle de rekabet etmektedir (seyahatin yurtdışına çıkmadığı varsayılarak).

İlgili Yazı: Rekabet Stratejisi: Rekabetle Başa Çıkmak

Örnekler

Rekabet ortamına birkaç örnek verebiliriz. Akla ilk gelen akıllı telefonlar. Bir akıllı telefon satın almak söz konusu olduğunda kaç seçeneğiniz var? Bir gecede çoğalmış gibi görünüyordu! Bu son derece rekabetçi bir iş ortamıdır.

Şirketler sürekli olarak en çok satan modeli bir araya getirmeye çalışmaktadır. Rekabetçi bir ortamın iyi bir göstergesi. Ayrıca, karşılaştırılabilir akıllı telefon modellerinin fiyatları nispeten yakın.

Diğer bir rekabet ortamı otomobil endüstrisidir. Yine, neredeyse her şirket her kategoride bir otomobil üretmektedir. Bu nedenle, birisi yeni bir hibrit sedan veya tam boyutlu kamyon satın almak istediğinde, aralarından seçim yapabileceği çok seçenek var. Açıkçası, otomobil endüstrisi ekonomik ve lüks markalarda segmentlere ayrılabilmektedir. Ancak aynı segmentte karşılaştırıldığında önemli bir rekabet vardır.

Son olarak, gıda endüstrisi son derece rekabetçi. Sadece marketlere odaklanalım. Mahalle bakkalında seçebileceğiniz farklı marka konserve sebze sayısını saydınız mı? Burada yine tüketicilerin aralarından seçim yapabileceği çok benzer ürünler üreten pek çok şirket var. Şimdi, her biri satışlarını artırmak için ürünlerini bir şekilde farklılaştırmaya çalışmaktadır.

İlgili Yazı: Porter’ın Beş Rekabet Gücü

Avantajlar ve dezavantajlar

Rekabet olmazsa, işletmelerin hayatı çok uzun sürmez. Rekabete sahip olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Dezavantajları muhtemelen en belirgin olanıdır, çünkü kimse rekabeti sevmez!

 • Daha fazla rekabet, daha az satış anlamına gelir çünkü diğer şirketler pazar payı alır.
 • Rakipler diğer rakiplerle müttefik olabilir ve pazarda daha güçlü olabilirler.
 • Rakipler potansiyel yatırımcıları veya alıcıları kaldırabilir. Bir yatırımcının rekabet eden iki şirkete yatırım yapması muhtemel değildir; yatırım yapılacak olanı seçecekler.
 • Rakipler şiddetli olabilir! Bazı şirketler tüketicileri markanızın veya ürününüzün neden kendilerinden daha düşük olduğuna ikna etmeye çalışabilir ve potansiyel olarak itibarınıza zarar verebilir.

Birçok dezavantajlar listesine rağmen, rekabette bazı önemli avantajlar bulunmaktadır.

 • Hiçbir şey bir şirketi rekabet etmekten daha fazla motive etmez! Akıllı telefonlara bakın – her şirket son yayınlanan modeli geçmeye çalışır. Ürününüzü veya hizmetinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz konusunda yenilik ve yaratıcılığı teşvik eder.
 • Rekabetin pazarlama çabaları satışlarınızı da artırabilir. Hibrid araçların avantajlarını tanıtan otomobil endüstrisine bakın. Ford’un hibrid reklamı, Toyota’nın hibrid satışına potansiyel olarak fayda sağlayabilir, çünkü hibrid otomobillerin ne kadar büyük olabileceği kelimesini yayıyor.

Makale Özeti

Diğer şirketler, şirketinizle benzer ürün veya hizmetler sunduğunda, rekabetçi bir iş ortamında olursunuz. Bir iş ortamında rekabet kötü olmak zorunda değildir. Çoğu şirket bir miktar rekabetle karşı karşıyadır. Satışların azalması ve yatırımcıların potansiyel kaybı ile dezavantajları olmasına rağmen, bazı önemli avantajlar vardır. Bir şirketi motive etmenin rekabete sahip olmaktan daha iyi bir yolu yoktur! Daha fazla rekabete sahip endüstriler tipik olarak daha fazla yenilik ve ürün evrimine sahiptir, çünkü her şirket sonuncusunu aşmaya çalışır.

İlgili Makaleler:

 1. Lojistik sektörünün ülkemizdeki gelişimi ve rekabet vizyonu
 2. Küresel rekabet-bölgesel kalkınma ajansları ve Türkiye
 3. Bölgesel Rekabet Gücünü Artirmaya Yönelik Politikalar
 4. Rekabet değişkeni olarak dış kaynak kullanımı (Outsourcing)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir