Pazarlamada Bilişsel Uyumsuzluk: Tanım ve Örnekler
Pazarlamada Bilişsel Uyumsuzluk Tanım ve Örnekler
0

Pazarlamacılar, reklamlarını, ortaya çıkan uyumsuzluğu azaltmak için en kolay ve en belirgin çözüm ürünü satın alacak şekilde çerçeveleyerek bilişsel uyumsuzluk kavramından yararlanırlar.

Bilişsel Uyumsuzluğa Giriş

Hiç sokakta yürürken yanınıza birisi gelip ‘Evsizlere yardım etmek için bir dakikanız var mı?’ Ya da muhtemelen yağmur ormanlarını kurtarmak gibi başka bir soru sordu mu? Dikkatinizi çekmek isteyen bu yabancıyla etkileşime geçmek için bir dakikanızı ayırmanız gerekebilir, ancak bu, kişiyi yürümek ve görmezden gelmekten çok daha iyidir. Sonuçta, bunu yaparak evsizlere yardım etmek için bir dakikanız olmadığını açıkça kabul edersiniz.

Ya da en azından o kişinin size sorduğu sorunun anlamı budur. Çok zekidir, çünkü zamanınızı ve dikkatinizi çekmek için bilişsel uyumsuzluk kullanır.

Bilişsel Uyumsuzluğun Tanımı

Bilişsel uyumsuzluk, sözlerinizin, düşüncelerinizin ve / veya davranışlarınızın inançlarınızla çelişmesidir. Her insanın eksiksiz, tutarlı ve çelişkili olmayan bir öz imajı olduğundan, bilişsel uyumsuzluğu azaltmak için çok güçlü bir dürtü vardır. Bilişsel uyumsuzluğu azaltmanın başlıca yolları kelimeleri, düşünceleri ve / veya eylemleri değiştirmek; inançları değiştirtirmektir. Bilişsel uyumsuzluğu nasıl azalttığımız önemli değil, bir şekilde yapılmalıdır.

İlgili Makale: Gösterim Yönetimi: Festinger’in Bilişsel Uyumsuzluk, Karar Sonrası Uyumsuzluk ve Karşı Taraflı Savunuculuk Çalışması

Pazarlamada Bilişsel Uyumsuzluk

Önceki örnek, insanların pazarlamacının tanıttığı her şeye zaman, dikkat ve kaynaklarını vermelerini sağlamada bilişsel uyumsuzluğun kullanımını vurgular. O gelen kişi söz konusu olduğunda, bu bir dilekçe için bir bağış veya imzadır ve birey, inançlarınızla tutarsız olarak yürüme seçeneğini çerçeveleyerek bilişsel uyumsuzluğu teşvik etmeye çalışır. ‘Şüphesiz, bu kadar çok şeyi olan siz, fakir ve azınlıksız evsizler uğruna ölçülü bir dakika vermeyi göze alabilirsiniz!’ Yine de, pazarlamacıların bilişsel uyumsuzluğu kullanmanın başka birçok yolu vardır.

İlgili Makale: Pazarlama Kavramı Nedir? – Tanım ve Örnekler

Kullanım Örnekleri

“ En son teknoloji ürünü A-Markalı bir ürüne sahip olmaktansa, neden düşük fiyata (F-Markalı üründen çok daha fazla) ucuz, F-Markalı bir ürüne razı olasınız? ‘

Buradaki pazarlama planına bir göz atın: Bunun anlamı, en iyi ürünü hak ettiğiniz ve doğru akıllarında kim aksini söyleyecek? Bu nedenle, A-Marka ürününü satın almadıysanız bir ikiyüzlü olacaksınız, çünkü en iyisini hak ettiğiniz bilgisine rağmen daha düşük bir ürünü kabul etmeye istekli olacaksınız. Şimdi, belki de fiyat nedeniyle F-Marka ürününe sahip olmayı haklı çıkarabilirsiniz, ancak pazarlamacılar da orada sizi kaptı. Sonuçta, F-Markalı ürün ‘ucuz’ (siz değilsiniz!) Ve A-Markalı ürün ‘düşük fiyata’ sahip olabilir. ‘Düşük fiyatın F-Marka ürününün fiyatından daha yüksek olduğunu unutmayın. En azından ucuz değilsiniz ve hak ettiğiniz en iyisini elde etmek için ‘yüksek fiyat’ ödemezsiniz! Bu nedenle, A-Maka ürününü satın almalısınız, ya da pazarlamacı inanmanızı ister.

Makale Özeti

Bilişsel uyumsuzluk, düşüncelerinizin, eylemlerinizin ve / veya kelimelerinizin inançlarınızla çeliştiği ve bilişsel uyumsuzluğu azaltma dürtüsünün güçlü olduğu zamandır. Pazarlamacılar, reklamlarını, ahenksizliği azaltmanın en kolay ve en belirgin yolu ürünü satın almak olacak şekilde bilişsel uyumsuzluğu teşvik edecek şekilde çerçeveleyerek bundan yararlanırlar. Aynı zamanda oldukça etkilidir, çünkü kim ikiyüzlü olarak görülmek ister? Bu arada, gelen kişiden bilişsel uyumsuzluk uygulamasından kurtulmanın yolu ona ‘Tabii ki, ama bu dakika değil!’ diyebilirsiniz.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Bilişsel Uyumsuzluk Teorisi Üzerine Kavramsal Bir İnceleme: Satın Alma Perspektifi.
 2. Online Alışverişte Bilişsel Çelişki Davranışlarının İncelenmesi
 3. Bilişsel Uyumsuzluk Ölçeğinin Türkçeye Uyarlanması: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması
 4. Bilişsel Uyumsuzluk ve Uyumsuz Mimari: Doğruları Yadsımak için Yedi Taktik
 5. BİLİŞSEL YÖNÜ İLE TÜKETİCİ SATIN ALMA KARAR SÜRECİ VE GLOBAL SINIFLAR TEORİSİ
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir