Pazarlamada Marka Bilinirliği: Tanım ve Açıklama
Pazarlamada Marka Bilinirliği Tanım ve Açıklama
0

Marka bilinirliği pazarlamanın ana hedefidir. Bu makalede, marka bilinirliğinin ne olduğunu ve ilgili bazı kavramları öğreneceksiniz. İngilizcesi Brand Recognition olarak geçmektedir. Ayrıca makaleden sonra bilginizi pekiştirmek için bir kaç akademik makale sunulacaktır.

Tanım

Marka bilinirliği, marka farkındalığının iki bileşeninden biridir. Diğer bileşen marka hatırlamadır. Marka bilinirliği tam olarak göründüğü gibidir: Bir tüketicinin bir markayı diğer markalara göre tanıma yeteneğidir. Başka bir deyişle, tüketicilerin ürününüzü niteliklerine ve tasarım öğelerine göre tanımlama yeteneğidir. Tasarım öğeleri şekil, renk, çizimler ve grafikler gibi şeyleri içermektedir.

İlgili Makale: Güçlü Marka Nasıl Geliştirilir ve Korunur?

Marka bilinirliği Etkinliği

Marka bilinirliğinin doğru yapılması durumunda ürününüz, adını kullanmadan da tanınmalıdır. Amaç, potansiyel müşterilerin çok fazla çaba sarf etmeden ürünü anında tanımasını sağlamaktır. Örneğin, altın kemerler veya belirli bir meyvenin belirlediği bir bilgisayar şirketi tarafından sembolize edilen bir restoranın adını düşünebilir misiniz? Aslında, şirketler marka bilinirliğini test etmek için genellikle pazar araştırması yapacaklardır.

Marka Bilinirliği ve Taklit Ürünler Sorunu

Güçlü marka bilinirliği geliştirdikten sonra bile, savaş bitmez. Hala knockoff veya sahte olarak adlandırılan sahte ürünler hakkında endişelenmeniz gerekiyor. Klasik örnek, şüpheli olmayan turistlere pahalı saatler takas eden bir sokak satıcısıdır. Patent ve ticari markaları kullanarak taklit ürünlerle mücadele edebilir ve ardından mahkeme eylemi yoluyla markanızı ihlal edenleri şiddetle takip edebilirsiniz.

İlgili Makale: Marka Kimliği Nedir? Neden Önemli?

Makale Özeti

Marka bilinirliği, ürünlerinizin başarılı bir şekilde pazarlanması için hayati önem taşır ve marka bilinirliğinin iki bileşeninden biridir. Potansiyel müşterilerin, boyut, renk, boyutlar, logolar ve ambalaj gibi özelliklerine göre ürününüzü tanıma yeteneğidir. Marka bilinirliğinin diğer bir bileşeni de marka hatırlamadır. Doğru bir şekilde yapılırsa müşteriler, rakip ürünlerle çevrili bir rafta ürününüzü anında tanıyabilecektir. Marka bilinirliğini test etmek için genellikle pazar araştırması yapılır. Güçlü bir marka bilinirliğiniz olsa bile, patent ve ticari markaları kullanarak markanızı sahte ürünlerden korumanız gerekir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. İşletmelerde sosyal pazarlama faaliyetlerinin performansa ve marka bilinirliğine etkileri üzerine bir araştırma
 2. REKLAMLARIN MARKA BİLİNİRLİĞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ: MEYVE SUYU ÜRÜNLERİ ÖRNEĞİ
 3. Marka bilinirliğinin tüketici satın alma kararına etkisi; Efes’i ziyaret etmek için gelen yabancı turistlere yönelik bir araştırma
 4. Kobilerde elektronik ticaretin marka bilinirliğine etkileri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir