Pazarlama Kavramı Nedir? – Tanım ve Örnekler
Pazarlama Kavramı Nedir? - Tanım ve Örnekler
0

Günümüzde işletmeler için en büyük zorluklardan biri müşterileri çekmek ve onları tutmaktır. Bunu etkili pazarlama yoluyla yaparlar. Bu makale, pazarlama felsefelerine beş farklı yaklaşımı belirleyecek ve her biri için örnekler sunacaktır.

Pizza Dükkan Örneği

Pizza dükkanı açmak istediğinizi düşünelim. Çok sayıda ailenin bulunduğu bir banliyö bölgesinde yaşıyorsunuz, bu yüzden potansiyel pazarın iyi olduğunu biliyorsunuz. İşinize başlamak için bazı birikimleriniz var ve yakında şehrinizin merkezinde küçük bir dükkanın gururlu sahibi olursunuz. Buna Pizza Pizzazz diyeceğiz.

Üç ay ileri gidelim. Mağazanız hala açık, ancak her ay birikimlerimiz azalıyor çünkü küçük işletmenizden tüm masrafları karşılamak için yeterli kar elde etmiyorsunuz. Bir işletmeyi yerden kaldırmanın yaklaşık altı ay sürmektedir. Ancak şimdi dükkan adım adım ilerlediğine göre, eldeki soruya ayırmak için biraz zamanınız var: Pizza Pizzazz’a yeni müşteri bulmak için en iyi nasıl pazarlayabilirsiniz? Ve nasıl kar elde edebiliriz?

Pazarlama ve Pazarlama Kavramları

Pazarlama, iş ürünlerinin veya hizmetlerinin hedef kitleye tanıtılmasıdır. Kısacası, bir işletmenin tekliflerine dikkat çekmek için alınan bir eylemdir. Bu eylemler satış veya sunulan hizmetler için fiziksel ürünler olabilir. İş yerinde pazarlamanın yaygın örnekleri arasında televizyon reklamları, yol kenarındaki reklam panoları ve dergi reklamları sayılabilir.

İlgili Makale: Pazarlamanın Amaçları Nedir? Örnekleri ve Yöntemleri

Ancak tüm işletmeler, mal ve hizmetlerini aynı şekilde pazarlama ihtiyacına yaklaşmaz. Aslında, pazarlamanın bir kuruluş için nasıl başarılı olabileceğine dair birkaç farklı yaklaşım vardır. Bu yaklaşımlara pazarlama kavramları veya bir şirket tarafından ne tür pazarlama araçlarının kullanılacağını belirleyen bir felsefe denir. Pazarlama kavramları, belirli bir pazardaki maliyet verimliliğini, sosyal sorumlulukları ve etkinliği dikkate alan açık bir hedef tarafından yönlendirilir.

Pazarlama Kavramlarının Türleri

Bir şirket tarafından beş farklı pazarlama kavramı ya da pazarlamanın etkin olarak nasıl gerçekleştirileceğine beş farklı yaklaşım vardır. Gördüğünüz gibi beş felsefenin hepsi tüm sektörlerde işe yaramayacaktır. Kavramlar aşağıda arkasındaki felsefe ile tanımlanır; bir şirketin hedef kitleleri ve bu bilgileri kendi yararları için nasıl kullandıklarına dair temel inancını belirleyeceğiz.

İlgili Makale: Ürün Pazarlaması Nedir? – Hedef Pazar ve Yöntemler

Üretim konsepti

Üretim konseptini kullanan şirketler, her şeyden önce tüketicilerin kolay erişilebilir ve ucuz ürünler istediklerine inanmaktadırlar. Üretim konsepti, maliyetleri düşürürken üretimi artırma yeteneğinden de yararlanıyor.

Ürünlerini yurtdışında üreten şirketler, faaliyetteki üretim konseptinin mükemmel bir örneğidir. Açık denizde perakende mal üretimi, maliyetleri ve müşteriye aktarabilecekleri tasarrufları azaltır. Düşük fiyatlar, yeni müşteriler çekmek için güçlü bir teşvik olabilir. Ne yazık ki, şirket kalite standartlarında bir düşüş görebilir ve sonunda süreç standartlara uymazsa satışlarda bir düşüş görebilir.

Ürün konsepti

Ürün konseptine yatırım yapan işletmeler, tüketiciler için en önemli önceliğin bir ürün içindeki kalite olduğunu düşünüyor. Bu, müşterilerin yenilikçi seçenekler aradığı ve şu anda mevcut olanların en iyisini aradığı anlamına gelir.

İlgili Makale: Toplam Kalite Yönetimi Nedir? Özellikleri, İlkeleri, Uygulanması

Teknoloji endüstrisindeki birçok şirket ürün konseptini kullanmaktadır. Bu şirketler sürekli olarak yeni ürünleri güncelliyor ve piyasaya sürüyor. Teknoloji firmalarının yeni ürünleri ne sıklıkta piyasaya sürecekleri konusunda güçlü kararlar almaları önemlidir. Çok sık bırakmak, müşterileri çok az değişiklik olduğu için hayal kırıklığına uğratabilir. Güncellemeleri yeterince sık yayınlamamak, müşterilerin şirketin güncel olmadığını hissetmesine neden olabilir. Şirketler müşterinin ihtiyaçlarını gözden geçirmeli ve bu değişiklikleri mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde uygulamalıdır.

Satış Kavramı

Satış konsepti, tüketicilerin şirketlerden agresif satışlar ve promosyonlar aradıklarını varsayar. Çoğu zaman, satış konseptinin yönlendirdiği pazarlama taktikleri, tüketicilerin satın alma ihtiyacından ziyade şirketin satış ihtiyacını temel alır. Satış felsefesi elektrik süpürgeleri ve hayat sigortası gibi ürünlerde tasfiye satışı ile görülebilir. Gerekli bir satın alma işlemi olmayabilir, ancak bir tüketici güçlü pazarlama veya reklam teknikleri ile ikna edilebilir.

Pazarlama Konsepti

Bir sonraki felsefe biraz kafa karıştırıcı olabilir, çünkü adını bu makale için genel odak noktamızla paylaşıyor. Farklılaştırmak için, şirketlerin, tüketicilerin ürünleri isteklerinden ve ihtiyaçlarını karşıladığını rekabetten daha fazla görmek istediğine inandıkları bir pazarlama konsepti / yaklaşımı olarak adlandıracağız. Bir çok karşılaştırmalı alışveriş var.

Pazarlama kavramı / yaklaşımı, tüketiciyi tatmin etmeye ve rekabeti aşmaya odaklanır. Bu konsepti fast food endüstrisi tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Birçok restoran benzer ürünler sunar, ancak tüketicileri memnun etmek için bütünsel bir yaklaşıma dayanır. Amaç, tüketiciye rakiplerinden daha fazla değer katmak için şirketin tüm alanlarında ayarlamalar yapmak.

Toplumsal Kavram

Sonunda toplumsal kavrama geldik. Toplumsal kavramı benimseyen işletmeler, tüketicilerin işletmenin değer sunduğunu ve hem tüketicilerin hem de toplumun refahını göz önünde bulundurarak görmek istediklerini iddia etmektedirler.

Diğer yaklaşımlardan farklı olarak, bu kavram sosyal sorumluluğa odaklanmaktadır. Örnek olarak; sadaka veren, çevre standartlarını karşılamak için üretim yöntemlerini değiştiren veya ürünlerdeki beslenmeyi iyileştiren işletmelerdir. Bu konsept başlangıçta daha pahalıya mal olabilir, ancak çoğu zaman müşteri sadakatini, memnuniyetini ve satışlarını artırır.

Öyleyse, soru şu, eğer pazarlama yeni müşterileri nasıl çekecekseniz, beş pazarlama konseptinden hangisinin Pizza Pizzazz için en etkili olacağını düşünüyorsunuz?

Makale Özeti

Pazarlama, iş ürünlerinin veya hizmetlerinin hedef kitleye tanıtılmasıdır. Aslında, pazarlamanın bir kuruluş için nasıl başarılı olabileceğine dair beş farklı yaklaşım vardır. Bu yaklaşımlara pazarlama kavramları veya bir şirket tarafından ne tür pazarlama araçlarının kullanıldığını yönlendiren felsefeler denir.

 • Üretim konsepti – Tüketiciler kolay erişilebilir ve ucuz ürünler istiyor.
 • Ürün konsepti – Tüketiciler kaliteli ürünler istiyor. Bu, müşterilerin yenilikçi seçenekler aradığı ve şu anda mevcut olanların en iyisini aradığı anlamına gelir.
 • Satış konsepti – Tüketiciler, şirketlerden agresif satışlar ve promosyonlar arıyor.
 • Pazarlama kavramı / yaklaşımı – Tüketiciler ürünlerin kendi istek ve ihtiyaçlarını karşıladığını görmek ister. Bir çok karşılaştırmalı alışveriş var.
 • Toplumsal konsept – Tüketiciler, işletmenin değer sunduğunu ve hem tüketicilerin hem de toplumun refahını göz önünde bulundurarak görmek isterler.

Pazarlama Kavramlarına ve Örneklerine Genel Bakış

 1. Pazarlama ve pazarlama kavramları birbirinden farklıdır – pazarlama tanıtımları, pazarlama kavramları bir kuruluşun pazarı için açık bir hedefle belirlenen felsefelerdir.
 2. Beş pazarlama kavramı vardır, ancak hepsi tüm endüstriler için geçerli değildir – hangi yaklaşımın uygulanacağına karar vermek şirkete bağlıdır.
 3. Üretim konsepti örneği – Müşterileri için maliyetleri düşük ve uygun maliyette tutmak amacıyla denizaşırı ürünler üreten bir şirket.
 4. Ürün konsept örneği – Şirket, ürünlerinde sürekli yeni güncellemeler sağlayan ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan şirket; teknoloji endüstrisine uygulanabilir.
 5. Satış konsepti örneği – Ürünlerin müşteri satışlarını ilerletmek için tasfiye kalemleridir.
 6. Pazarlama kavramı / yaklaşım örneği -Pazarlama kavramlarının genel fikri ile karıştırılmamalıdır; fast food endüstrisinde rekabete ayak uydurmak için kullanılır; Müşterileri mutlu ve geri gelmelerini sağlamak için benzer gıda maddeleri sunuyoruz.
 7. Toplumsal konsept örneği – Sadaka geri vermek, ürünlerin besin değerini artırmak ve çevre standardına ayak uydurmak için üretim yöntemlerini değiştirmek.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Tarımsal ürünlerde doğrudan pazarlama kavramı ve pazarlama etkinliği açısından dolaylı pazarlama ile karşılaştırılmalı analizi
 2. Reklam ve satış yöntemlerine ilişkin haksız rekabet hâlleri
 3. Stratejik pazarlama
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir