1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Coronavirüsün Asya’da Dijital Pazarlamaya Etkisi

Coronavirüsün Asya’da Dijital Pazarlamaya Etkisi
0

Coronavirus, Ocak 2020’den beri Asya’daki manşetlere hâkim olmaya devam ediyor. Virüsün Asya’daki dijital pazarlama üzerindeki etkilerini, özellikle Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Tayvan gibi komşu pazarlar üzerindeki etkilerini analizleri yapıldı.

Kitle Arama Sorgusu Eğilimleri

Dört pazarda, arayanın ilgili dilinde “koronavirüs” anahtar kelimesi için arama ilgisinde büyük artışlar görülmüştür. Google Arama Trendleri, aramaların tüm pazarlarda 100’e kadar ulaştığını gösteriyor. Ocak 2020’nin üçüncü haftasında başlayan ve aynı ayın son haftasında en yüksek artış görülmektedir.

Reklam Eğilimleri

“Coronavirüs” anahtar kelimesi etrafındaki ilgi artışı, ilgili tıbbi hizmetler sunan işletmeler için bir fırsat yarattı, bu yüzden Asya’daki arama motorlarında anahtar kelime sorgusu için arama motoru sonuç sayfalarına bakmak gerekmektedir.

Japonya’da reklamverenler Google Ads’de bulunur, ancak Yahoo Japan Sponsorlu Arama’da bulunmaz. Olası nedenlerden biri arama motorlarının reklamcılık yönergeleridir. Reklamverenler Yahoo Japonya’da reklam yayınlayabilirler, arama yaptığımda mevcut değildi. Bunun nedeni bütçe sınırları olabilir.

İzleyicilerin sadece koronavirüs hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgilendiklerini bilmek de önemlidir.

Anahtar kelimeyi arayanlar potansiyel müşteriler olmayabilir. Bu durumda, reklamcılık harcamalarında en yüksek getiriyi elde etmek için anahtar kelime eşleme türlerini ve negatiflerini buna göre optimize etmemiz gerekir.

İlgili sektördeki Coronavirüs’ü önemli bir fırsat olarak görmeyen işletmeler, geniş eşlemeli anahtar kelimeler arama sorgusu teriminden potansiyel olarak artan trafiği tetikleyebileceğinden günlük harcamayı dikkatle izlemelidir.

Örneğin, Güney Kore için, bir arama gerçekleştirdiğimde bölgedeki en yaygın kullanılan arama motoru olan Naver’da bir reklamveren bulundu, ancak site özellikle Coronavirus ile ilişkili görünmüyor.

Bu aşamada, bu iki pazarda en büyük pazar payına sahip olan Hong Kong ve Tayvan’da Google’da reklamverenler bulunamadı. Yahoo Japan’da olduğu gibi, yukarıda belirtildiği gibi, bu bütçe sınırlamalarının bir sonucu olabilir.

Reklamverenler bu fırsatı en iyi şekilde değerlendiriyor gibi görünmüyor. Bu, bu virüs için sağlanan tıbbi çözümlerin eksikliğinden kaynaklanabilir.

 Önerilen Eylemler

Bu fırsattan tam olarak yararlanmak isteyen işletmeler:

– Arama sorgusu raporlarını düzenli olarak gözden geçirin, yalnızca maliyeti tüketen ancak hedefin gerçekleştirilmesine yol açmayan arama sorgularının bir listesini yapın ve anahtar kelimeleri duraklatmak, negatif eklemek vb. gibi şeyler hakkında bir karar verin.

– Performansı artıran anahtar kelimelerin, sonuçları sağlamaya devam etmek için katı mevcudiyet için yeterli gösterim payına sahip olmasını sağlamak amacıyla teklifleri optimize edin.

Bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmakla ilgilenmeyen işletmeler:

– İstenmeyen trafiğin siteye yönlendirilmediğinden emin olmak için arama sorgusu raporlarını düzenli olarak inceleyin. Bu gerçekleşiyorsa, alakalı anahtar kelimeleri negatif olarak ekleyin.

– Hedefleriniz genel kitle kitlesi olduğu için kampanyalar çeşitli konuları kapsıyorsa dikkatli olun.   

Bu virüsün tıbbi çözümleri arama taleplerini daha fazla değiştirebildiğinden ve etkileyebileceğinden, işletmeler şunları yapmalıdır:

– Potansiyel talepleri anlamak için virüsle ilgili haberleri düzenli olarak izleyin.

Son zamanlarda, maske ve insanların virüslerden korunmasında önemli bir faktör olduğu bilgisinin bir sonucu olarak, Japonya ve Güney Kore’de “maske” anahtar kelimesine yönelik arama ilgisi önemli ölçüde artmıştır. Arama ilgisindeki artış, Tayvan ve Hong Kong’da aynı anahtar kelime için o kadar yüksek değil; bunun nedeni, maskelerin günlük gereksinimlerinin bir parçası olarak zaten kullanılmış olması olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir