1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Niş Nasıl Bulunur? 6 Adımda Niş Bulun

Niş Nasıl Bulunur? 6 Adımda Niş Bulun
0

Bir niş bulmak sadece hiç kimsenin düşünmediği ya da kimsenin rekabet etmediği bir pazar aramak anlamına gelmez. Teknenizi sulara indirecek bir yer bulmak ve güzel bir seyahat için bir rota olabilir.

Ancak, bu kadar kalabalık olmayan bir rotayı nasıl bulacağımız hakkında konuşmaya başlamadan önce, temelleri bilmek sizin için önemlidir.

Niş nedir?

Bir niş pazar, ana sağlayıcılar tarafından sağlanmayan çözümler sunan bir işletme tarafından ele alınabilecek küçük ama hedeflenebilir bir pazar segmentidir.

Niş Örneği Nedir?

Bir niş, dizüstü bilgisayar endüstrisinde ‘körler için dizüstü bilgisayarlar’ olabilir. Engellilik sporları da spor endüstrisinde büyük bir niş iş olabilir. Hepsi, ana hizmet sağlayıcılar tarafından iyi karşılanmayan önemli bir talebin olup olmamasına bağlıdır.

Neden bir niş seçmelisiniz?

Bir niş seçmek asla bir zorunluluk değildir. Birçok iyi finanse edilmiş şirket ve pazarlamacı kitlesel itiraz ürünleri sunarak tonlarca kâr elde etmektedir. Ancak, sınırlı fonunuz varsa ve markalarını müşterilerin zihninde iyi konumlandıran iyi finanse edilen şirketlerle rekabet etmek zorunda kalırsanız bir nişe hizmet etmek tercih edilir.

Bir niş seçmek de faydalıdır:

 • İşi uygun maliyetli kılar: Bir nişe pazarlamak kitle izleyicilerden daha uygun maliyetlidir.
 • Markanın daha iyi konumlandırılmasına yardımcı olur: Bir markayı, bir amaç için başladığı haliyle bir niş içinde konumlandırmak daha kolaydır.
 • Daha az rekabet vardır: Nişler genellikle sınırlı bir talebe sahiptir, bu yüzden pek çok oyuncu bunu seçemez.
 • Daha fazla kâr marjına giden yoldur: Niş ürünler satmak, müşterilerin gereksinimlerini kitlesel çeken ürün üreticilerinden daha büyük bir soyu tükenmiş olarak anladığınız anlamına gelir. Bu size daha fazla ücretlendirme özgürlüğü verir.
 • Marka sadakatini arttırır: Niş markalar, müşterilerin ihtiyaçlarını anladıklarına inandıklarından daha fazla sadakate sahipler. Bu markalar kıtlık ilkesi nedeniyle daha fazla sadakate tanık oluyorlar .

Niş Nasıl Bulunur?

Niş Nasıl Bulunur? 6 Adımda Niş Bulun

Bir iş kurmayı düşünmeden önce mükemmel nişi bulmak çok önemli bir görev olsa da, yokuş yukarı bir mücadele olmamalıdır. İşte işinize başlayabilmeniz için en uygun yeri bulmak için izleyebileceğiniz bir süreç.

İlgilendiğiniz ve Neyin En İyisi Olduğunu Tanımlayın

İlgi alanlarınızı belirlemek, muhtemelen bir niş bulmak ve bir iş kurmak için en önemli unsurdur. Sadece sizi ilgilendiren ve iyi olduğunuz bir yer seçmelisiniz. Karlılık daha sonra gelir.

Bunun tek (ve en büyük) mantıklı açıklaması, bir işletmenin uzun vadeli bir taahhüt olduğudur ve ilgilenmediğiniz bir şeyi yapmak istemezsiniz.

En az 10 güncel ilgi alanı ve tutku alanı listeleyin

İşte size aynı konuda yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Boş zamanlarında neler yapmaktan hoşlanırsın?
 • Hangi dergilere, bültenlere ve push bildirimlerine abone oluyorsunuz?
 • Ne öğrenmek istersin (kariyer amacı olmadan)?
 • Hangi organizasyonlara veya kulüplere mensupsunuz?
 • Ücretsiz olarak ne yapmak istersin?

Böyle bir listeye örnek olarak

 1. Kaykaylar
 2. Bilgisayar oyunları
 3. Vurmalı çalgılar
 4. Kulaklık
 5. Sahne tiyatro
 6. İçerik yazma
 7. Seyahat
 8. Fotoğrafçılık
 9. Sosyal medya
 10. Grafik Tasarımı

Şimdi, bunlardan en çok neyi yapmaktan hoşlandığınızı öğrenin.

Bir sonraki adım, listeyi biraz kısaltmak ve önümüzdeki 10-15 yıl boyunca birlikte olmaktan keyif alacağınız beş niş seçmektir.

Sorunları tanımla

Şimdi, sizin için beş mükemmel niş seçtiğinize göre, bu nişlerdeki çözülmemiş ya da gözden kaçan problemleri aramanın zamanı geldi. Bu, seçenekleri daha da daraltacak ve gerçekten önemli olanları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sorunları bulmak kendi nişini bulmak için önemlidir. Henüz gerçekleşmemiş olan talebi bulmanıza yardımcı olur ve ayrıca işiniz için mükemmel bir iş modeli ve gelir modeli oluşturmanıza yardımcı olur.

Seçtiğiniz nişlerde problemleri nasıl araştıracağınıza dair birkaç öneri:

 • Sorular sorun: Git ve gerçek tüketicilerle karşılaştıkları sorunlar hakkında konuş. Araştırmayı yüz yüze yapın ve Google Formlar’ın veya diğer anket araçlarının kullanımını bu adımda en aza indirmeye çalışın .
 • Forumlarda Gezinmek Quora ve Reddit gibi forumlar, sorunları bulmak için geldiğinde altın madenleridir. Onları inceleyin ve tüketicilerin gerçekte ne istediklerini görün. Ayrıca müşteri adaylarını toplayabilir ve daha fazla bilgi edinmek için onlarla konuşabilirsiniz.
 • Trendleri araştırın : Google trendleri, problem hipotezinin iyi bir doğrulayıcısıdır. Hava kirliliği maskeleri geliştirmek veya satmakla ilgilendiğinizi varsayalım, Google trendlerine bakmak sizi tercihinize güvence altına alabilir.

Önemli talep ile küçük sorunlar seçin. Bir örnek olabilir. Bölgenizdeki oyun tişörtlerinin mevcudiyeti eksikliği veya profesyonel kaykaycılar vb. İle kaykay okulu bulunmaması.

Rekabet Araştırması

Sorunu öğrendikten sonra, bir sonraki adım pazardaki mevcut oyuncuları analiz etmektir. Bir elektronik tablo hazırlayın ve bu soruna yakın çözümler sunan tüm oyuncuları not alın.

Şimdi, güçlü noktalarını ve ayrıca tekliflerindeki boşlukları bulun. Bazı boşluklara örnekler olabilir:

 • Son derece pahalı olması
 • Düşük kaliteli ürün
 • Düşük kullanılabilirlik, vb.

Listenizi en büyük fırsatla yalnızca bir nişe göre daraltmanıza yardımcı olur. Rekabeti araştırmak, benzersiz çözümünüzü geliştirirken arayabileceğiniz karlılığı belirlemenizi de sağlayacaktır.

Eşsiz Çözümünüzü Bulun

Şimdi asıl sorunun ne olduğu, rekabeti neyin tetiklediği ve şu anda pazarda tam olarak neyin gerekli olduğu konusunda araştırmanız var. Kendi benzersiz çözümünüzü geliştirmenin zamanı geldi.

Araştırmalarınızı , varsayımlarınızı doğrulamak için her şeyi yatırmadan kullanabileceğiniz bir MVP’yi kullanın ve geliştirin .

Fikrini Test Et

Niş seçimine doğru son adım, benzersiz çözümünüzün izleyiciler tarafından kabul edilip edilmediğini ve niş hipotezinizin sonuçta doğru olup olmadığını test etmektir. MVP’nizi piyasaya sürün ve gerçek kullanıcıdan geri bildirim alın.

En az% 40’ı çözümünüzü kabul ederse, sizin için doğru işi bulmuş olursunuz. Olmazsa, çözümünüzü üç kez daha değiştirin. Yine de çözümü beğenmedilerse, ikinci alternatif nişi denemek isteyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir