1. Anasayfa
 2. Pazarlama

2020’de En İyi Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?

2020’de En İyi Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?
0

Yeni bir on yılın başlangıcıyla birlikte, pazarlama teknolojisi daha hızlı hareket ediyor ve tüketici ilgi ve davranışlarını tahmin etmek zorlaşıyor. Rekabetin devam edebilmesi için markalar pazarlama girişimlerinin müşteri taleplerini karşılamak için gelişmeye devam etmesini sağlamalıdır.

İşte 2020 ve sonrası dijital pazarlama trendleri için tahminlerim. Pazarlamanın geleceğini keşfedelim!

Nöropazarlama

Nöropazarlama, sinirbilimin pazarlamaya uygulanmasıdır. Nöropazarlama, bir hastanın belirli ürünlere, ambalaja, reklama veya diğer pazarlama öğelerine verdiği yanıtı ölçmek için beyin görüntüleme, tarama veya diğer beyin etkinliği ölçüm teknolojilerinin doğrudan kullanımını içerir. Nöropazarlama markaların tam anlamıyla müşterilerinin ayakkabılarına adım atmasına yardımcı oluyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca çığır açıcı çalışmalar, müşteriler için değer yaratma potansiyelini göstermiştir. Tüm insan duyguları, düşünceleri ve eylemleri sadece beyindeki sinirsel aktivitenin ürünleridir. Pazarlamacılar bunları tüketici davranışlarını ve karar vermeyi tahmin etmek ve hatta manipüle etmek için kullanır.

Basit bir nöropazarlama taktiği, bir restoranın menüsünde belirli bir müşteri tepkisine yol açan belirli bir yazı tipi kullanmak olacaktır. Büyük kelimelerle yapılan uzun açıklamalar okuyucuyu yavaşlatır ve yemeği bir salata salatası kadar basit olsa bile hazırlamak için daha fazla çaba ve beceri gerektiğini ima eder. Kitlenizi ürününüzün sıkıcı adımlar içerdiğine ikna etmek istiyorsanız veya ürün müşteriler için özel olarak özelleştirildiyse, metni ve büyük kelimeleri okumak daha zor olan okuyucuları yavaşlatın. Basit ve okunması kolay fontlar, tüketicilerin talimatlarla harekete geçmesine yardımcı olabilir.

Birleşik Platform

Bir markanın sosyal medyada farkındalığı korumak ve büyütmek için yapması gereken birçok eylem bulunmaktadır. Şirketlerin sosyal reklamcılık, müşteri hizmetleri, araştırma, katılım ve daha fazlası için araçlara sahip olması gerekir. Ancak, çok fazla aşçı yemeği iyi yapmaz. Bu, şirketlerin nokta çözümlerinden, ihtiyaç duydukları tüm araçları içeren tek bir platforma geçtiği büyük bir geçişe yol açıyor. Çözüm sağlayıcıları arasındaki konsolidasyon, kullanıcının tüm pazarlama araçlarını tek bir çatı altında tutma arzusuna yanıt olarak hızlanmaktadır.

Konuşmalı Pazarlama

Pazarlama kişiselleştirme oyunu olacak. Konuşmalı pazarlama, onu destekleyen yapay zekanın yanı sıra son zamanların en önemli yeniliklerinden biri olarak vurgulanmaktadır. Pazarlamacılar ve müşteriler arasındaki insan diyalogunu taklit eden birebir, gerçek zamanlı bir bağlantıyı kolaylaştırır. İşletmeler, ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için sürekli olarak bir müşteri ilişkileri motoru bulmaya çalışıyor.

Son birkaç yıldır, tipik “Sayın Bay / Bayan” e-postalarından sosyal medya kanallarında “Merhaba Sezgin!” olarak görmekteyiz. Ancak, pazarlama kişiselleştirmesi e-posta bültenlerinde kişinin adını otomatik olarak değiştirmenin ötesine geçer. Teknolojideki gelişmeler, içerik tasarımını, ürün önerilerini ve daha fazlasını hiper kişiselleştirmeyi kolaylaştırdı.

Coğrafi Eskrim Pazarlamasının Büyümesi

Coğrafi eskrim pazarlaması, yalnızca belirli bir konumdaki kişilere reklamların gösterildiği konuma dayalı reklamlara ve içeriğe dayanır. Bu, yerel pazarlama kampanyaları için idealdir.

Bir ülke veya eyalet temelli geleneksel hedefleme yerine, coğrafi eskrim, kitlenizi belirli bir bölgeden hedeflemenize yardımcı olur. Pazarlamacılara daha fazla erişim, odaklanma ve daha iyi sonuçlar sağlar.

“Coğrafi çit”, hedeflemek istediğiniz bir bölgenin fiziksel sınırıdır. Bir kişi coğrafi çit bölgesine girdiğinde, reklamverenler mobil cihaz kimliğini yakalayabilir. Bu reklamverenlerin belirli kullanıcılara bu reklamı göndermesi için tek gereksinimler, kullanıcıların telefon ve bu telefonlardaki etkin yer izleme hizmetleridir. İzleyiciler coğrafi sınırın yakınında olduklarında, push bildirimi, kısa mesaj veya başka bir pazarlama iletişimi biçimi alırlar.

Bir coğrafi eskrim kampanyası stratejisinin sonucunu belirleyebilen birkaç değişken şunlardır:

 1. Dönüşüm metrikleri / KPI’lar: Coğrafi eskrim pazarlamasını uygulamak için şirketlerin KPI’larını hedeflenen yerleri, reklam kopyasını ve web sitesi değişikliklerini anlayacak ve geliştirecek şekilde ayarlamaları gerekir.Akılda tutulması gereken birkaç KPI, toplam gösterim sayısı, toplam tıklama sayısı, form gönderme, telefon görüşmeleri, TO ve etkileşim oranı olacaktır. Bu ayarlandıktan sonra pazarlamacılar kitleyi hedeflemeye odaklanabilir.
 2. Hedef kitle ve davranışlar: Markalar, hedef kitlenin davranışlarına veya rakip konumlarına göre bir konum seçmelidir.
 3. Marka bilinci oluşturma: Yaratıcı, dikkat çekici reklamlar oluşturmak ve tasarlamak kullanıcının dikkatini çekmek için kritik bir gerekliliktir.

Sonuç

Bir markanın, gelecek dijital trendlerin ve teknolojilerin geleceğe yönelik trendlerin üstünde kalmasını bilmesi önemlidir. Pazarlamacılar ileriye bakmaya devam etmeli ve rakipler karşısında avantaj sağlamak için yeni teknolojileri, araçları ve stratejileri benimsemeye çalışmalıdır. Rekabetin devam edebilmesi ve yarışta markaların pazarlama girişimlerinin gelişen teknolojilere ayak uydurmasını ve sürekli değişen müşterinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlaması gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir