Yönetim Biçimi Nedir? – Tanım, Teori ve Türleri
Yönetim Biçimi Nedir? - Tanım, Teori ve Türleri
0

Farklı yönetim biçimleri sürekli olarak yükselmekte ve popülerlik kazanmaktadır. Bu makalede, daha belirgin yönetim biçimleri ve her birinin altında yatan teori hakkında bilgi edineceksiniz. 

Yönetim Biçimi Tanımı

Yönetim biçimi, bir kuruluşun çalışanlarını ve çalışma faaliyetlerini yönetme biçimidir. Ayrıca çalışanların özellikleri, ilgili çalışma faaliyetleri ve kuruluşun kültürü gibi faktörlere bağlı olarak değişecektir. Başarılı bir yönetim tarzı ekipleri etkili bir şekilde kurmalı ve motive edebilmelidir.

Yönetim Biçimi Türleri

Bir yönetim tarzı türü katılımcı yönetimdir. Önemli bilgileri çalışanlarla paylaştığınızdan ve onları doğrudan etkileyen konularda karar almaya katılmalarına izin verirseniz, katılımcı bir yönetim tarzı kullanırsınız. Katılımcı yönetimin çalışması için çalışanların etkin bir şekilde katılabilecek bilgi ve beceriye sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda şirket kültürünün yaklaşımı desteklemesi gerekir. Katılımcı yönetim, katı bir iktidar hiyerarşisiyle ilgilenmeyen, eğitimli ve vasıflı işçiler istihdam eden kuruluşlarda iyi bir seçimdir. Katılımcı yönetim ile iyi çalışabilecek bir işletme örneği bir mühendislik firmasıdır.

Douglas McGregor’un Teori X veya Teori Y’yi yönetim tarzı olarak kullanıp kullanmadığınız genel olarak insanları nasıl gördüğünüze bağlıdır. Teori X’e bağlı kalırsanız, insanların çalışmayı sevmediklerini, zorla çalıştıklarını,kontrol edilmeleri gerektiğini, yönlendirilmeye ihtiyaç duyduğu için sorumluluk almak istemediğini anlarsınız. Bu teoriye göre, para ve ikramiye gibi ödüller ve dış hedeflere ulaşmadığı için yazılması veya işten çıkarılması gibi cezalar gibi dışsal motivasyon araçlarını kullanarak başarabilirsiniz.

Öte yandan, insanların işten hoşlanabileceğine inanıyorsanız, öz yönlendirme ve öz kontrol uygulayacak, memnuniyeti işten elde edilebilir olarak görecek, sorumluluk isteyecek, sorunları çözmede yaratıcı olacak ve herkesin entelektüel potansiyeline sahip olduğuna inanacaksınız. O zaman çalışanların işlerinden memnuniyet alarak potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmaya çalışın. Bu Teori Y ‘dir. Çalışanların potansiyellerine ulaşmalarına ve iş tatmini elde etmelerine yardımcı olmak, örgütsel hedefleri de ilerletir. Çünkü çalışan potansiyeli ve iş tatmini, hedef başarısına bağlıdır.

Japon işine hayransanız , Japon ve ABD yönetim öğelerini birleştiren Theory Z’yi beğenebilirsiniz. Teori Z’nin spesifik özellikleri arasında uzun süreli istihdamın desteklenmesi, çalışanlar için daha az uzmanlaşmış kariyer yolları, gayri resmi kontrol, grup karar alma ve yukarıdaki çalışma konuları ile ilgili kaygı bulunmaktadır. Bu yönetim yaklaşımı, hem temel fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlar gibi hem de kendi kendini gerçekleştirme gibi daha üst düzey ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmıştır. Çalışanlarınızı arayarak daha düşük düzeydeki ihtiyaçların karşılanmasına ve işlerinin sorumluluğunu üstlenmeye teşvik ederek ve kararlara katılmaya davet ederek daha yüksek düzeydeki ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olursunuz.

Toplam kalite yönetimi tamamen kaliteden ibarettir. Bu yönetim tarzı, müşteri memnuniyetinin ve kalitesinin tüm çalışanların sorumluluğunda olduğunu görür. Ayrıca ekip çalışmasında ve çalışanların katılımında değer görür. Toplam kalite yönetimi, çalışanların işlerinin, ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesini sürekli olarak iyileştirmelerini sağlamaya çalışır.

Etrafta dolaşarak yönetim, çalışanlarınızın verdiği her kararı mikro yönetmeye ve ikinci tahminde bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Diktatör değil koç olmalısın.

Amaçlara göre yönetmek, sizin ve çalışanlarınızın planını uygulamak ve hedef tamamlanmasına yönelik performansına geri bildirimde, katılımcı karar verme kullanarak hedefleri ve planları kurmaktır. Fikir, ne olduklarını bilmiyorsanız hedeflerinize ulaşamayacağınızdır.

Hiç koç olmak istedin mi? Eh, personel güçlendirme zordur. Bir koç, danışman veya kolaylaştırıcı olarak rol alır. Karar alma hakkındaki unsurlar, çalışanlarınıza iletilir ve kendileri ve şirket için önemli olan görevler hakkında karar vermelerine yardımcı olursunuz. Güçlendirme, çalışanların ulaşabileceği net hedefler belirlerseniz ve onlara sorumlu tutulacakları net standartlar verirseniz en iyi sonucu verir. Örneğin, bir pazarlama ekibine yeni bir kampanya atanabilir ve üç hafta içinde müşteriye üç teklif sunması istenebilir. Çalışanların güçlendirilmesi daha fazla çalışan katılımı ve iş memnuniyeti yaratmalı ve şirket için daha iyi sonuçlar vermelidir.

Kendi kendini yöneten çalışma ekiplerinde para harcamak, kimin işe alınacağı ve hangi projelerin üstlenileceği gibi günlük yönetim kararlarının çoğu bir çalışan ekibi tarafından yönetilir. Bu muhtemelen kullanımdaki en gevşek yönetim biçimlerinden biridir.

Makale Özeti

Yönetim biçimi, bir kuruluşun çalışanlarının ve faaliyetlerinin yönetilme biçimidir. Yönetim tarzları, çalışanların özellikleri, yapılan iş faaliyetlerinin türü ve örgüt kültürüne göre seçilir. Yönetim tarzları, kontrol yöneticilerinin ve çalışanların her birinin çalışanların iş faaliyetleri ve karar verme süreçlerine göre dereceleri farklıdır. Bazı önemli yönetim teknikleri arasında katılımcı yönetim, Teori X ve Teori Y, Teori Z, toplam kalite yönetimi, dolaşarak yönetme, hedeflere göre yönetim, çalışanların güçlendirilmesi ve kendi kendini yöneten çalışma ekipleri bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir