1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Ücret nedir? – Tanım ve Örnekler

Ücret nedir? – Tanım ve Örnekler
Ücret nedir? - Tanım ve Örnekler
0

Ücret nedir? Finansal ve finansal olmayan ücret arasındaki farkı bu makale sonrasın anlamış olacaksınız.

Ücret nedir?

‘Ücret’ hatırlanması zor bir kelime gibi görünüyor. Peki yakın zamanda patronunuz veya şirketiniz tarafından yapılacak bir iş için ödeme aldınız mı? Peki, sen ücretlendirildin. Ücret, temel olarak ödemeyi ifade eder. Başka bir deyişle, bir şey yapmak için tazminat veya ödül. Daha teknik olarak, ücreti bir çalışanın aldığı tüm finansal ve finansal olmayan tazminatın toplamı olarak tanımlayabiliriz.

Bazı ücretlendirme örneklerini ele alalım.

Finansal Ücret

Ahmet geçtiğimiz günlerde bir pazarlama ajansında, çalışması için tazminat olarak yılda 75.000 liralık bir maaş alacağını öngören tam zamanlı bir iş sözleşmesi imzaladı. Yani maaş bir çeşit ücrettir. Ahmet’in tam zamanlı işinin aksine, Mehmet yakın zamanda yerel bir bakkalda yarı zamanlı çalışmaya başladı. Ona saatte 10,00 lira ödeniyor. Saatlik ücret başka bir ücrettir . Mehmet fazla mesai yaparsa, bu saatte 10,00 TL / saat iş 15,00 TL / saat’e atlar. Dolayısıyla, fazla mesai ücreti de bir tür ücrettir .

Seda on yıldır sigorta şirketi olarak çalışmaktadır. Biraz daha kapsamlı ücret paketinin bir parçası olarak, sadece bir maaştan daha fazlasını alır. Ayrıca komisyon yoluyla telafi ediliyor. Dolayısıyla, bir politika satmayı başardığında Seda, maaşının üstünde kârdan bir komisyon veya komisyon alır. Komisyon, sattığı her sigorta poliçesinin% 25’i kadardır.

Sezgin bir bankanın başkan yardımcısıdır. Ahmet ve Seda gibi bir maaş alırken komisyon almaz. Ancak, performansı veya şirketin bir bütün olarak performansı için her yılın sonunda bir bonus kazanabilir. Sezgin’in bonusu genellikle boğa piyasalarında, bankanın iyi yapmadığı zamanlardaki ayı piyasalarından daha yüksektir.

Finansal Olmayan Ücret

Tabii ki, ücret sadece finansal tazminattan daha fazlasıdır. Unutmayın, ücret ayrıca finansal olmayan faydalar da içerir.

Örneğin, Nazlı, çalışması için mali bir fayda olarak yıllık maaş alır, ancak aynı zamanda mali olmayan faydalar da alır:

 • 10 günlük tatil
 • 5 kişisel gün
 • 5 hasta gün
 • Sağlık Sigortası kapsamı

Seda gibi Büşra da satışta ancak saatlik ödeme esasına göre çalışıyor. Her zaman yolda olduğu için şirket ona hiçbir ücret ödemeden bir araba, yemek ve konaklama sunar. Bunlar aynı zamanda ücret biçimleridir.

Diğer Biçimler

Bazı tazminat biçimleri, maaş gibi doğada doğrudan finansal olmayabilir, fakat aynı zamanda ebedi finansal olmayan da olabilirler.

Örneğin, hisse senetlerini içeren tazminat böyle bir ücrettir. Bir hisse senedi gerçekten satıyorsanız veya sattığınızda finansal değeri olabilecek bir şeyiniz olduğunu söyleyen bir kağıt parçasıdır.

Başka bir örnek, çalışan indirimleridir. Örneğin, İsmail bir araba kiralama ajansı için çalışıyor. Ücretinin bir parçası olarak, tatilde iken şirketten kiraladığı araçlardan% 15 indirim alıyor. Bu bir finansal tasarruf ve faydadır, ama sadece İsmail bunu uygularsa.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir