Mekanik ve Organik Örgüt İşletme Yapıları
Mekanik ve Organik Örgüt İşletme Yapıları
35

Farklı örgütler farklı yapılar gerektirir. Bu makale, örgütlerin özelliklerine bakarak mekanik ve organik örgüt yapıları arasındaki farklılıkları açıklar.

Örgütsel yapı

Örgütsel Yapı bir şirketin gücü ve otoriteyi, rolleri ve sorumlulukları ayırt etmek için kullandığı çerçevenin türünü ve bilginin organizasyon içerisindeki akışını ifade etmektedir. Bir kuruluş, bireysel ihtiyaçlarına uygun olan, şirketin iç ve dış ortamlardaki belirsizliklere veya değişikliklere tepki vermesine ve bunlara uyum sağlamasına izin veren bir yapı seçmelidir. Uygun bir örgüt yapısına sahip olmak, bir şirketin kuruluş hedeflerine ulaşmasında yardımcı olacak uygun işletme prosedürlerini ve karar alma süreçlerini uygulamasını sağlayacaktır. Tom Burns ve GM Stalker iki temel örgütsel yapı biçimi belirlediler: mekanik ve organik yapıları. Bu ders, iki örgütsel yapı türü arasındaki farkları açıklamaktadır.

Mekanik Örgüt

Mekanik örgütbürokratik örgüt olarak da bilinmektedir. Biçimsel, merkezi bir ağa dayalı bir organizasyon yapısını tanımlar. Mekanik yapı, istikrarlı ve belirli bir ortamda faaliyet gösteren şirketler için en uygun olanıdır. Genel olarak, mekanik örgütün bakımı kolaydır. Bir kuruluş istikrarlı bir ortamda çalıştığı zaman, değişime nadiren ihtiyaç duymaktadır.

Mekanik örgütlerde, kararların çoğunu üst düzey yönetimin aldığı iyi tanımlanmış bir hiyerarşi tanımlanmaktadır. Çevre nispeten istikrarlı olduğu için, birden çok tarafı içeren karmaşık karar alma süreçlerine gerek yoktur. Astların yönetim gerekçelerini takip etmeleri ve gerekçeleri sorgulamaları beklenmemektedir. Kararlar gibi iletişim de hiyerarşik yollardan veya yukarıdan aşağıya doğru akmaktadır.

Bireyselleştirilmiş iş uzmanlığı, çalışanları belirlenen görevlere yerleştirmek için kullanılmaktadır. Mekanik örgütlerde, her kişiye nispeten istikrarlı ve kontrolü kolay bir görev atanması tipiktir. Görevlerin istikrarının bir sonucu olarak, mekanik bir yapı kullanan örgütlerde fonksiyonel alanlar veya departmanlar arasında düşük entegrasyon eğilimi vardır. Benzer şekilde, bu durum çoğunlukla fonksiyonel alanların birbirine bağlı olmadığı bir durum yaratmaktadır.

Mekanik yapıyı, düzgün çalıştığında, bakım ihtiyacı olmadan verimli çalışmaya devam eden iyi yağlanmış bir makine olarak düşünün. Yönetimin kararların çoğunu aldığı, bilginin komuta zincirine göre iletildiği, görevlerin son derece uzmanlaşmış, departmanların bağımsız olduğu, kendi varlıkları olarak faaliyet gösterdiği ve değişimin çoğunlukla nadir olduğu bir örgüt düşünülmektedir. Mekanik yapılara örnek olarak sağlık hizmetleri, üniversiteler ve devlet kuruluşları verilebilir.

Organik Yapı

Organik yapılar, dengesiz ve dinamik ortamlarla karşılaşan ve değişime hızla adapte olması gereken örgütlerde kullanılır. Bir çevre değiştiğinde, bir kuruluş çok hızlı bir şekilde bilgi toplayabilmeli, işleyebilmeli ve yayabilmelidir. Bunun yapılmaması, bir kuruluşun rekabet avantajını sürdürme yeteneğini doğrudan etkileyebilir. Bu karmaşık ortamlarda iletişim yanal ve hızlıdır. Bunu başarmak için, organik yapı kullanan kuruluşlar, fonksiyonel alanlar ve departmanları bir araya getirerek bilgilerin aralarında sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamaktadırlar. Bilginin bu hızlı dağılımı, iç ve dış ortamlardaki değişikliklere yanıt verme yeteneğinin artmasına neden olur.

Organik bir örgütte ihtiyaçlar hızla değişebilir, bu da her bireyin aynı anda birden fazla görevden sorumlu olmasını sağlayan görevleri sürekli olarak yeniden tanımlamayı gerekli kılmaktadır. Organik örgütler aynı zamanda çalışanların birlikte çalıştıkları ve daha büyük bir projenin görevlerini sıklıkla ekipler halinde koordine ettikleri ortak uzmanlık pratiği yaparlar. Birden çok görevin birlikte nasıl çalıştığına dair geniş bir anlayışa sahip olmak, her bireyin değişime hızlı bir şekilde yanıt vermesini sağlamaktadır.

Organik yapılar, karar alma merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Kuruluşun tüm düzeylerinde birden fazla tarafın dahil olduğu daha karmaşık karar alma süreçlerine olanak tanır. Organik örgütlerin belirsizliği, standartlaştırılmış süreçler ve prosedürler oluşturmayı neredeyse imkansız ve neredeyse verimsiz hale getirmektedir. Bu nedenle, güç ve yetki de alt düzey çalışanlara devredilmelidir.

Organik örgütü, yaşamı boyunca birçok değişiklikten geçen canlı bir organizma olarak düşünün. Tüm canlılar çevreden etkilenir. Aynı şey organik örgütler için de geçerlidir. Organik yapılar genellikle teknolojik ve ürün bazlı şirketlerde bulunur. Esnek, akıcı ve değişim meraklısı bir örgütü hayal edin; ortak bir karar verme süreci kullanır ve alt düzey çalışanlara yetki ve gücü verir. Bu duruma örnek olarak Görevleri farklılaştırır, ortak uzmanlık kullanılır, çalışanların farkındalığını ve uyarlanabilirliğini artırmak için ekip çalışmasına güven vardır; işlevsel alanları ve departmanları sıkı bir şekilde bütünleştirir, böylece iletişim herhangi bir yönde ve hızlı bir şekilde akabilir; ve standart süreçlere ve prosedürlere çok az değer verir. Güzel bir örnek: General Motors (GM)

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Örgüt yapısı bir şirketin gücü ve otoriteyi, rolleri ve sorumlulukları ayırt etmek için kullandığı çerçevenin türünü ve bilginin organizasyon içerisindeki akışını ifade eder. Örgütsel yapının iki temel formu vardır: mekanik ve organik yapılar.

Mekanik örgütbürokratik yapı olarak da bilinmektedir. Biçimsel, merkezi bir ağa dayalı bir organizasyon yapısını tanımlar. Mekanik yapı, istikrarlı ve belirli bir ortamda faaliyet gösteren şirketler için en uygun olanıdır. Mekanik yapıların özellikleri şunları içerir:

 • İyi tanımlanmış hiyerarşi
 • Üst düzey yöneticiler kararların çoğunluğunu alır
 • Bireyselleştirilmiş iş uzmanlığı
 • İşlevsel alanlar veya departmanlar arasında düşük entegrasyon

Organik yapılar, dengesiz ve dinamik ortamlarla karşılaşan ve değişime hızla adapte olması gereken örgütlerde kullanılır. Organik yapıların özellikleri şunları içerir:

 • Yanal iletişim
 • Son derece entegre ve bağımlı fonksiyonel alanlar
 • Standartlaştırılmış işlemlere ve prosedürlere güvenmeyin
 • Birden fazla görev bir kişiye göre ayrılır
 • Karar verme süreci, karmaşık karar verme süreçlerine izin verecek şekilde dağıtılmış
 • Alt düzey çalışanlara güç ve yetki verilir

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Örgütlerde yapısal-stratejik konfigürasyonlar: koşulbağımlılık kuramı, konfigürasyon yaklaşımı bağlamında örgüt yapıları üzerine önermeler
 2. Örgüt kültürü tipleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Elazığ il merkezindeki hastaneler üzerinde bir çalışma
 3. Hat Yöneticilerin Yönetim Tarzlarını Etkileyen Faktörler: Örgüt Yapısı ve İnsan Kaynakları Departmanının Stratejik Rolleri
 4. Teknoloji, örgüt yapısı ve performans arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
 5. Bilgi yönetimi, örgüt kültürü, örgüt yapısı ve performans ilişkileri: sivil toplum kuruluşları üzerine bir inceleme

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (35)

Popüler Yorumlar
 1. starbucks philips google facebook gibi 3 türe de örnek vereyim

 2. Bulduklarını yazarsan diğer arkadaşlarımız da faydalanır. :)

Yapılan Yorumlar
 1. Merhabalar hem mekanik hemde organik örgüt tipinde işletmeler varmıdır acaba?

  • Merhaba nisa hanım,

   Mekanik örgütün içinde organik yapılar olabilir. Örnek verecek olursak; Arçelik A.Ş. ‘yi düşünelim. Bir mekanik örgüt ve hiyerarşik yapısı var. Ama bu şirketin pazarlama departmanının organik bir yapısı olabilir.

   Ama şirket kültür olarak tamamen mekanik ve organik aynı anda olamaz.

   Teşekkürlerimi sunarım.

   • 13 Mayıs 2020

    Hocam mekanik ve organik örgüt yapısında inovasyon gerçekleştirecek olsak hangi yapı daha elverişli olur ?

    • Yaratıcılık yeniliği yenilik ise inovasyonu ortaya çıkarır. İnovasyonun ortaya çıkabilmesi için yani yeniliğin katma değer yaratan bir ürün,hizmet veya sürece dönüşmesi için örgüt dış çevredeki gelişmeleri takip etmek ve ona uyum sağlamam durumundadır. Bu yüzden organik yapılarda inovasyonu seviyesi daha yüksektir.

 2. 11 Mayıs 2020

  merhabalar proje organizasyonu hangi yapıya daha uygundur ve gerekçeleri nelerdir? Ayrıca bu yazaı için teşekkürler iyi çalışmalar

  • biraz daha detay verebilir misiniz proje hakkında?

   • 12 Mayıs 2020

    genel bir proje hocam tez konum bu sekilde ve hala bir cevap bulamadım soru ektedir;
    proje organizasyonunda mekanik mi yoksa organik yapı mı daha uygundur?

    • Proje organizyon dediği belli proje için biraraya gelmiş başlangıç ve bitiş tarihleri belli olan örgütler için kullanılır. Bu tarz örgütlerde farklı uzmanlık ve örgüt kültürüne sahip örgütler biraraya geldiği için örgüt organik yapı tercih ederse daha yüksek performans gösterir. Merkezileşme seviyesi düşük kontrol alanı geniş olur aynı zamanda

 3. Organizasyon içinde yapılan işler üst düzeydeki yöneticiler tarafından değerlendirilmiyor ve nasıl yapılacağı tam olarak bilinmiyor ise karar verme yetkisi alt kademe yöneticilerine doğru daha fazla aktarılmak zorundadır. Bu hangi örgüt yapısını gerekli kılar?

  • Bu tarz örgüt yapıları sivri değil basık yapıya sahip örgütlerdir. Ve işin yapılmasındaki karar süreci alt düzeyi alt kademelerde yer alıyorsa ve işin yapılış şekillerinde esneklik söz konusu ise organik örgüt yapısı işletmenin performansını arttırır.

 4. 26 Mayıs 2020

  Merhabalar hocam. işletme fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim bölüm derslerimizi bu dönem aldık ama Covid-19 salgını sebebiyle doğru dürüst ders işleyemedik ve bize ödev verildi.Son kısıma kadar gelebildim.Ödevde 2 işletme örneğinin mekanik veya organik yapıya mı ait oldğunu belirtmemiz isteniyor yardımcı olabilir misiniz ?

  • İşletme örnekleri nelerdir?

   • 26 Mayıs 2020

    Hocam kusura bakmayın soruyu buraya doğrudan yazmış gibi oluyorum ama örnekler şu şekildedir.

    İki farklı yapıda örgüt vardır. bunlardan A ÖRGÜTÜ bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için danışmanlık yapan ve projeler hazırlayan bir araştırma şirketi-örgütüdür. B ÖRGÜTÜ ise, kamu da faaliyet gösteren-kamuya bağlı bir bakanlıktır (kamu hastanesi de olabilir). A ve B ÖRGÜTLERİNİN yapıları birbirinden farklıdır. Sizce, bu örgütler nasıl bir yapıya sahiptir. 2 örgütü kıyaslayınız. Kıyaslama yaparken YAPISAL FAKTÖRLERİ, BAĞLAMSAL FAKTÖRLERİ VE ÖRGÜT İLKELERİNİ ESAS ALINIZ

    • Bu makaleyi ilgilendiren kısmı için cevaplama yapacağım. Diğerlerini araştırıp öğrenmen gerekecek. Kamusal yerler mekanik örgüt yapısını kullanmaktadır. Proje şirketleri ise her zaman organik örgüt yapısını kullanmaktadır. Bunun ayrıntıları da makalede ve diğer arkadaşların soruları vardı onlara verdiğim cevaplarda bulunmaktadır. Örnek olarak mekanik örgütte hiyerarşi yapısı var iken, organik örgütte yanal iletişim vardır gibi..

     • 26 Mayıs 2020

      Hocam vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 5. 1- Organik ve mekanik örgüt yapısına uygun sektörde faaliyet gösteren/göstermeyen işletme örnekleri (en az 2 örnek) veriniz. Bu örgütleri hangi özelliklerine dayanarak sınıflandırdığınızı açıklayınız?
  2- Yüz kişinin çalıştığı bir işletme ile bin kişinin çalıştığı bir işletmenin yüksek performans elde edebilmeleri için nasıl bir örgüt yapısına, yapısal farklılaşmaya ve idari yoğunluğa sahip olmaları gerekir? Örneklerle açıklayınız. (25 puan)

  3- Aşağıdaki soruları cevaplayınız: (50 puan)
  a) Türkiye’de faaliyet gösteren hastanelerin çevrelerinde gerçekleşebilecek küçük ve iri taneli değişimlere üçer örnek veriniz? Bunları neden küçük veya iri taneli olarak sınıflandırdığınızı açıklayınız.

  b) Türkiye’de faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otellerin çevrelerinde gerçekleşebilecek küçük ve iri taneli değişimlere iki örnek veriniz. Bu değişimlerin dört ve beş yıldızlı otellere etkilerinin neler olabileceğini açıklayınız.

  HOCAM ALLAH RIZASI İÇİN ŞUNLARI CEVAPLARMISINIZ BU KONUYLA İLGİLİ HİÇ BİR BİLGİ BULAMIYORUM

 6. Organik ve mekanik örgüt yapısına uygun sektörde faaliyet gösteren/göstermeyen işletme örnekleri (en az 2 örnek) veriniz. Bu örgütleri hangi özelliklerine dayanarak sınıflandırdığınızı açıklayınız?

  Yüz kişinin çalıştığı bir işletme ile bin kişinin çalıştığı bir işletmenin yüksek performans elde edebilmeleri için nasıl bir örgüt yapısına, yapısal farklılaşmaya ve idari yoğunluğa sahip olmaları gerekir? Örneklerle açıklayınız.

  a) Türkiye’de faaliyet gösteren hastanelerin çevrelerinde gerçekleşebilecek küçük ve iri taneli değişimlere üçer örnek veriniz? Bunları neden küçük veya iri taneli olarak sınıflandırdığınızı açıklayınız.

  b) Türkiye’de faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otellerin çevrelerinde gerçekleşebilecek küçük ve iri taneli değişimlere iki örnek veriniz. Bu değişimlerin dört ve beş yıldızlı otellere etkilerinin neler olabileceğini açıklayınız.

 7. 28 Mayıs 2020

  iyi akşamlar hocam soru varda yapamadım cevaplarmısınız

  Örgütler hangi şartlar altında mekanik ve hangi şartlar altında organik bir yapıyı tercih eder? Sizce hem organik hem de mekanik örgüt yapısının unsurlarını bir arada bulundurmak mümkün müdür? Örnek yardımıyla açıklayınız

  • Örgütler hangi şartlar altında mekanik ve hangi şartlar altında organik bir yapıyı tercih eder?

   Eğer çevresine adapte olması ve çevresinde sürekli değişimler oluyor ise organik yapı olması gerek. Mekanik örgüt hantaldır.

   2. soruna itafen ise bir arada bulunamaz. Sadece şöyle olabilir. Mekanik bir örgütün içinde kücük bir yapı vardır organik örgüt olarak yapılanmıstır. Ama diğer türlü hem mekanik hem organik olmaz. Yani bu şuna benziyor. Bizim Müdürümüz müdür yardımcımız personel şefimiz personel şef yardımcımız ve personele doğru giden bir yapımız olsun ama olmasın? biraz saçma oluyor. :)

 8. Merkezi olmayan örgüt yapılarında karar alanı neden daha geniştir

 9. Meraba hocam istanbul üniversitesi mekanik yapıya mı organik yapıya mı sahiptir?

 10. Merhabalar, konuyla alakalı sorularım şu şekildedir,
  1. Bu yapılar organizasyon üyelerinin davranış biçimini etkiliyor. Ve benden etik davranışlar mekanik yönetim de mi organikte mi daha çok gerçekleşiyor diye bir soru cevaplamamı istediler. Ancak etik yapıdan kastedilen nedir ve nasıl yorumlamam gerektiğini anlayamadım. Etik ticaret anlayışı mı kastediliyor yoksa ?
  2. Önceki yorumlarınızda ARÇELİK i karma sistem olarak örnek vermişsiniz. Bana da karma örnek lazım, araştırdım ama bu konuda bir bilgi bulamadım,onu kullanabilir miyim yoksa siz onu gerçek örnek olarak vermediniz mi?

  • 2. sorudan başlayayım. Hayır gerçek bir örnek değil. Hem mekanik hem organik olur mu? diye sormuşlardı. Ben de mekanik bir örgütün bir departmanı organik yapıda olabilir diye fikir yürüttüm. Çünkü o sorunun cevabı “hayır olamaz”. Ama olmaya zorlayacak isek böyle bir zorlama yapabiliriz. Bazı kaynaklar üniversiteleri karma yapıda görüyor ama fikir birliği yok burada.
   1. soru için https://www.youtube.com/watch?v=w9eLZYGdWDM&t=7s burada cevabını verdim. Mekanik örgütteki kişiler genelde vasıfsız kişiler iken organik örgütte uzmanlaşmış insanlr bulunmaktadır. Ayrıca organikte ekipler vardır. Mekanikte böyle bir durum yoktur. Ekip olması da takım çalışması davranışlarını üst düzeyde tutar.

 11. Neo-klasik yönetim kuramının klasik yönetim kuramının hangi eksik yönünü tamamlar?
  Teşekkür ederim şimdiden.

 12. Mekanik ya da organik örgütsel tasarım biçimlerini belirleyen koşulsal değişkenler ?

 13. Teşekkürler. Hem mekanik hem organik olarak kullanılan şirketlere de örnekler buldum Türkyede olmasa da büyük şirketlerden kullananlar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir