1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Grup Önyargısı: Jane Elliott’un Kahverengi Gözler ve Mavi Gözler Deneyi

Grup Önyargısı: Jane Elliott’un Kahverengi Gözler ve Mavi Gözler Deneyi
Grup Önyargısı: Jane Elliott'un Kahverengi Gözler ve Mavi Gözler Deneyi
0

Jane Elliott, ünlü mavi gözlü / kahverengi gözlü egzersizi, sosyal psikologlara (ve öğrencilerine) ırkçılığın eğitim üzerindeki etkisini ve sosyal psikolojinin gerçek dünyadaki durumlara nasıl uygulanabileceğini gösteren bir eğitimcidir. Bu makalede, egzersizi ve bunun sosyal psikoloji üzerindeki etkisini öğreneceğiz.

Jane Elliot

1960’larda Amerika bölünmüş bir ülkeydi. Siyah sivil haklar hareketi ülke geneline yayılmıştı ve giderek daha fazla Afrikalı Amerikalı eşitlik için savaştıkça, birçok ırkçı onlara karşı savaştı.

Bu hareketin ortasında, Iowa’daki çoğunlukla beyaz bir kasabadan beyaz bir öğretmen olan Jane Elliott, etrafındaki dünyanın Atlanta, Chicago ve Washington DC gibi şehirlerin sokaklarında savaştığını izledi. ırktan bağımsız olarak tüm erkekler ve kadınlar için eşitlik. Ama nasıl?

Sonra, Nisan 1968’de bir gece, Memphis, Tennessee’de bir atış yapıldı. Jane Elliott, Dr. Martin Luther King Jr.’ın suikastının medyada yer almasını izlerken, beyaz muhabirlerin siyah topluluğun neler yaşadığını anlamadığı için dehşete kapılmıştı.

Elliott, sorunun beyazların ırkçılık hakkında bildikleri ile siyahların yaşadıkları arasındaki kopukluk olduğunu fark etti. Bu yüzden Elliott, beyaz öğrencilerinin ırkçılık hakkında düşünme şeklini değiştirmek için bir egzersiz geliştirdi.

Mavi Gözler / Kahverengi Gözler Alıştırması

King’in suikastından bir sabah sonra Elliott sınıfına işlerin yapılma şeklini değiştireceklerini bildirdi. Mavi gözlü çocuklara sınıfta gurur verildi. Onlara ekstra ara zaman verildi, öğle yemeğinde ikinci bir yiyecek yardımı yapıldı ve sınıfın önünde oturmalarına ve sınıf tartışmalarına katılmalarına izin verildi.

Bu arada kahverengi gözlü çocuklar, sınıfın arkasında oturmak zorunda kaldılar ve mavi gözlü çocukların kaçtığı davranışlar için daha şiddetli kınıldılar. Elliott, mavi gözlere neden olan melaninin daha yüksek bir zeka ile bağlantılı olduğu bilimsel bir ‘gerçeği’ bile oluşturdu .

Sonuçlar çarpıcıydı. Günün sonunda, mavi gözlü çocuklar kahverengi gözlü çocukları kısır bıraktılar. Sadece bu değil, aynı zamanda sessiz, mücadele eden mavi gözlü öğrenciler de sınıf ödevlerinde çok daha iyisini yaptılar ve daha yüksek, başarılı kahverengi gözlü öğrenciler de yapmadılar.

Ertesi gün Elliott, kahverengi gözleri mavi gözlerden daha iyi teşvik ederek egzersizi tersine çevirdi. Kahverengi gözlü öğrenciler mavi gözlü sınıf arkadaşlarını kısır olarak alay etmese de aynı sonuçların çoğu oldu. İkinci günün sonunda, egzersiz sona erdiğinde, mavi gözlü ve kahverengi gözlü çocuklar sarıldı ve ağladılar. Tamamen beyaz bir sınıf öğrencisi ırkçılığın nasıl hissettiğini öğrenmişti.

Psikolojiye Etkisi

Elliott’un çalışmalarının psikoloji dünyası üzerinde derin bir etkisi oldu. Onun egzersizi okul sınıflarından şirket yönetim kurullarına kadar birçok farklı ortamda tekrarlandı. Çalışmaları Amerika’daki ilk çeşitlilik eğitimi olarak görülüyor ve insanların azınlık ırkları, kadınlar, geyler ve lezbiyenler ile karşı karşıya kaldıkları sorunları anlamalarına yardımcı olmak için ülke çapında ve tüm dünyada kullanılmaya devam ediyor.

Ayrıca, ayrımcılığa uğrayan öğrencilerin çalışmalarında da başarılı olamadıklarına dair bulguları, sosyal psikolojide stereotip tehdidi olarak bilinen bir konuya kapı açtı. Klişe tehdit, bir kişinin kendi grup hakkında olumsuz klişe teyit olabilecek bir durumda anksiyete yaşar. Örneğin, kızların matematikte kötü olduğu söylenen bir kız matematik sınavına girerken gergin olabilir. Sinirlerinin bir sonucu olarak, matematik testinde kötü yapabilir; kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline geldi. Bugün, klişe tehdidi hakkında, çoğunlukla Elliott’un çalışması sayesinde, çok fazla araştırma var.

Son olarak, Elliott’un çalışması uygulamalı sosyal psikolojinin erken bir örneğidir. Uygulamalı sosyal psikoloji, toplumu daha iyi bir yer haline getirmek için sosyal psikoloji ilkelerinin kullanılmasıdır. Irkçılığı azaltmaya ve beyazların 1960’larda siyahların nasıl olduğunu anlamalarına yardımcı olarak Elliott’un çalışması, uygulamalı sosyal psikolojinin açık bir temsilidir.

Makale Özeti

Jane Elliott bir öğretmen ve ilk çeşitlilik eğitmenlerinden biridir. 1960’ların mavi gözleri / kahverengi gözleri egzersizi beyaz öğrencilerinin ırkçılıkla yüzleşmenin nasıl bir şey olduğunu anlamalarına yardımcı oldu ve stereotip tehdidi ve uygulamalı sosyal psikoloji de dahil olmak üzere sosyal psikoloji alanında ek çalışmalara kapı açtı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir