Proje Maliyet Yönetimi Teknikleri
Proje Maliyet Yönetimi Teknikleri
0

Proje maliyet yönetimi teknikleri, bir projenin bütçede kalmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu makalede, proje maliyetlerini tahmin etmek, izlemek ve kontrol etmek için kullanılan farklı tekniklere bakacağız.

Proje Maliyet Yönetimi

Oğlunuz, yıllarca istediğiniz Olimpiyat havuzuna katılmakiçin mazeret sağlayarak saatlerce günlük pratik gerektiren prestijli bir yüzme takımına kabul edildi. Birçok projede olduğu gibi, en büyük endişeniz maliyettir. Maliyet tahmini içinde ne kadar beklemelisiniz ve proje gerçekten bitecek mi? Bunda proje maliyet yönetimi yardımcı olabilir.

Proje maliyet yönetimi, bir projenin maliyetlerini tahmin etmek, izlemek ve kontrol etmek için kullanılan faaliyetler olarak tanımlanır. Proje maliyet yönetiminin her aşaması, proje yöneticisinin hedefleri gerçekleştirmesine yardımcı olacak özel tekniklere sahip olacaktır.

Maliyet Tahmin Teknikleri

Maliyet tahmini, proje maliyet yönetiminde ilk adımdır. Projenin esaslarını değerlendirmek için bir temel sağlar ve proje için bir bütçe oluşturur. Çoğu maliyet tahmini, bir tür kaba tahminle başlar ve proje detayları bilindikçe daha doğru olur.

Proje yöneticileri tarafından kullanılan, aşağıdakileri içeren çeşitli maliyet tahmin teknikleri vardır :

1. Bilirkişi Kararı

Bu yöntem, proje maliyetlerini tahmin etmek için tahminci uzmanlığını kullanır. Uzman görüşü kullanan tahminler, proje aşamalarının başlarında gerçekleşir ve proje farklılıkları ve tahmin uzmanlığı nedeniyle yanlış olabilir. Olimpiyat büyüklüğünde bir havuz kurmanın maliyeti hakkında fikir vermek için havuz yüklenicisi tarafından uzman kararı kullanılır.

2. Benzer Tahmin

Bu yöntem yukarıdan aşağıya yöntem olarak da bilinir. Maliyetler, mevcut projenin daha önce tamamlanan benzer bir projeyle karşılaştırılmasıyla hesaplanır. Çok doğru değil ve aynı zamanda erken proje aşamalarında da kullanılıyor. Havuz yüklenicisi, belirttiği fiyat için yaptığı benzer havuzları gösterdiğinde, benzer tahminler kullanır.

3. Parametrik Tahmin

Biraz daha doğru, parametrik tahmin, daha önce yapılan benzer projelerin maliyetlerini bilinen maliyet değişiklikleriyle birleştirir. Örneğin, yüklenici, size bir tahmin vermek için, beton ve havuz pompalarındaki son maliyetler göz önünde bulundurularak Olimpik büyüklükteki havuzlar için önceki projelere bakacaktır.

4. Üç Noktalı Tahmin

Bu yöntem, üç farklı tahminin ortalamasını alarak önyargı ve belirsizlikleri azaltmak için kullanılır. Genellikle, en iyi senaryo, en olası senaryo ve en kötü senaryo maliyetlerinin ortalaması alınır. Bu üç senaryo yüksek, orta ve düşük maliyetler sağlar. Bu tekniği kullanmak için, havuz yüklenicisi sizinkine benzer üç farklı projeye bakacaktır: biri beklenenden daha iyi ve daha az maliyetli, biri beklendiği gibi gitti ve biri beklenenden daha kötü ve daha pahalıya mal oldu. Sana bir tahminde bulunmak için bu üç projenin maliyetini ortalayacaktı.

5. Aşağıdan Yukarıya Tahmin

Bu, en doğru maliyet tahminidir çünkü ayrıntılı bir çalışma planından alınmıştır. Proje çalışması bireysel paketlere ayrılmıştır. Her paketin maliyeti tahmin edilir ve toplam maliyet tahminine toplanır. Havuz projesinde yüklenici, araziyi temizlemek ve deliği kazmak gibi iş paketlerini tanımlar. Her bir iş paketi için işçilik ve malzeme maliyetlerini tahmin eder ve tüm iş paketlerini bir araya getirir. Daha sonra size toplam proje maliyet tahmini sağlamak için izin ve denetimlerin maliyetlerini ekleyecektir.

6. Tedarikçi Teklif Analizi

Bu, birkaç satıcının tekliflerini karşılaştırarak iyi bir tahmin sağlar. Bu, havuz kurulumu gibi bir projenin tamamını veya bir kısmını daraltırken yaygın bir yöntemdir.

Maliyet Tekniklerini İzleme

Proje başladıktan sonra, onaylanan bütçeyi aşmamamız için maliyetlerin izlenmesi gerekir. Proje maliyetlerini izlemek ve projenin başlarında sürprizleri yakalamak için özel teknikler vardır.

Bu maliyet izleme teknikleri şunları içerir:

1. Rutin Proje ve Bütçe İncelemeleri

Zamanında proje incelemelerinin yerini tutamaz. Proje ne kadar karmaşıksa, proje ve bütçe incelemeleri o kadar sık ​​yapılmalıdır. Rutin incelemeler genellikle beklenmedik bir sorunu erken yakalar ve proje ekibinin düzeltilmesi pahalı hale gelmeden önce bu sorunu çözmesini sağlar. Havuz projesinde, bir proje incelemesi ilerleme, herhangi bir sorun ve beklenen tamamlanma hakkında gayri resmi bir tartışma olabilir. Daha resmi projelerde, bir rapor uygundur.

2. S Eğrisi

Bu grafik, gelecekteki farklılıkları tahmin etmek için bütçe ve eğilimlerdeki farklılıkları göstermek için kullanılır ve projenin ömrü boyunca gerçekleşen ve öngörülen masrafları karşılaştırır. Bununla birlikte, projenin sonunda bütçenin altında mı, üstünde mi yoksa bütçede mi olacağınızı görebilirsiniz. 

3. Kazanılan Değer Analizi

Bu teknik S eğrisini bir adım daha ileri götürür ve projenin neden bütçenin altında veya üstünde olduğunu ele alır. Zamanlama, performans ve maliyetler gibi değişkenler, ayrıntılı bir maliyet tahmini sağlamak ve maliyetlerin tahminlerden farklı olduğu yerlerde karşılaştırılır. Her iki tekniğin faydalarını birleştirmek için değerler bir S eğrisinde grafiklenebilir.

Maliyet Kontrol Teknikleri

Proje maliyetlerini kontrol etmenin amacı bütçeyi belirtilen sınırlar içinde tutmaktır. Maliyetleri kontrol etmenin iki ana yolu vardır :

1. Düzeltici Faaliyette Bulun

Erken, proaktif düzeltici faaliyetler, beklenmedik proje maliyetlerini kontrol etmenin en iyi yoludur. İzleme teknikleri, maliyetlerin ne zaman yolun dışına çıkacağını ve ne zaman ayarlanacağını bilmenizi sağlar. Düzeltici faaliyetler, diğer alanlardaki maliyetlerin düşürülmesini veya bazı gereksinimlerin ortadan kaldırılmasını içerebilir. Havuz projenizde, yüklenici size temizlik sisteminin maliyetinin arttığını söyler. Bu beklenmedik maliyeti telafi etmek için daha ucuz dalış tahtaları kullanmaya karar verdiniz.

2. Değişim Yönetimini Kullanın

Değişiklik yönetimi, değişen gereksinimler nedeniyle beklenmedik maliyetler ortaya çıktığında kullanılır. Bir değişiklik talimatı ekstra masrafları onaylar ve bunları yetkili bütçeye ekler. Havuz projesinde, başlangıçta planlanan temel sistem yerine lüks bir temizlik sistemi satın almaya karar vermiş olsaydınız, yükleniciye söylerdiniz ve masrafları fiyatınıza eklerdi.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Proje maliyet yönetimi, bir projenin maliyetlerini tahmin etmek, izlemek ve kontrol etmek için kullanılan faaliyetlerden oluşur.

Tahmini maliyet teknikleri şunları içerir:

 • Uzman kararı
 • Benzer tahmin
 • Parametrik tahmin
 • Üç noktalı tahmin
 • Aşağıdan yukarıya tahmin
 • Satıcı teklif analizi

İzleme maliyetleri teknikleri şunları içerir:

 • Rutin proje ve bütçe incelemeleri
 • S eğrisi
 • Kazanılan değer analizi

Kontrol maliyetleri teknikleri şunları içerir:

 • Düzeltici önlem alınması
 • Değişiklik yönetimini kullanma

Daha Fazla Oku:

Proje Maliyet Yönetimi nedir? – Tanım ve Önem

Proje Maliyet Yönetimi: Planlama ve Tahmin

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir