İşletme Bütçesi Nedir? – Tanım ve Örnekler
İşletme Bütçesi Nedir? - Tanım ve Örnekler
1

İşletme bütçeleri nedir? Bu makalede işletme bütçelerinin nasıl oluşturulduğunu ve işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini öğrenin. Bazı örnekler verilecektir.

İşletme Bütçesi nedir?

Sağlıklı bir işletmeyi sürdürmek dikkatli bir finansal planlama ve bütçeleme gerektirir. Şirketler nakit ve diğer varlıklarını yönetmek ve gelecekteki satışlarını ve harcamalarını tahmin etmek için bir ana bütçe kullanırlar. Ana bütçeler, birlikte çalışan iki bölümden oluşur: finansal bütçeler ve işletme bütçeleri.

Finansal bütçeler nakit ve sermaye harcamalarına odaklanır. İşletmenin faaliyetlerini finanse etmek için ihtiyaç duyduğu paraya sahip olmasını sağlamak ve binalarını ve ekipmanlarını korumak ve / veya yükseltmek için kullanılırlar.

Bu makale, bir şirketin ne kadar gelir elde etmeyi beklediğini ve giderlerinin kısa vadede, genellikle bir yıl içinde olacağını düşündüğünü tahmin eden ayrıntılı planlar olan işletme bütçelerini kapsar. Şirketler normalde işletmelerinin her alanı için planlar oluşturmak üzere ayrı işletme bütçeleri kullanırlar. Yaygın olarak kullanılan işletme bütçelerine örnek olarak satış, üretim veya üretim, işçilik, genel gider ve yönetim verilebilir.

Bütçeler oluşturulduktan sonra, şirketler bunları faaliyetleri yönetmek, bu bütçelerden nasıl kazanç elde ettiklerini veya harcamalarını karşılaştırmak ve gelecekteki iş döngülerine hazırlamak için kullanabilirler.

Örnekler

İşletme bütçeleri, şirketlerin gelecekteki gelirlerinin ve giderlerinin ne olacağını tahmin etmeleri ve varyasyonları destekleyecek hazırlıklar yapmaları için bir yol sunar. İşletme bütçelerinin nasıl çalıştığını görmek için, bunlara çalışırken bir örnek bakalım.

Bir plaj oteliniz ve tatil köyünüz olduğunu ve işletme bütçeleri hazırladığınızı düşünün. İlk olarak satış bütçesinden başlayacaksınız. Çünkü bu, diğer tüm bütçeleri etkiler. Satış bütçesi nakit getiren her şeyi içerir: otel odası kiralama, restoran ve bar satışları, vale ve otopark geliri, internet ücretleri ve konferans odası satışları.

Satış bütçesi, dönem boyunca hangi gelirin geleceğine dair en iyi tahmininizdir ve bunu hazırlarken birkaç şeyi düşünmeniz gerekir. Sahil beldesinde, mevsimsel faktörler satışlarınızı büyük ölçüde etkileyecektir; kasırga mevsimleri veya kolej bahar tatili programları insanları korkutur ya da su basmasına neden olur. Özel etkinlikler, turizm trendleri ve ekonomik koşullar gibi diğer faktörler de tesisinizdeki trafiği etkileyebilir. Çoğu yönetici, gelecek yılın satış bütçelerini tahmin etmek için önceki yılın gerçek gelirine bakar.

Sıradaki gider bütçeleri – gelir elde etmek için iş yapmanın maliyetleri. Tesisinizde, işçiler için bir işletme bütçesi olacaktır – temizlikçi, peyzaj, cankurtaran ve ön büro personeli gibi. Muhtemelen pazarlama ve satış için bir bütçe ve temizlik malzemeleri, çarşaflar, atıştırmalık eşyalar, plaj havlusu ve gazeteler gibi malzemeler için başka bir bütçe olacaktır. Genel gider giderleri, kamu hizmetleri, sigorta, ipotek, emlak vergileri ve faiz giderleri gibi maliyetleri içerir.

İpotek ve emlak vergileri gibi bu giderlerin bazıları bilinecektir. Bununla birlikte, satış bütçesinde olduğu gibi, bazıları değişken olacak ve çeşitli faktörlerden etkilenecektir. Örneğin, tesisinizin doğrudan gelir ve doluluk oranına bağlı giderleri vardır. Daha fazla oda kiralandıkça, daha fazla temizlik ve çamaşırhane personeline ihtiyaç duyulduğundan, daha fazla çamaşırhane malzemesi kullanılacak, çarşaflar daha sık değiştirilmeli ve tesisler daha yüksek olacaktır. Daha fazla konuk otelde kaldıkça yiyecek ve diğer gelirler artar. Bu artışla birlikte gıda ve likör giderleri gibi ilgili giderler de artmaktadır. Daha fazla yemek pişirme ve bekleme personeline ihtiyaç duyulacaktır, bu da maaş giderlerini arttırmaktadır.

Bu bütçelerin hazırlanması, işletmenizin farklı alanlarının birlikte nasıl çalıştığını görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, soruları cevaplamanıza izin verecektir – ne zaman ek personel kiralayacağınız veya ne zaman keseceğiniz, klima ünitelerinizin bakım için nasıl planlanacağı, personel ve pazarlama masraflarının karşılanması için nelerin ücretlendirileceği vb. ve genel gider ve yine de kar elde edin.

Bütçe Raporları

İşletme bütçelerinden hesaplanan gelir ve giderler, şu anda veya yakın gelecekte işletmeyi etkileyecektir. Proje veya işin türüne ve bütçenin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç aydan bir yıla kadar değişen süreler için hazırlanabilirler. Bir işletmeye veya sadece tek bir projeye başvurabilirler.

Tüm işletme bütçeleri birleştirildiğinde, bir şirketin bir dönem boyunca ne kazanmasını ve harcamayı beklediğini gösteren bütçelenmiş gelir tablosu adı verilen bir rapor halinde beslenirler. Yöneticiler bu bütçeleri, departmanların ne kadar iyi çalıştığını ve her grubun acil harcamalarının ve gelirlerinin tüm işletmeyi nasıl etkilediğini değerlendirmek için kullanırlar.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim:

İşletme bütçeleri, işletmelerin satış (gelir) ve üretim (gider) bölümleri için planlar olarak kullanılır ve genellikle kısa vadeli – 3-12 ay uzunluğundadır. Yöneticiler bunları gelir ve giderleri izlemek ve işlerinin nasıl yapıldığını değerlendirmek için kullanırlar. İşletme bütçelerinin hazırlanması, bir işletmenin gelecekteki olayları planlamasına ve gelir ve giderlerdeki artış veya azalışlar için uygun konaklama yerleri yapmasına olanak tanır. İşletme bütçeleri ve finansal bütçeler ana bütçenin iki yarısıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 1 Aralık 2020

  Çook teşekkürler ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir