Başabaş Noktası Analizi Nedir? – Tanım ve Örnek
Başabaş Analizi Nedir? - Tanım ve Örnek
0

Başabaş noktası analizi yapmak, ürün veya hizmetinizin ne kadarını kar elde etmek için satmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilir. Bu makalede başabaş bir analizin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını öğreneceksiniz.

Ne kadar yeterli?

İş dünyasında olmanın temel nedeninin kâr etmek olduğunu biliyoruz – değil mi? Elbette! Tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayan ve bize gelir sağlayacak bir ürün veya hizmet satabilmek istiyoruz. Gelir elde etmeye başladığımızı nasıl anlarız? Bu karı ne zaman kazanmaya başladığımızı nasıl biliyoruz? Sadece satışlara bakamayız. Diyelim ki 5.000 TL satış yapıyoruz; kulağa müthiş geliyor, değil mi? Evet, bunu 5.000 TL ‘i elde edene kadar 4.500 TL harcamanız gerektiğini anlayana kadar; Şimdi 5.000 TL sizin için iyi bir gelir olmak için yeterli olmayabilir, sadece 500 TL kar olduğu ortaya çıkıyor.

Peki, işinizde olmanın karlı olup olmadığını öğrenmek için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz şey başabaş noktası analizi yapmaktır. Temel olarak, yapmak istediğiniz şey, gelir giderin sıfırlandığı için ne kadar satmanız gerektiğini bulmaktır – yani faturalarınızı veya harcamalarınızı ödeyin. Bu bizim başabaş noktamızdır ve bu miktar üzerinden sattığınız her şey kâr olarak kabul edebileceğiniz şeydir.

Başabaş Noktası Mantığı

Diyelim ki bir limonata standı başlatmak istiyoruz. Başlamadan önce, kar elde etmek için kaç bardak limonata satmamız gerektiğini bilmek isteyeceğiz – çünkü hatırlayın, hepsi kar değil (aileniz limon için ödeme yapmadıkça, şeker, (tek kullanımlık) bardaklar ve masa, sandalye ve sürahi tedarik). Diyelim ki ebeveynleriniz üretim faturasına dayanmıyor. Başabaş noktası analizi yapmak için bilmeniz gerekenler nelerdir?

İlk olarak, sabit maliyetlerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Başka bir deyişle, o ilk bardak limonata satmanın maliyeti nedir? Limonata standımız için sabit maliyetler masa, sandalye ve sürahi için maliyeti içerir. Limonata standımız söz konusu olduğunda, bu maliyetlerin 2 TL olduğunu varsayalım (masa ve sandalyeleri ebeveynlerimizden kiralıyoruz). Daha ileri düzey işletmeler için bu, mülk üzerinde kira veya ipotek, makine kredileri ve bir birim üretmek için hammadde de içerir.

Ardından, değişken maliyetlerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Değişken maliyetler, her birimi üretmek için yaptığınız harcamalardır. Limonata standımız için, şeker, su, limon ve (tek kullanımlık) cam içeren her bardak limonata için değişken maliyetlerin 0.10 TL olduğunu varsayalım. Daha ileri bir işletmenin insan kaynakları ve elektrik maliyetleri de içermesi gerekebilir.

Bilmemiz gereken üçüncü şey, bir bardak limonata için ne kadar ücret alacağımızdır. Diyelim ki 0.25 TL talep etmeliyiz. Bu miktarla başlayabilir ve başabaş noktası analizimizi yaptıktan sonra ayarlayabiliriz.

Başabaş Hesaplaması

Kullandığımız temel formül şudur:

Başabaş Hesaplaması
Başabaş noktası formülü

Bölümümüzü yapmadan önce değişken maliyetleri satış fiyatından çıkarmamız gerektiğini unutmayın. Bunun nedeni, sabit birimin kaç birim satıldığına bakılmaksızın değişmeyeceğidir, bu nedenle bu maliyetler satılan tüm birimlere yayılır.

Limonata standı için matematiğe bakalım:

Başabaş noktası örneği
Başabaş noktası örneği

Matematiği yaptıktan sonra, masraflarımızı ödemek için yeterli para kazanmak için 13.33 bardak limonata satmamız gerektiğini görüyoruz. Gerçekçi olarak, 14 bardak satmamız gerekiyor, çünkü bir bardağın% 33’ünü satamıyoruz, ancak bu, 14 numaralı bardağın bir kısmının kar olacağı anlamına geliyor.

Ya bir bardak limonata başına 0,50 lira alabileceğimizi düşünürsek? Başabaş noktası analizimiz nasıl olurdu?

Başabaş noktası örneği
Başabaş noktası örneği

Denklemimizde değişen tek şey satış fiyatıdır. Bazı hesaplamalardan sonra, bu fiyattaki başabaş noktamızın 5 bardak limonata olacağını görüyoruz. 5 bardak limonata sattıktan sonra kar elde etmeye başlayacağız.

İşe Yarar Mı?

Genellikle, işletme sahipleri bir malın veya hizmetin fiyatını nerede belirleyeceklerine karar vermelerine yardımcı olmak için başabaş noktası analizi kullanırlar. Ayrıca, değişken ve sabit maliyetler için daha iyi anlaşmalar yapmak için kendilerine ne kadar fayda sağlayacağına veya ne kadar fayda sağlayacağına karar vermek için kullanabilirler. Sonuç olarak, başabaş bir analiz, bir işletmenin uygulanabilir olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir. Sabit ve değişken maliyetlerini satabileceği ürün sayısıyla destekleyebilir mi?

Araç üretimi ve satışı için başka bir örneğe bakalım:

Başabaş noktası örneği
Başabaş noktası örneği

Araç üretimi için sabit maliyetlerimiz 500 TL ve değişken maliyetler veya bir Araç üretme maliyeti 50 TL ‘dır. Bir Araç’ın satış fiyatını 100 TL olarak belirlersek, başabaş noktası için 10 birim satmamız gerekir. Ancak limonata standımızda yaptığımız gibi fiyatı artırabiliriz. Araç başına satış fiyatını 200 TL olarak değiştirirsek, başabaş noktası için sadece 4 Araç satmamız gerektiğini keşfediyoruz.

Peki, hangi yöne gidiyoruz? Daha yüksek bir fiyat bize daha erken bir başabaş noktası verir; ancak, 100 TL ‘dan 10 adet satmak 200 TL’ dan 4 adet olmaktan daha kolay olabilir. Daha sonra bir talep analizi yapmak gerekli hale gelir. Ürün için ne kadar talep var ve insanlar ürün için ne kadar ödemeye razı olurlar. Başka bir deyişle, müşteri hangi noktada ‘Hayır, o kadar fazla ödemeye hazır değilim?’ ya da Evet! Bunu ödeyebilirim! de diyebilir.

Makale Özeti

Başabaş noktası analizi işletmelerin ürün için fiyat noktasını belirlemek için kullandığımız bir yoludur. Başabaş noktası analizi üç bilgi parçası kullanır: kira gibi sabit maliyetler ; değişken maliyetler gibi hammadde olarak; ve beklenen satış fiyatı. Bu bilgi parçalarıyla, bir işletme başabaş noktalarını hesaplayabilir – faturalarını ödemek için kaç birim satmaları gerekir. Formül:

Sabit maliyetler / (Satış Fiyatı – Değişken Maliyetler)

Bu rakamın üzerindeki satışlar kâr olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Başabaş Noktası Analizi Nedir?

Başabaş noktası, ekonomide ve işletmelerde özellikle maliyet muhasebesi konusunda, maliyet ya da harcamaların kârla eşit olduğu noktadır. Bu noktada herhangi bir kazanım ya da zarar yoktur.

Değişken Maliyet Nedir?

Değişken maliyetler, her birimi üretmek için yaptığınız harcamalardır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir