Birim Maliyet Nedir? – Tanım, Formül ve Hesaplama
Birim Maliyet Nedir? - Tanım, Formül ve Hesaplama
1

Birim maliyet, bir gelir öncesi fırından belirli bir çok uluslu akıllı telefon şirketine kadar büyüklükteki işletmeler için kullanılan temel bir miktardır. Bu makale size ne olduğunu, nasıl hesaplanacağını ve bilmenin neden önemli olduğunu gösterecektir.

Birim Maliyetin Tanımı

Birim maliyeti tanımlamanın en basit yolu, bahsettiğiniz her şeyden bir birim üretmek için gereken para miktarıdır. Tabii ki, bu biraz fazla basitleştiriyor olabilir. Dev bir şirket, yüksek talep beklenen yeni bir ürün üretmek için tüm fabrikayı kurabilir.

Popüler bir ayakkabı şirketinin yeni bir üst düzey ayakkabı tasarlamak istediğini düşünün. Bu altyapıya milyonlarca lira harcayabilirler ve ilk yeni örneği üretmek yıllar alabilir. Kelimenin tam anlamıyla, bu üretim hattındaki ilk ayakkabı için birim maliyet milyonlarca lira olarak ölçülebilir. Cristiano Ronaldo bile bunu karşılayamıyor! Şimdi daha iyi açıklamak için matematiğin çok daha kesin diline dönelim.

Birim Maliyet Formülü

Birim maliyet formülü genellikle şu şekilde yazılır:

UC = c / u

Denklemde, c, bu kalemlerin toplam maliyetini, u, toplam birim sayısını ve UC, zaman dilimi için birim maliyetini temsil eder. Tipik olarak, birim sayısının hesaplanması oldukça kolaydır, maliyetlerin hesaplanması ise daha fazladır. Hesaplamalarımıza girecek üç tür maliyetten bahsedeceğiz: sabit maliyetler, doğrudan işçilik maliyetleri ve doğrudan malzeme maliyetleri. İşlerin kafa karıştırıcı olması için, doğrudan işçilik ve doğrudan malzeme maliyetleri de bir araya getirilir ve ‘değişken maliyetler’ olarak adlandırılır.

Şimdi bunlar da ne diyorsun? Onları birer birer alalım.

Sabit maliyetler, üretilen birimlerin sayısına göre değişmeyen bir ürünün yapımına ilişkin maliyetlerdir. Ev sahibi üretim hattınız kesilmişse ilgileniyor mu? Hayır, fabrikanızda olup bitenlerden bağımsız olarak bir kira kontrolü bekleyecek. Yani, kira ortak bir sabit maliyettir. Aynı mantık, üretim hattında kullanılan ekipmanın maliyeti, emlak vergileri, doğrudan üretime dahil olmayan maaşlı çalışanlar (muhasebeciler ve yönetim personeli gibi), ipotek ödemeleri ve sigorta ödemeleri için de geçerlidir.

Doğrudan işçilik maliyetleri, ürünü üretmeye doğrudan katılan işçilere ödenen ücretlerle sınırlıdır. Fabrikada ayakkabı yapan insanlar, işgücü maliyetlerini yönlendirmek için düşünülmüş maaşlar alıyorlar. Yöneticiler ve yöneticiler doğrudan işçilik maliyeti değildir, hatırlıyor musunuz? Daha önce bahsettiğimiz gibi sabit maliyetler.

Doğrudan malzeme maliyetleri de ürünün yapımında satın alınan ve kullanılan malzemelerle sınırlıdır. Doğrudan işçilik ve materyaller aynı zamanda değişken maliyetler olarak da adlandırılır, çünkü üretilen birimlerin sayısıyla değişirler.

Örnek Hesaplamalar

Şimdi tüm bunların gerçek yaşam durumunda nasıl sallandığına bakalım. Bir zaman aralığına ilişkin olarak, A Şirketi için, Haziran ayı için bir ilk ürünün birim maliyetini hesaplayalım:

Üretilen birimler = 12.000

Doğrudan işçilik maliyeti = 35.000 lira

Doğrudan malzeme maliyetleri = 25.000 lira

Sabit maliyetler = 22.000 lira

Bunu çözmek için UC = c / u denklemimizi kullanırız ve bildiklerimizi değiştiririz.

UC = (35.000 TL + 25.000 TL + 22.000 TL) / (12.000 adet)

UC = 82.000 TL / 12.000 birim

UC = 6,83 TL / birim

Bu oldukça basit bir problemdi, ya sizin için biraz karıştırırsam ne olur? Diyelim ki A Şirketi’nin bir süre için kapalı bir üretim hattı vardı, bu nedenle Temmuz ayında ünite sayısının yarısını Haziran ayında olduğu gibi üretti. Birim maliyetin iki katına çıkmasını bekler misiniz? Hadi çalışalım.

UC = (17.500 TL + 12.500 TL + 22.000 TL) / (6.000 adet), çünkü doğrudan maliyetler yarı yarıya azaldı, ancak sabit maliyetler aynı kaldı.

UC = 52.000 TL / 6.000 birim

UC = 8,67 TL / birim

A Şirketi için üretimin yarıya indirilmesinin birim maliyetini iki katına çıkarmadığı ortaya çıktı. Çünkü birim maliyetin önemli bir yüzdesi sabit maliyetlerdir.

Son bir örnek. Diyelim ki Ağustos ayında A Şirketi 3.000 birim daha için acele etti. Tıpkı Haziran ayında olduğu gibi 12.000 adet daha yapmayı planlıyorlardı ve fazla mesai saati eklemeden 3.000 adet üretme kapasitesine sahipler. Ağustos ayında üretilen her birimin birim maliyeti nedir?

Şirket Ağustos ayı için toplam birim maliyet:

UC = (43.750 TL + 31.250 TL + 22.000 TL) / (15.000 adet). Değişken maliyetler 3.000 / 12.000 veya% 25 artar

UC = 97.000 TL / 15.000 birim

UC = 6,47 TL / birim

Ağustos ayı için acele sipariş birim maliyeti:

UC = (8.750 TL + 6.250 TL) / (3.000 adet) Bu değişken maliyetler, orijinal tutarların% 25’ini temsil eder ve acele siparişiyle ilişkili sabit bir maliyet yoktur, çünkü bu maliyetlerin tümü zaten ilk 12.000 birime atanmıştır!

UC = 15.000 TL / 3.000 birim

UC = 5 TL / birim

Burada ilginç bir dipnot: A Şirketi, planlanan birim maliyetinin 6.83 TL ‘ın altında satmaları halinde, 3.000 birim acele siparişinden kar elde edecek! Neden? Çünkü bu 3.000 ekstra birimi üretmeleri sadece 5 lira.

Ders Özeti

Birim maliyet, herhangi bir şirket için çok önemli bir fiyatlandırma ve satış aracıdır, çünkü bir ürün üretmenin maliyetini bilmediğinizde karlı bir fiyat belirlemek zordur. Birim maliyet, sabit maliyetler ve ( doğrudan işçilik maliyetleri ile birlikte toplanan doğrudan malzeme maliyetleri olan ) değişken maliyetler eklenerek ve toplamın üretilen birim sayısına bölünmesiyle belirlenir. Sabit maliyetler üretim seviyelerinde değişmezken, değişken maliyetler dalgalanır.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Hastanelerde Maliyet Analizi ve Tıbbi Rehabilitasyon Hizmetlerinde Birim Maliyet Hesaplanması.
 2. Seçilmiş Hastanelerde Karşılaştırmalı Poliklinik Gider Yeri Birim Maliyetleri
 3. Belge sağlamanın maliyet analizi: ULAKBİM örneği
 4. Maliyet analizi: Hacettepe Üniversitesi Tıp Merkezi Kütüphanesi’nde 1981/1982 mali yılında ödünç verilen bir yayının ödünç verme birim maliyeti
 5. Radyoloji Departmanında Birim Maliyet Analizi Ve Örnek Bir Uygulama
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba ben bir soru sormak istiyorum izniniz olursa maliyetle ilgili birim fiyatı 70 TL olan bir ürünün KDV dahil 82 TL oluyor ben imal etmekte olduğum ürünün maliyetini birim fiyatından mı hesaplamam gerekiyor yoksa KDV dahil olan fiyattanmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir