Muhasebede Dönem Maliyetleri: Tanım ve Örnekler
Muhasebede Dönem Maliyetleri Tanım ve Örnekler
0

Bu makalede dönem maliyetleri kavramını doğru bir şekilde belirlemenin önemini tartışacağız. Ayrıca maliyetleri sınıflandırma ile ilgili muhasebe ilkelerini gözden geçireceğiz ve dönem maliyeti türlerini inceleyeceğiz.

Muhasebe Dönemleri Önemi

İşletme liderleri, yatırımcılar ve diğerleri, karar vermek için işletmelerin finansal tablolarını inceler. Daha fazla veya daha az ürün üretip üretmeyeceğini, personel işe alıp işten çıkarmayı, fiyatları artırmayı veya düşürmeyi belirlerler. Bir şirkete yatırım yapıp yapmamalarını belirlemek için finansal tablolar kullanırlar. Bu nedenle, finansal tabloların bir işletmenin varlıklarını, yükümlülüklerini, gelirini ve giderlerini doğru bir şekilde temsil etmesi çok önemlidir.

Finansal tabloların hazırlanabilmesi için, bir muhasebecinin finansal tabloların kapsadığı süreyi belirlemesi gerekir. Finansal tablolar, 31 Aralık tarihinde yalnızca belirli bir tarihte varlık ve borçların anlık görüntüsünü sağlayabilir. Finansal tablolar, bir ay, çeyrek veya bir yıl boyunca faaliyetin bir görünümünü sağlayabilir. Bir zaman dilimi sunulduğunda, bir başlangıç ​​tarihi ve bir bitiş tarihi olmalıdır. Bu, muhasebecilerin giderlerin doğru zamanda kaydedildiğinden emin olmaları gerektiği anlamına gelir.

Kira ödemelerini örnek olarak alın. Aylık kiranız 1.300 TL ‘dir ve 1 Ocak – 31 Mart arasındaki dönemler için bir gelir ve gider tablosu hazırlıyorsunuz. Üç aylık masrafların dahil edilmesini beklersiniz. Bu nedenle, üç aylık beyanname için kira gideriniz 3.900 TL olmalıdır. Bu oldukça kolay görünüyor ve bazı masraflar için bu kadar kolay. Bununla birlikte, diğer masraflar için daha karmaşıktır.

İlgili Makale: Karma Maliyetler Nedir? – Tanım ve Örnekler

Sorun nedir?

Muhasebede, gelir elde etmek için katlanacağınız masrafların gelirle aynı dönemde raporlanması gerektiğini belirten bir eşleşme ilkesi vardır . Yüzeyde, bu oldukça basit geliyor. Envanter satın almak için para harcarsanız, bu bir masraftır. Bu envanteri sattığınızda, bu gelir. Envanteri satın almak için harcadığınız ve sattığınız ürün arasındaki fark kârdır.

Gelir – Giderler = Kar

Ama sonra, zamanlama ile ilgili küçük bir sorun var. Envanteri bir dönemde (Ocak diyelim) alıp başka bir dönemde (Haziran diyelim) satabilirsiniz. Böylece harcamalar ilk çeyrekte gerçekleşti, ancak satış ikinci çeyrekte gerçekleşti. Üç aylık ifadeler yapıyorsanız, geliri giderle nasıl eşleştiriyorsunuz? Maliyetlerin dönem maliyetlerine ve ürün maliyetlerine ayrılması kavramının kaynağı budur.

Dönem maliyetleri, satılacak ürün veya hizmetin üretim sürecinin gerekli bir parçası olmayan maliyetlerdir. İsminden de anlaşılacağı üzere dönem maliyetleri, maliyetin oluştuğu dönemde gelir tablosuna gider olarak kaydedilir. Yani, Haziran ayında kira öderseniz, Haziran’ın düştüğü dönemde kaydedilir.

Aynı şey ürün maliyetleri için geçerli değildir. Gelir tablosunda ürün maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi, ürün gerçekten satılana kadar ertelenir.

 • Dönem maliyeti = şimdi bir gider
 • Ürün maliyeti = şimdi bir varlık, daha sonra bir gider

Dönem Maliyetleri ve Ürün Maliyetleri

Ürün maliyetleri ile dönem maliyetleri arasındaki farkı bir örnekle açıklayalım. Hızlı Motor A.Ş., biri otomobiller, biri kamyonlar ve diğeri SUV’ler için olmak üzere üç montaj tesisine sahiptir. Hızlı Motor A.Ş. ayrıca yöneticilerin satış, İK, pazarlama ve hukuk gibi tüm destek işlevleriyle birlikte çalıştığı bir genel merkez binasına sahiptir. Bitkilerde ortaya çıkan üç tip maliyet vardır, bunlar ürün maliyetleridir:

 • Kapılar, pencereler ve motorlar gibi araçları oluşturan doğrudan malzemeler.
 • Doğrudan malzemeleri bir araya getiren emekçilerin doğrudan emeği olan araçları yapmak.
 • Fabrikayı çalışır durumda tutmak için gereken tüm diğer masrafları kapsayan fabrika ek yükü. Buna kira gideri, tesisler ve tesis yöneticisi ile amirlerinin maaşları dahildir.

Bu ürün maliyetleri araçlara eklenir ve stok değeri haline gelir. Araçlar satıldığında, satılan malın maliyeti olarak gelir tablosuna giderler, bu da satıştan elde edilen gelire mükemmel bir şekilde karşılık gelir!

Merkezde yapılan masraflar, merkezde Hızlı araç yapmadıkları için hiçbir araca eklenemez! Böylece gelir tablosunda dönem gideri olarak muhasebeleştirilir. Buna yöneticilerin maaşları ve destek departmanlarında yapılan tüm masraflar dahildir.

İlgili Makale: Ortalama Toplam Maliyet Nedir? – Tanım ve Formül

Makale Özeti

Dönem maliyetlerini anlamak için harcamaları ürettikleri gelirlerle eşleştirme ilkesini anlamalısınız. Eşleştirme ilkesi nedeniyle, bazı giderler oluştukları dönemde (örneğin ürün maliyetleri ) muhasebeleştirilirken, diğerleri gerçekleştiğinde muhasebeleştirilir ve bunlar dönem maliyetidir.

Kârın belirli bir süre için doğru bir şekilde hesaplanması için giderlerin doğru zaman diliminde dağıtılması gerekir. İş yapma maliyeti söz konusu olduğunda, şirketlerin hem dönemi hem de ürün maliyetlerini bilmesi gerekir. Her ikisini de kapsayacak kadar yeterli gelir toplayabilmeleri gerekir, aksi takdirde paraları tükenir. İşletmeler, finansal tablolarının belirli bir döneme ilişkin tüm varlık, yükümlülük, gelir ve giderleri yakaladığından emin olmalıdır. Dönem maliyeti şimdiki gidere eşitken, ürün maliyeti şimdiki bir varlığa, ancak daha sonraki bir gidere eşittir.

İlgili Akademik Maliyetler:

 1. Yeni Bir Maliyet ve Yönetim Muhasebesi Yöntemi Olarak Kaynak Tüketim Muhasebesi.
 2. Lojistik Maliyet Yönetimi: Lojistik Maliyetler ve Lojistik Maliyet Muhasebesi
 3. Maliyet bilgileri temeline dayalı pazarlama kararları için pazarlama muhasebesi
 4. Denizli’de Faaliyet Gösteren Üretim İşletmeleri’nde Maliyet Muhasebesi Uygulamaları
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir