1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İdari Yönetim Teorisi Nedir? Henri Fayol Kimdir?

İdari Yönetim Teorisi Nedir? Henri Fayol Kimdir?
İdari Yönetim Teorisi Nedir? Henry Fayol Kimdir?
0

İdari yönetim, bir organizasyonun tasarımı ve yönetimi ile ilgilidir. Bu makalede, idari yönetim teorisinin ve bunun temel bileşenlerinin ne olduğunu öğreneceksiniz.

İdari Yönetim Teorisi Tanımı

İdari yönetim teorisi, bir organizasyonu bir bütün olarak tasarlamak için rasyonel bir yol bulmaya çalışır. Teori genellikle resmi bir idari yapı, açık bir işbölümü ve sorumluluk alanları ile ilgili yöneticilere yetki ve yetki devri gerektirir.

İdari Yönetim Kuramcıları

 • Henri Fayol (1841-1925) : Fayol, kömür madenciliği alanında çalıştığı Fransa’da doğdu. Organizasyon yapısı ve yönetimi için 14 idari ilke geliştirmiştir.
 • James D. Mooney (1884-1957) : Mooney makine mühendisliği okudu ve sonunda General Motors’un üst yönetim ekibinin önemli bir üyesi oldu. 1931’de İleri Endüstri yazdı Kitap, birçok bilim adamı tarafından idari yönetim teorisine önemli bir katkı olarak görülmektedir.
 • Luther H.Gulick (1892-1993) : Gulick genellikle ‘Kamu Yönetimi Dekanı’ olarak kabul edilir. İdari yönetim teorisi ilkelerini hükümete uyguladı.

Kuruluşun Temel Bileşenleri

İdari yönetim teorisi birçok önemli kavram içerir, ancak bu kavramlar genellikle aşağıdaki geniş kategorilere yerleştirilebilir:

 • Biçimlendirilmiş idari yapı – Bu teoriye göre, yukarıdan aşağıya net otorite çizgileri olan çok resmi bir yapı kullanan bir organizasyon tasarlamalısınız. Bu hiyerarşik bir yapıdır.

Örneğin, büyük bir şirketi düşünün. En üstte CEO’ya yön veren ve her bir kurumsal bölümün başkan yardımcılarını yön veren yönetim kurulu bulunmaktadır. Başkan yardımcıları, daha sonra yöneticilere bireysel çalışanlara yön veren orta düzey yöneticilerine yol göstereceklerdir.

 • İş bölümü – İdari yönetim teorisi tarafından tasarlanan bir örgütün ikinci önemli yapısal özelliği, örgütün bölümleri arasında açık bir iş bölümüdür. Her departman, organizasyonel hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetlerinin belirli bir yönünden sorumludur.

Örneğin, büyük şirketimizin bir üretim bölümü, pazarlama bölümü, dağıtım bölümü ve idari bölümü olabilir. Her biri şirketin işinin belirli bir yönü üzerinde çalışır: üretim bölümü ürünleri üretir, pazarlama bölümü ürünleri pazarlar, dağıtım bölümü ürünleri müşterilere veya perakendecilere gönderir ve idari bölüm diğer bölümlere idari destek sağlar.

 • İktidar ve otoritenin devredilmesi – Teorinin bir diğer önemli özelliği, organizasyondaki sorumlulukları ile orantılı olarak yöneticilere iktidar ve otoritenin devredilmesidir. Ulaşmakla yükümlü olduğunuz belirli hedeflere ulaşmak için gerekli görevlere girme gücünüz ve yetkiniz yoksa, kuruluş genel hedefine ulaşamaz.

Örneğin, tartıştığımız şirketin yönetim kurulu, şirketin genel politika kararlarını almaktan sorumludur; ancak bu kurul politikalarının uygulandığını görmek CEO’nun görevidir. Kurul, CEO’ya politikaları uygulama yetkisi vermelidir. Buna karşılık, CEO her şeyi yapamaz ve yönetim kurulu tarafından kendisine verilen yetkinin bir kısmını, başkanlıklarına devretmek zorundadır, bu yetkilerinin bir kısmını ilgili orta yöneticilere devredecektir.

Ders Özeti

İdari yönetim teorisi verimlilik ve etkililik için bir organizasyon ve yönetim yapısını tasarlamaya çalışır. Üç önemli teorisyen Fayol , Mooney ve Gulick’tir. İdari yönetimin temel bileşenleri arasında, resmi bir idari yapının kullanılması, açık bir işbölümü ve sorumluluk alanları ile ilgili yöneticilere yetki ve yetki devri yer alır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir