Katkı Payı Nedir? – Tanım ve Formül
Katkı Payı Nedir? - Tanım ve Formül
0

Bu makale, bir katkı payının ne olduğunu, nasıl hesaplandığını ve bir işletmenin genel finansal durumunu nasıl etkilediğini açıklar. Katkı payı marjlarının önemini göstermeye yardımcı olacak bir örnek sunulmaktadır.

Katkı payının Tanımı

Katkı payı bir şirketin finansal raporlama çok önemli bir sayıdır. Değişken maliyetlerin tamamının karşılanıp karşılanmadığını ve sabit masrafları karşılamak için ne kadar kaldığını söyleyen sayıdır.

Bu sayı genellikle bölüm veya bölüm bazında değerlendirilir. Örneğin, şirketinizde birden fazla bölüm varsa, her grubun katkı payı, şirketin sabit maliyetleri karşılama yeteneğine yardımcı olur veya onu azaltır. Bir departman kârlı olduğunda, değişken giderleri karşılamak için yeterli gelire ve katkı payı olarak gelirin geri kalanına sahip olacaktır. Bir departman masraflarını karşılayacak kadar yeterli değilse, negatif katkı payına sahip olacak ve kârlı olmayacaktır.

Katkı payı Örneği

Katkı payını daha iyi anlamak için varsayımsal bir duruma bakalım. Bir oteli yönettiğinizi ve işletmenin çeşitli alanlarının para kazanma ve katkı payına ekleme potansiyeline sahip olduğunu varsayalım. Restoran yiyecek, işçilik ve restoran masraflarını karşılayacak kadar kazanıyor ve otelin sabit giderlerine harcanacak para kalıyor. Aynı zamanda, otel odalar için ücret almaktadır ve çamaşırhane, kat hizmetleri bordrosu ve temizlik malzemeleri gibi değişken maliyetlerden sonra otelin masraflarına katkıda bulunabilir. Ayrıca kiraladığınız, bakımını yapmak için masrafların ötesinde önemli miktarda gelir elde eden konferans salonlarınız da vardır. Hatta vale sürücüleri kiralama ve park masrafları aşan vale ve park geliri bile olabilir.

Mükemmel bir yönetici olduğunuz için, bu bölümlerin her birinde kazancınızı artırabilirsiniz, böylece her bölüm için tüm masraflar karşılanır ve bol miktarda kalır. Burada artık kazançlar katkı payıdır. İşletmenin sabit maliyetlerini ve şirketin net kârını karşılamaya giden paradır.

Katkı payını Hesaplama

Artık katkı payını daha iyi kavradığımıza göre, bunu nasıl hesaplayacağımızı öğrenelim. Katkı payı, değişken maliyetlerin brüt gelirden çıkarılmasıyla hesaplanır. Başka bir deyişle, formül:

katkı payı = brüt gelir – değişken maliyetler

Otel örneğimize dönelim, bölümlere bakalım ve katkı payını hesaplayalım.

Geçen yıl oda kiralarından elde edilen toplam brüt gelir 500.000 TL’di. Maliyetleri yönetmede çok etkili oldunuz ve odayla ilgili tüm değişken giderleri (temizlik personeli, temizlik malzemeleri, çarşaflar, onarımlar vb.) 250.000 TL’e kadar tutabiliyordunuz. Değişken giderler çıkarıldıktan sonra 250.000 TL’lik katkı payınız olduğunu görürsünüz.

Restoran ve bar 1.200.000 TL gelir elde etti ve 800.000 TL değişken harcamaları vardı (buna yiyecek, alkol, eğlence, bekleme ve yemek pişirme personeli, sarf malzemeleri vb. Dahildir). Restoranın kar marjına doğru 400.000 TL var.

Sonunda, konferans işini büyüttünüz ve 1.500.000 TL gelir elde ettiniz. 700.000 TLlık değişken harcamaların tamamı düşüldükten sonra, konferans odası bölümünde 800.000 TL kaldığını görmekten memnuniyet duyarsınız.

Tüm bu tutarlar birlikte eklendiğinde, otel için toplam katkı payınız 1.450.000 TL ‘dir. Katkı payı, otel ipoteği, idari giderler ve bordro, borç ödemeleri ve diğer giderler dahil olmak üzere tüm sabit maliyetlerin ödenmesine olanak tanır. Bu giderler önemli olduğundan, bu yükümlülükleri yerine getirmek için katkı payının 1.200.000 TL gerekmektedir. Bu nedenle, kalan miktar olan 250.000 TL net kar olarak kabul edilir.

Makale Özeti

Katkı payı bir şirketin mali durumunu incelerken birçok bölünmeler olarak kabul edilir, özellikle anlamak önemli bir sayıdır. Bir işletmenin hangi alanlarının karlı ve hangilerinin kârlı olmadığını karşılaştırmakta yardımcı olur. Katkı payı, şirketin sabit giderlerine ve net gelirine uygulanan fazla veya kalan gelir tutarıdır.

Bir departman kârlı olduğunda, değişken giderleri karşılamak için yeterli gelire ve katkı payı olarak gelirin geri kalanına sahip olacaktır. Bir departman masraflarını karşılayacak kadar yeterli değilse, negatif katkı payına sahip olacak ve kârlı olmayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir