Sermaye Bütçelemesi Nedir? – Teknikler, Analiz ve Örnekler
Sermaye Bütçelemesi Nedir? - Teknikler, Analiz ve Örnekler
0

Sermaye bütçelemesi, bir işletmenin büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Bu makalede sermaye bütçelemenin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğreneceksiniz.

Sermaye Bütçelemesi Nedir?

Mükemmel bir dünyada, Versace markası yaşamak için harika bir yer olurdu. Ne yazık ki, bütçede değil. Şirketler, insanlar gibi, bütçeleriyle sınırlıdır. Sınırlı bir bütçeniz olduğunda ne yaparsınız? İhtiyacınız olan veya istediğiniz şeyi elde etmek için ihtiyacınız olan şeyleri harcamanın en iyi yollarını bulursunuz. Bir işletme için bu yeni bir ekipman olabilir. Şirketler ihtiyaç duydukları veya istediklerini elde etmenin yollarını bulduğunda buna sermaye bütçelemesi denir. Bu nedenle şirketler, bir yatırımın veya projenin takip etmek için iyi bir fikir olup olmadığını belirlemek için finansal analiz yaparlar.

Sermaye Bütçeleme Kararları

Bir şirketin temel amacı para kazanmak olduğundan, hangi fırsatları takip edeceğinizi akıllıca seçmek önemlidir. Bir şirketin sermaye bütçeleme kararı alabilmesi için anlaması gereken birkaç faktör vardır. Nakit akışlarını anlamalılar. Yani, bir işe girip çıkan para miktarı. Ne kadar paramız var?

Şirketler ayrıca bir yatırımın finansal sonuçlarını anlamalıdır. Bu sermaye harcaması, projelere ve yatırımlara harcanan para, bizi şimdi ve gelecekte nasıl etkileyecek? Bir yatırımın finansal sonuçlarını anladıktan sonra, bunun onlar için iyi bir yatırım olup olmadığını anlamaları gerekir. Bu yüzden yatırım yapma kriterlerini anlamalılar. Ne kazanmayı umuyorlar? Ne kadar harcamak istiyorlar? Hangi sonuç bunu onlar için iyi veya kötü bir yatırım haline getirir?

Geri ödeme periyodu

Şirketlerin paranın nasıl harcandığını belirlemek için kullandığı birkaç yaygın teknik vardır. Bu derste üç teknik ele alınacaktır: geri ödeme süresi, net bugünkü değer ve iç verim oranı. Geri ödeme süresi hesaplaması en kolay olanıdır.

Yeni bir ekipman satın almak isteyen bir işletme, bu tekniği sermaye bütçeleme kararı almak için kullanabilir. Geri ödeme süresi, bir yatırımın veya projenin kendisine ödeme yapması için geçen süredir. Örneğin, ekipmanın satın alınması 5.000 TL ‘dir ve potansiyel olarak ayda 1.000 TL kazanç elde edecektir. Ekipman beş ay içinde kendini ödeyecek.

Ne kadar kolaydı? Makinenin maliyeti ve belirli bir süre boyunca ne kadar kar üretebileceği gibi önemli bilgilere ihtiyacınız var.

Paranın zaman değeri

Geri ödeme süresi tekniğini kullanmanın dezavantajı, paranın zaman değerini hesaba katmamasıdır. Bu, paranın gelecekte daha değerli olacağı anlamına gelir. Paranın üç nedenden dolayı zaman değeri vardır.

Paranın zaman değerine sahip olmasının ilk nedeni, gelecekte şimdi satın aldığınız şeyleri satın almak için daha fazla paraya ihtiyacınız olacaktır. Buna enflasyon denir. Paranın belirsizlik nedeniyle zaman değeri de vardır. Harcadığınız parayı telafi etmek ne kadar uzun sürerse, onu geri alacağınız o kadar belirsiz hale gelir. Paranın zaman değerine sahip olmasının nihai nedeni fırsat maliyetidir. Muhtemelen, yatırım yapmanız için alternatif fırsatlar olacaktır. Başka bir fırsata yatırım yapmak için bugün elinizde nakit bulunması, gelecekte alacağınız nakitten daha değerlidir.

Net bugünkü değer

Geri ödeme süresi tekniğinden farklı olarak, net bugünkü değer ve iç verim oranı paranın zaman değerini etkiler. Hesaplamak için geri ödeme süresinden biraz daha karmaşıktırlar, ancak daha doğrudurlar.

Net bugünkü değer indirgenmiş nakit proje veya yatırım ürettiği beklenen akışlarının bir proje veya yatırım ile ilişkili giden nakit karşılaştırır. Örneğin, bir işletme sahibinin 243.000 liralık ilk nakit harcama gerektiren bir projeyi aradığını varsayalım. Projenin 12 ay boyunca her ay genel olarak 50.000 TL nakit olmasını bekliyor. Sermaye maliyetine göre% 12’lik bir iskonto oranı kullanarak, projedeki iskonto edilmiş toplam getiri 562.754 TL ‘dir. Net bugünkü değeri kullanarak, proje 562.754 TL – 243.000 TL = 319.754 TL kar kazanacaktır.

Net bugünkü değerle ilgili olarak, net bugünkü değerin sıfır olduğu iskonto oranı olan dahili getiri oranıdır. İskonto oranı hesaplandıktan sonra, projenin maliyetinden daha yüksek bir yüzde getirisine sahip olup olmadığını görmek için önceki örnekte% 12 gibi bir engel oranıyla karşılaştırılabilir.

Makale Özeti

Bu dersin ana noktalarını gözden geçirelim. Hatırlamanız gereken birkaç kelime kelimesi var. Sermaye bütçelemesi, şirketlerin potansiyel bir yatırım ya da proje yürütmeleri gerekip gerekmediğini belirlemek için yürüttüğü finansal analizdir. Nakit akışı, bir işe girip çıkan paradır. Sermaye bütçelemesi kararları üç şeye dayanmalıdır:

 1. Ne kadar paramız var?
 2. Fırsatın finansal etkisi nedir?
 3. Bu fırsata yatırım yapma kriterlerim nelerdir?

Üç sermaye bütçeleme tekniği:

 1. Geri ödeme periyodu
 2. Net bugünkü değer
 3. İç karlılık oranı
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir