Sabit Maliyetler: Tanım, Formül ve Örnekler
Sabit Maliyetler: Tanım, Formül ve Örnekler
0

Bir organizasyonun maliyet yapısını anlamak, yönetimin uygun yatırımlar yapması için çok önemlidir. Bu makalede, sabit maliyetler kavramının tanımını ve sabit maliyetlerin neden finansal yönetimin önemli bir parçası olduğunu öğreneceksiniz.

Sabit maliyetler

Tüm işletme maliyetleri değişken maliyetler veya sabit maliyetler olarak sınıflandırılabilir. Sabit maliyetler, üretim seviyelerine göre değişmeyen maliyetlerdir, değişken maliyetler ise üretime bağlı olarak artar veya azalır.

Sabit maliyetler binalar ve ekipman gibi varlıklar olabilir. Örneğin, suyu şişeleyen bir içecek şirketi, fiziksel bir binaya ve özel ekipman içeren bir montaj hattına ihtiyaç duyacaktır. Binanın ve ekipmanın kiralandığını varsayarsak, her biri için aylık bir ödeme yapılır. Şirket, ister bir şişe su ister 10.000 şişe su üretmiş olsun, aylık ödemelerin % 100’ünü ödemekle yükümlüdür.

Sabit maliyetlerin her zaman aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Her şeyin fiyatı gibi, bazen tahmin edilemeyen ve bazen düzenli bir programda değişebilirler, ancak bunu üretim seviyesine değil, başka bir faktöre dayanarak yaparlar. Örneğin, bir kira sözleşmesi yeniden müzakere ediliyorsa ve ayda 10.000 TL kira ödemesi ayda 10.500 TL ‘e çıkarılırsa, sabit maliyetler arttı, ancak üretim seviyeleri nedeniyle artmadı.

İlgili Yazı: Muhasebe Nedir?

Sabit Maliyetler için Formül

Yukarıda belirtildiği gibi, sabit maliyetler toplam maliyet formülünün bir parçasıdır. Maliyetleri hesaplamak için kullanılan formül FC + VC (Q) = TC’dir , burada FC sabit maliyetler, VC değişken maliyetler, Q miktardır ve TC toplam maliyettir.

Değişken maliyetlerin, sabit maliyetlerin aksine, üretilen ürün miktarına göre değişen maliyetler olduğunu anlamak önemlidir. Örneğin, şişelenmiş su şirketimizin şişe içinde değişken bir maliyeti vardır. Ne kadar şişelenmiş su üretirlerse, şişelerle ilişkili maliyetleri de o kadar yüksek olacaktır.

Şişelenmiş su şirketimize geri dönüp binaları için aylık kira bedelinin 10.000 TL ve ekipman için aylık kira bedelinin 15.000 TL olduğunu söylersek, toplam sabit maliyetlerimiz 25.000 TL ‘dir. Her bir şişe su kutusuna giren etiket, şişe, ambalaj ve su maliyeti iki TL ise, değişken maliyetlerimiz iki TL’dir. Bu noktada maliyet yapımız 25.000 TL + 2 TL (Q) = TC’dir.

Şimdi, her ay, toplam maliyetler, üretilen gerçek miktarın maliyet fonksiyonuna taranmasıyla hesaplanabilir, bu da bize 25.000 TL + 2 TL (30.000) = TC verir. Daha sonra matematiği yaparak toplam maliyetlerimizi (TC) elde edebiliriz: 25.000 TL + 2 TL (30.000) = 85.000 TL.

Bu bilgi ile birim başına toplam maliyet, üretilen miktarın toplam maliyete bölünmesiyle hesaplanabilir. Yukarıdaki örnek ayımıza dayanarak, birim başına toplam maliyet 85.000 TL / 30.000 = 2.833 TL olacaktır.

Makale Özeti

Genel giderler, değişken maliyetler ve toplam maliyet formülü hakkında bilgi edindiğinizde, sabit maliyetlerin etkileri daha açık hale gelecektir. Bu makalenin amaçları için hatırlanması gereken önemli nokta, sabit maliyetlerin, binalar ve ekipman gibi varlıklar gibi üretime bağlı olarak değişmeyen maliyetlerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir