1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Sosyal Medya Kullanımını Azaltmak Mutluluğu Arttırıyor

Sosyal medya kullanımı azaltılması mutluluğu arttıran faktörlerden birisi olmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı bitirmek için önemli bir araştırma yapıldı.

Sosyal Medya Kullanımını Azaltmak Mutluluğu Arttırıyor
3

Şimdiye kadar, çoğu insan sosyal medyanın zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini söyledi. Ancak bu platformlar bizi birbirimize bağladığı için tamamen kopmak neredeyse imkansız. Fakat, yeni yapılan bir çalışma zihinsel sağlığın bozulmaması için tüm hesaplarınızı kapatmak zorunda olmadığınızı söyledi. Yani, sosyal medya kullanımınızı sınırlandırmak, refahınızı artırabilir . Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim adamları, lisans öğrencilerinden sosyal medyada geçirdikleri zamanları günde toplam 30 dakikaya düşürmelerini istedi ve zihinsel sağlıklarında önemli bir gelişme gördü.

Sosyal medya kullanımı ve ruh sağlığı arasındaki bağlantı bulma çabaları yeni değildir. Çalışmalar, sosyal medyayı kaygı semptomlarındaki artışla ilişkilendirmiş ve Facebook kullanımı ile refahtaki düşüşü ilişkilendirmiştir . Pew Araştırma Merkezi’nden 2015 yılında yapılan bir çalışma, sosyal medyayı kullanmanın sizi daha fazla strese sokabileceğini söyledi. Ama kafa karıştırıcı bir şekilde, stresiniz için bir çıkış noktası olarak da hizmet verebileceği de söylendi. Guardian köşe yazarı Dr. Frances Ryan gibi, sosyal medyaya erişimin engelli insanlar ve diğer marjinalleşmiş grupların üyeleri için hayati önem taşıdığı belirtilmektedir.

Sosyal Medya Kullanımını Azaltmak Mutluluğu Arttırıyor

Öyleyse Pennsylvania Üniversitesi araştırması ne gösteriyor? Araştırmacılar 143 öğrenci katılımcısını iki gruba ayırdılar. Bunlar, sosyal medya kullanımlarını değiştirmek istemeyen bir kontrol grubu ve Instagram, Facebook ve Snapchat kullanımlarını her biri için günde 10 dakika ile sınırlandırması istenen bir deney grubu. Hem çalışma başlamadan önce hem de tayin edilen sosyal medya sınırlarına uyduktan dört hafta sonra, sosyal desteğe erişim, eksiklik korkusu (FOMO), kaygı, depresyon, benlik saygısı ve yalnızlık gibi konuları değerlendiren bir refah anketi gerçekleştirdiler.

Çalışmanın sonunda, sosyal medya kullanımını kısıtlayan öğrenciler önemli ölçüde daha düşük yalnızlık göstermişlerdir. Çalışmanın başlangıcında yüksek düzeyde depresyon gösterenler semptomlarında “klinik olarak anlamlı” bir azalma yaşamışlardır. Bununla birlikte, kontrol grubu ile deney grubu arasında kaygı düzeyi, sosyal destek, eksiklik korkusu veya özgüven açısından anlamlı bir fark yoktu.

Sosyal Medya Kullanımını Azaltmak Mutluluğu Arttırıyor

Başka bir ilginç sonuç bulundu. Genel olarak, her iki grup da – sosyal medya kullanımlarını sınırlamaları istenmemiş olsalar bile – eksik ve endişe korkusunda bir azalma gösterdi. Araştırmacılar, her iki gruptan her bir uygulamada ne kadar zaman harcadıklarını ölçmek için iPhone pil kullanım sayfalarının ekran görüntülerini göndermeleri istendi. Bu durum ” çalışmanın özünde kendi kendini izlemenin bir sonucu olabileceğini” belirtti. Bu nedenle, 30 dakikalık bir sosyal medya kullanımı sizin için çok kısıtlayıcı gelebilir. O halde yalnızca çevrimiçi olarak harcadığınız zamana dikkat ederek bazı avantajlar yaşayabilirsiniz.

Araştırmacılar, “sosyal medya kullanımının sınırlandırılmasının, özellikle yalnızlık ve depresyonun azaltılması konusunda, zaman içinde sübjektif refah üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkisi olduğu” sonucuna varmışlardır. Sosyal medyanın zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğinden şüpheleniyor musunuz? Yeni yıl kararınızı daha yeni bulmuş olabilirsiniz.


Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Konuda anlatılan tüm içeriğe aynen katılıyorum. Neredeyse 1 yıldır ne facebook ne instagram hiçbirisine girmiyorum sanki bir rahatlama geldi hayatıma.

 2. Günümüz sosyal medya platformları pek verimli olmadığını biliyoruz. Sahte yalan haber içerikleri ile sosyal medya kullanıcılarını etkilemekte meşguller, yazıda ki gibi zihin sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekiyor..

 3. Sosyal medyadan ne kadar uzaklaşmaya çalışsak da nafile. Günümüz şartları bizi dolaylı da olsa sosyal medya kullanmaya itmektedir. Birçok sosyal vaka bu platformlar ile popüler oluyor ve bizlere karada ulaşıyor. Doğal olarak merak edip bakıyoruz. Google.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir