1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Marka İtibarı Yönetimi İçin Sosyal Medya

Marka itibarı yönetimi için geleneksel medya ve sosyal medya üzerinde etkili olmak gerekmektedir. Bu iki medya türü farklıdır ve bu farklılıkları bu makalede bulabilirsiniz.

Marka İtibarı Yönetimi İçin Sosyal Medya
Marka itibarı yönetimi için sosyal medya kullanılmalıdır. Bu yazıda geleneksel medya ile sosyal medya hakkında tartıştık.
0

Geleneksel Medya ile Sosyal Medyada Reklam Arasındaki Fark

Geleneksel medyada, reklamlar büyük ölçüde kesintiye uğramaktadır.
Geleneksel medyada, reklamlar büyük ölçüde kesintiye uğramaktadır.

Reklamlar geleneksel medyada söz konusu olduğunda, reklamcılar kitlelere geniş kitlelere nasıl ulaşacaklarına odaklanma eğiliminde olmaktadır. Ancak, Sosyal Medya’ya bakıldığında ve reklam tasarlama planladığında, Sosyal Medyayı geleneksel medyadan farklı kılan temel farklılıkları anlamak çok önemlidir.

Geleneksel medyada, reklamlar büyük ölçüde kesintiye uğramaktadır. İnsanlar gösterilerin ortasında ticari molalarda ve kesintili reklamlarda kullanılır. Bununla birlikte, sosyal medya ile ilgili olduğunda, dikkat edilmesi gereken en önemli fark, kitlenin kesintiye uğramış reklamcılığı takdir etmemesidir.

Aslında internetteki kitleler, filtreleri, blok göndericileri, pop up engelleyicileri ve tarayıcıdaki reklamları engelleyen yumuşak ürünleri kullanabilecek çeşitli seçeneklere sahiptir. Bu, reklamverenler ve pazarlamacılar için ne anlama geliyor? Bu, internet topluluğuna ulaşmanın ve bağlantı kurmanın yolunun farklı olması gerektiği anlamına gelir.

İkincisi, izleyicinin izinsiz olarak konuşulmasını istemediği anlamına da gelir. Yakın gelecekte, potansiyel müşterilerden telefonla ya da diğer iletişim araçlarıyla da temas kurabilmeleri için benzer izinler almaları gerekliliği de gerçek ihtimaller arasındadır.

Bu nedenle pazarlamacıların değişimleri hissetme ve yakın gelecekte ortaya çıkacak değişen eğilimleri öngörme zamanı gelmiştir. Kontroller, sosyal medya ağındaki katılımcılarla birlikte bulunduğundan, reklamverenler ve pazarlamacılar, her bir potansiyel kitle ile iletişim kurmak için izin istemek zorunda kalacaklardır. Daha da önemlisi, sosyal ağlara ve tartışmalara katılabilmek için birisinin davet edilmesi gerekir.

Pazarlamacı veya reklam veren, sosyal medyadaki katılımı veya tartışmayı kontrol etmez. Sosyal medyadan ve ağlardan katılmak veya yok olmak, Pazarlamacı tarafından kolayca karar verilebilecek bir şey değildir. Kitle, pazarlamacının sağlamaya ilgi duyduğu ürün veya hizmetlerden bahsediyorsa, çevrimiçi tartışmalara katılmayı ve mevcut olmayı seçmekten başka seçeneği yoktur. Öte yandan, çevrimiçi topluluklardan göz ardı etmek ve yok olmak, toplum içinde yanlış sinyaller gönderebilir ve olumsuz düşünceler geliştirebilir.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya Arasındaki 7 Temel Farklılık

İçeriğin Yaratılması ve Yayılması: Geleneksel Medya, bire-bir ilkeye dayanmaktadır. Bir editör haberin ne olduğuna karar verir. Hangi haberlerin günlük gazetede yayınlanması gerektiği veya bir sonraki bültende hangi raporların yayınlanması gerektiği gibi. Haber tüketicileri, okuyucuların ve izleyicilerin, içeriğin oluşturulmasında veya yayılmasında oynayacak bir rolü yoktur.

Buna karşılık, Sosyal Medya, çoktan çoğunun ilkesi üzerinde çalışan bir medyadır. Herhangi bir kişi içerik oluşturabilir ve paylaşabilir. Bu içerik oluşturma sürecini daha demokratik hale getirir.

Odak veya amaç: Sosyal medya, adından da anlaşılacağı gibi, insanların arkadaşlarıyla, akrabalarıyla, tanıdıklarıyla vb. iletişim kurdukları bir mecradır. Haber tabanlı olmamalıdır. Aslında, Sosyal Medya evreninin çok küçük bir kısmı, haberlerin oluşturulmasına ya da yayılmasına ayrılmıştır.

Geleneksel Medya, öncelikle bir haber medyasıdır. Geleneksel olarak haber toplama ve yayma işlevini yerine getirdi ve bunu yapmaya devam ediyor.

Etkileşim: Sosyal Medya, kullanıcıların arkadaşları, akrabaları veya akran grubu tarafından oluşturulan içerik hakkında yorum yapmalarına izin verir. Big Brother mavi penceredeki yorumları yok. Tüm yorumlar gerçek zamanlı. Yayınlanmış içeriği zenginleştirir ve kişileri görüntü paylaşmaya teşvik eder.

Geleneksel Medya sıkı bir şekilde devriye geziyor. Tüm iletişim tek yönlüdür: editörden okuyuculara. Bir okuyucunun ümit edebileceği en büyük şey gazetenin Mektuplar sütununda yayınlanan bir mektup almaktır. Yayınlanmadan önce mektubun ne kadarının düzenleneceğine dair bir garanti yoktur. Bu etkileşim televizyonda daha da sınırlıdır.

Yakınsama: Sosyal Medya, gerçekten yakınsak bir medyadır. İçeriği sosyal medya sitelerinde metin, ses, video, grafik veya fotoğraf olarak yayınlayabilirsiniz.

Geleneksel Medya sadece bir formatta çalışabilir. İster basılı ister radyo, ister televizyon olarak olsun. Geleneksel Medya alanında hiç bir yakınlaşma yoktur.

Hız : Sosyal Medya anındadır. Sosyal medya sitelerinde yayınlanan raporlara anında erişilebilir.

Geleneksel Medya bilgi yaymak için zaman alır. Gazetelerde, bu günde bir kez ile sınırlıdır; Televizyon veya radyo raporları daha sık güncelleyebilir. Ancak, yayına girmedikçe, Sosyal Medya’nın hızıyla eşleşemezler.

Yaratılışın maliyeti : Bir gazete, radyo veya televizyon istasyonu kurmak küçük bir servete mal olur. Bu nedenle, az sayıda kişi yayıncı olmayı ümit edebilir.

Sosyal Medya platformları, içeriğin ücretsiz gönderilmesine izin verir. Bu nedenle herkes bir yayıncı veya yayıncı olabilir.

Erişim ve sayılar: Sosyal Medya’nın erişimi şaşırtıcıdır. Dünya genelinde milyarlarca kişiyi birbirine bağlar.

Aksine, geleneksel medyanın erişimi, tek tek gazetelerin veya kanalların sahip olabileceği okuyucu veya izleyici sayısıyla sınırlıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya Yönetimi Kanalı ve Araçları | Faydalı 7 Araç

Online Yapı Oluşturma

Yukarıdakileri anlamak, işaretleyicilerin pazarlama çabaları için sosyal medya stratejileri için yeniden düzenlemelerine ve çevrimiçi itibarlarını oluşturmalarına yardımcı olacaktır. Kitlenin veya katılımcıların sosyal ağdaki sohbeti kontrol etmeleri, reklamcılık çabalarınızı nasıl algıladıklarının, çevrimiçi itibarınızı nasıl etkileyeceği veya kırılacağı anlamına da gelir. İş dünyasında veya pazardaki konumunuzda ne kadar süredir olmanız önemli değil, çevrimiçi dünyada, sizin toplumla etkileşimleriniz ve itibarınızı belirleyen algılarınızdır.

Marka itibarı yönetimi oluşturmak basit değildir ve bir gecede yapılamaz. Sürdürülebilir ve planlı çevrimiçi etkinlik ve katılımın yanı sıra katılımcı toplulukların özelliklerinin yanı sıra eğilimlerin net bir şekilde anlaşılmasıyla oluşturulmalıdır. Sosyal medyayı ve esir kitleniz olan toplulukları ölçmek ve araştırmak, Marka itibarı yönetimi oluşturmak için etkili bir strateji tasarlamaya yardımcı olur.

Sosyal medya pazarlama ajansları, pazarlara trafik, sayfa görüntülemeleri, konutlar hakkında ayrıntılı geri bildirimler sağlayan özel tasarlanmış metriklerin yanı sıra özel olarak hazırlanmış teklifler sunar. Çeşitli kalitatif ölçümler içerik, yorumlar, katılımcıların ruh halleri ve duygularıdır. Tüm bu geri bildirimler, reklamverenlerin sürdürülebilir

Marka itibarı yönetimi oluşturmak için doğru planlara sahip olmalarını sağlar. Geri bildirimler, Marka itibarı yönetimi, değiştirmek, değiştirmek, eğilimleri yönetmek ve belirli bir süre boyunca yönetmek için kritik öneme sahiptir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir