1. Anasayfa
 2. Teknoloji

İnstagram Satışa Nasıl Başlanacağına İlişkin Uzman Bilgileri

İnstagram Satışa Nasıl Başlanacağına İlişkin Uzman Bilgileri
Instagram Satışa Nasıl Başlanacağına İlişkin Uzman Bilgileri
2

İnstagram’dan Satış Yapmak

İnstagram’ı kişisel olarak kullanıyor musunuz, ancak kuruluşunuz için nasıl kullanılacağını bilmiyor musunuz? İnstagram, kuruluşlara görsel hikayeleri anlatmak ve daha az kalabalık bir platform gibi hissettiren insanlara ulaşmak için harika bir fırsat sunuyor.

Erykah St. Louis Kimdir?

Instagram Satışa Nasıl Başlanacağına İlişkin Uzman Bilgileri
Instagram Satışa Nasıl Başlanacağına İlişkin Uzman Bilgileri

Erykah St. Louis , instagramda üst düzey bir dijital strateji uzmanıdır: eylem ve pazarlama, iletişim ve dijital strateji alanında 10 yıllık bir deneyime sahiptir. ADRA International’da dijital strateji müdürü olarak görev yaptı ve bir içerik oluşturucuları ekibini yöneterek geliştirilmiş kullanıcı deneyimine odaklanan entegre bir küresel dijital strateji geliştirdi.

Erykah bir grafik tasarımcı olarak başladı, ancak bir sosyal medya uzmanı oldu. Kar amacı gütmeyen bir kuruluştaki işinde, kuruluşunun daha aktif hale gelmesi için kampanya yürüttü.

“İlk olarak, kendilerini sosyal medyada dinleyicilere açan kuruluşların değerini gördüm” diyor.

İnstagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

Burada, Erykah’ın İnstagram’dan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağına dair deneyimlerine dayanan bazı bilgiler ve tavsiyeler yer alıyor.

İnstagram satış yapmak için sorulan ilk soru;

1) Sosyal medya alanında çalışmaktan neyi seviyorsunuz?

Erykah: Sosyal medyanın toplumsal yönünü seviyorum. Kendi kabilesine sahip olabileceğinizi ve inanılmaz derecede gerçekçi ve gerçek olabileceğini beğendim. Bunun sürekli geliştiğini, asla statik olmadığını seviyorum. Sosyal medyayı başarılı kılan şeyin kökeninde, insanların bir topluluğun parçası ve parçası olma arzusu vardır.

İnstagram satış yapmak için sorulan ikinci soru;

2) Neden İnstagram kullanmalıdır?

Erykah: İnstagram içeriği gerçekten iyi bir şekilde seçiyor. Diğer platformlardan daha iyi. İnstagram diğer platformlardan daha az gürültülü hissediyor. İnstagram’da, kuruluşlar hikayelerini farklı şekillerde anlatabilirler.

İnstagram‘ın her iş için doğru bir platform olduğunu sanmıyorum, ancak gittikçe daha fazla kişi İnstagram‘a sosyal medya platformu olarak geçiyor.

İnstagram‘daki kullanıcılar kullandıkları ürünler, farklı ülkelerdeki deneyimler ve bağlamlar hakkında konuşuyor. Bu, kuruluşların izleyicilerini daha iyi tanıması için bir fırsat sunmaktadır. Ayrıca, yaptığınız iş hakkında anında geri bildirim alabileceğiniz bir yer.

Ayrıca hikayenizi farklı şekillerde anlatmak için harika bir yer. Markanız için güçlü bir görsel hikayeye sahip olabilirsiniz, ancak müşterilerinize sahne arkası erişimlerine sahip oldukları hissini de verebilirsiniz. Yayınlar mini reklamlar ya da sahne arkası içeriği gibi olabilir. Ayrıca, kitlenizle, gerçek zamanlı olarak, beğenilerin ve yorumların ötesinde paylaşmak veya heyecanlandırmak istediğiniz heyecan verici bir şey hakkında konuşabilirsiniz.

İnstagram satış yapmak için sorulan üçüncü soru;

3) Organizasyonun Instagram ile başlamasına nasıl öneriyorsunuz?

Erykah: Organizasyonlar bir egzersiz yaparak işe başlamalı: ‘Bak ve dinle’. Hedef kitlenizin davranışını anlama. Birinci adım: Kitleniz Instagram’da bile mi? Dinleme ve gözlemleme zamanını harcayın.

Plan olmadan bir hesap oluşturmayın. En büyük tuzak, kuruluşların Instagram hesabını başlatmaları ve bunun nasıl yönetileceğine dair bir plan ya da fikre sahip olmaması.

Ne tür mesajlar yayınlayacağınızı belirleyin. İnstagram sizin için bir satış aracı mı? Bir eğitim aracı mı? İlham verici mi? İnstagram‘da paylaşmak istediğiniz içeriğin karışımı nedir?

Kuruluşunuzdaki kimlerin instagrama sahip olduğuna karar verin. Bu kişinin neyin yayınlanması gerektiğine ve niçin yapılması gerektiğine dair gerçek zamanlı kararlar almak için özerkliğe ihtiyacı olacaktır.

Kitlenizi nasıl tutacağınız için bir gönderi stratejisi geliştirin. Kuruluşların mutlaka her gün yayınlanması gerekmez, ancak kuruluşunuzun her zaman akıl sağlaması için mutlaka her hafta tavsiye edilir. Yayınlamanız gereken gün sayısı için sihirli bir sayı yok. Bazı organizasyonlar günde 4x veya 6x yapıyor. Bu diğerleri için çok fazla olurdu.

İnstagram‘ı kullanırken, kitlenizin nasıl yanıt verdiğini yavaş yavaş öğreneceksiniz. Platformu kullandıkça veri toplarsınız. Bir gönderi stratejisiyle başlayabilir, ancak etkinliğiniz arttığında ve kitlenizin büyüdüğü sırada büyük olasılıkla değişecektir.

İnstagram satış yapmak için sorulan son soru;

4) İnstagram, kim gerçekten iyi kullanıyor?

Erykah: Airbnb , insan unsurunu iterek müşteri deneyimini görselleştirmek için harika bir iş çıkardı. Onların Instagram feed’i, müşterilerinizin ayakkabılarında olduğunuzu hissettiriyor, bu da çok kasıtlı. Altyazılar neredeyse fotoğraflar kadar cazip.

Water‘in instagramı da ilham veriyor, çünkü başarı hikayelerini vurgular ve destekçilerden alınan katkılardan etkilenen kişileri gösterir. Fotoğrafın tutarlı bir tarzı var. Her görüntü bütün bir hikayeyi anlatır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Kullanışlı ve güzel bir yöntem, detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.

 2. İnstagramda satış yapmayı düşünüyordum aklımda ki çoğu soruyu cevaplayan bir makale teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir