1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Sanal Gerçeklik Reklamcılığı Pazarlamayı Nasıl Şekillendirecek?

Sanal Gerçeklik Reklamcılığı Pazarlamayı Nasıl Şekillendirecek?
0

Sanal Gerçeklik ilk tanıtıldığında hiç kimse bu kadar hızlı bir yükselişe geçeceğini tahmin edemezdi. Artık filmlerde, sosyal medyada, video oyunlarında, ev otomasyonunda, web sitelerinde ve temelde akla gelen herhangi bir yerde bulabilirsiniz. Dünya çapında herhangi bir donanımlı teknoloji mağazasını ziyaret edebilirsiniz ve içinde VR ekipmanı bulma ihtimaliniz de var. VR teknolojisi çok popüler hale geldi – şimdi sıcak kek gibi satıyor.

Mükemmel bir eğlence kaynağı olmasının yanı sıra, VR şu anda çevrimiçi olarak en başarılı pazarlama stratejilerinden biri olarak biliniyor. Bir WordPress siteniz varsa ve markanızı ve içeriğinizi tanıtmak için yeni bir yola ihtiyacınız varsa , bu, hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz araç olabilir.

Sanal Teknoloji Bugün

Bugünün pazarındaki en büyük teknoloji silahları VR’yi bir noktada ya da başka bir yerlerde kullandı. Samsung, pazarda oyun oynamak için VR kulaklıklarını tanıttı; Zuckerberg, Facebook platformunda VR’yi tanıtmak amacıyla Oculus’a 2 milyar dolar harcadı.

EssayOnTime UK’de BT uzmanı Helen Pierce “Eskiden yutturmaca olan şey artık teknoloji dünyasında bir patlama haline geldi. Dünya çapındaki pazarlamacılar geliri artırmak ve işlerini tanıtmak için VR taktiklerini kullanıyorlar ve sonuçlar çok iyi. ”diyor.

Bu teknolojinin getirdiği tüm özellikler sayesinde, VR’nin böyle bir büyümeye sahip olması şaşırtıcı değil. 2017’de gelirler 7 milyar dolara ulaştı. Kullanıcı sayısının 2020 yılına kadar 300 milyona ulaşması bekleniyor.

Sanal Gerçeklik Reklamcılığı Pazarlamanın Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?

VR Pazarlamasına Yatırım Sebepleri

Herkes sanal gerçeklik ve bu teknoloji yeniliği ile ilgileniyor gibi görünüyor. Web siteniz için VR pazarlamasına yatırım yapmanın avantajları:

Entegrasyona Teşvik

Sanal gerçeklik, sitenize katılımın sağlanmasında büyük bir faktör olan duyguları teşvik eder. İnsanlar hikâyelere girmeyi ve onlarla bağlantı kurmayı severler ve gerçek anlamda bir hikayede sanal gerçeklikten daha yakın olan hiçbir şey yoktur.

İnsanlar duygusal olarak sanal gerçeklik hikayelerine bağlanırlar, keşiflerine yardımcı olurlar. Bir araştırmaya katılanlar, VR’nin tanıtılmadığı platformlara kıyasla tanıtıldığı platformlara daha fazla ilgi gösterdi. Video içeriği kullanıcıları% 34, VR ise% 50 ile meşgul etti. Bulgulara göre, bu teknoloji 2D’ninkinden% 27 daha yüksek, videodan% 17 daha yüksek bir yanıt vermiştir.

İçerik Pazarlama Başarısını Artırır

VR, içerik konusunda da daha fazla yaratıcılık ve katılımın kapısını açacak. Seçenekler o kadar çeşitlidir ki, tüm oyunu WordPress kullanıcıları tarafından bilinen içerik tanıtımı için değiştirebilirsiniz.

Örneğin, ikea. Mobilya için son derece popüler olan mağaza bu taktikleri ortaya koydu ve bu eylem sonucunda bir ton yeni satış getirdi. Onlar kullanılan ‘Ikea Place’ın’ iPhone uygulaması müşterilerin mobilya evlerinde nasıl uyacağı hakkında test etmesine izin verir.

Kuruluş, sundukları özellikler hakkında yalnızca bloglamaya odaklanmak yerine, müşterilerin ürünlerinin gerçekten ne kadar harika olduğunu görmelerini mümkün kıldı.

Daha Etkili Hikaye Anlatmaya İzin Verir

Facebook ve Google reklamları satın almak yerine, Pokémon Go gibi şirketler markaların platformlarında reklam alanı satın alma fırsatı yarattı. Bu, bir şirketin VR gerçekliğini pazarlamada nasıl kullanabileceğinin büyük bir örneğidir, çünkü bu tanıtım yöntemini marka stratejilerinin bir parçası olarak kullanmışlardır.

Tech Crunch, giderek daha fazla sanal gerçeklik iş modelinin gelir merkezlerine odaklanacağını söylüyor . Bu, şirketlerin sitelerine trafik çekmelerine yardımcı olacak oldukça yenilikçi bir marka tanıtım yöntemidir.

Başarıyı, bu stratejiyi deneyen bir kuruluştan ölçebilirsiniz. New York’ta bir bakkal olan Miscellanea, bu marka tanıtım fırsatından yararlandı ve sonuç olarak, sayfa mağazasında %1600’lük bir artış ve gerçek mağazada üç kat daha fazla müşteri elde etti.

Kullanım için uygunluk

Sanal gerçeklik, kendi evinizin her yerinde rahatça kullanılabilir. Bu, geleneksel video konferansın ötesinde birisiyle konuşmanın en gerçekçi yoludur, bu yüzden web sitenizin stratejilerine dahil etmek mükemmel bir fikirdir. Daha geniş kullanım alanı sağlar ve evlerinde milyonlarca kişiye ulaşabilir.

Sanal Gerçekliğin Eksileri

Diğer teknolojilerde olduğu gibi, Sanal Gerçeklik seçiminde de eksiler var. İşte pazarlama stratejinizin bir parçası olarak VR kullanmanın eksileri:

Siber Güvenlikte Suç Frekansı Daha Yüksek

Sanal gerçeklik, bilgisayar korsanlarının sahtekarlık yapmasını çok daha kolaylaştırır. Böyle bir proje yürürlüğe girer girmez, siber güvenlik suçlarının yepyeni bir seviyeye yükselmesi muhtemeldir.

VR platformlarının, birçok nedenden dolayı güvenlik mekanizmalarıyla tasarlanması gerekir. Aksi takdirde, bu teknoloji ile gönderilen iletişim, OpenSim platformunda olduğu gibi şifrelenmemiş kalabilir. Bu uygulama ABD ordusu tarafından kullanılıyordu ve ‘yüksek öncelikli güvenlik açığı’ olduğu keşfedildi .

Konumumuz, konuşmamız ve ilgi alanlarımız gibi bilgileri toplamak için kullanılabilecek akıllı telefonlarda olduğu gibi, VR de büyük bir casusluk aracı olabilir. Güvenli değilse, VR teknolojisine gönderdiğimiz ve izlediğimiz bilgiler izlenebilir.

Ve son olarak, bilgisayar korsanlarının bu artan güvenlik açığını, dünyaya görsel saldırılar başlatmak, aslında süreçte insanlara zarar vermek için kullanma şansı var. Japonya’daki okullarda nöbetlere neden olan bir Pokémon bölümü ile zaten istemeden bir olay yaşandı!

VR Pahalı Olması

Fiyatlandırma değişebilse de, VR dişli birçok kişi için pahalı kalıyor. Herkes bu şaşırtıcı sanal gerçeklik teknolojisinin sunduğu avantajlardan yararlanamaz.

Oryantasyon bozukluğuna ve hareket hastalığına neden olabilir

Daha önce bahsettiğimiz bu nöbet vakalarına ek olarak, VR yaratılma şekli nedeniyle oryantasyon bozukluğu ve hareket hastalığı vakalarıyla yakından bağlantılıdır. Ekipman çoğunlukla ağırdır ve uzun süre kullanıldığında bu tür sorunlara neden olabilir.

Sosyalleşmeyi Zorlaştırır

Hiç kimse sanal gerçekliğin gücünü ve geleceğinin parlaklığını inkar edemez, ancak diğer heyecan verici ve ileri teknolojiler gibi, bu da sosyalleşmeyi zorlaştırır. İnsanlara sanal alanda yüz yüze konuşma şansı verildiğinde, bu şekilde şahsen buluşma olasılıkları daha düşüktür. Sosyal medya sitelerine zaten çok fazla bağımlı olan birçok insanla birlikte, sosyal medyaya VR eklemek bu büyük riske önemli bir vurgu yapmaktadır.

Sanal Gerçeklik Pazarlaması Günümüz Dünyasına Nasıl Uyuyor?

Sanal Gerçeklik, şüphesiz bu on yılın en hızlı satılan, yenilikçi teknolojilerinden biridir. Binlerce marka ve web sitesi sahibi bu trendden etkileniyor ve müşteriler kesinlikle onu seviyor!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir