1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Küçük işletmeleri Başarıya Ulaştıracak Pazarlama Trendleri

Küçük işletmeleri Başarıya Ulaştıracak Pazarlama Trendleri
Küçük işletmeleri Başarıya Ulaştıracak Pazarlama Trendleri
0

Pazarlama trendleri konusuna geçmede önce, mevcut pazarlama yaklaşımınızı değerlendirmeniz için iyi bir zaman bulunmaktadır. Çok sayıda küçük işletme pazarlama çabalarını elinde tutuyor. Bunlar; SEO, e-posta pazarlaması ve sosyal medya için planları olabilir, ancak üçünü nadiren tek bir uyumlu stratejiye bağlarlar.

Pazarlamanız tek bir modelde olmamalıdır. Bu makalede tartışacağımız (e-posta pazarlaması, sosyal medya, inceleme ve değerlendirme) bütüncül, bütünleşik bir pazarlama planına ihtiyacınız var.

Pazarlamanın amacı nedir?

Tüm bunlar, müşterilerinizle aranızda güven oluşmasına katkıda bulunur ve bu da satışların artmasını sağlar.

Küçük işletmeleri Başarıya Ulaştıracak Pazarlama Trendleri
Küçük işletmeleri Başarıya Ulaştıracak Pazarlama Trendleri

Sosyal Medya Yükselişi

20 yıl önce var olmayan bir ortam için, sosyal medya artık her yerde. Statista (İstatistik Portalı), Amerikalıların % 77’sinin sosyal medya kullandığını açıkladı, bu durum Türkiye’de de pek farklı değil. Bu yüzden yeni müşterilere ulaşmak ve mevcut müşterilerinizle etkileşime geçmek için harika bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda, perakendeciler için sosyal medyanın müşterilerden gelen ziyaretleri 3 kat artırması daha muhtemel olduğu ortaya konuldu.

Dışarıdaki pek çok sosyal platform sayesinde, küçük sosyal medya sahiplerinin sosyal medya stratejisini ilk kez oluşturmaya çalışırken bunalmaları kolaydır, ancak karmaşık olması gerekmez. Sosyalleşmek istediğinizi tanımlayarak başlayın.

Sen ne istiyorsun?

Sosyal medya pazarlaması tüm bunları ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilir. İşletmeniz için en iyi sosyal platformları seçerken, müşterilerinizin nerede olduğunu araştırarak başlayın. Hangi sosyal kanallarını kullanıyorlar? (Bunu belirlemenin bazı yolları, mağazadan veya anket yoluyla sormak, çevrimiçi arama yapmak veya müşterileri sizi takip etmeye davet etmek olabilir.) Ardından, rakiplerinizin hangi sosyal platformları kullandığını anlayın. Bir veya iki sosyal platform kullanıyor olsanız dahi tüm sosyal platformlarda hesap açmalısınız ki adınızı kullanamasınlar.

Her sosyal medya platformunun ün kazanma iddiası vardır: Facebook en büyüğüdür. LinkedIn, B2B şirketleri için en iyisi olarak kabul edilir. Instagram en hızlı büyüyen platform ve genç kuşaklara ulaşmanın en iyi yoludur. Pinterest, ürün satmak için mükemmeldir. Twitter gazetecilerle bağlantı kurmak için en iyi yer olarak karşımıza çıkar.

Sosyal medya varlığınızı oluşturduktan sonra, bir şirket sosyal medya politikası oluşturun. Ne hakkında konuşacaksın? Müşteriler ve tüketiciler sizden ne istiyor? Onu kim yönetecek? (Stajyer demeyin – bu felaket için bir reçetedir). Ne sıklıkla yayınlayacaksın? Tutarlılık, hedeflerinize ulaşmanın anahtarıdır. Unutmayın, sosyal medya, mesajınızı yaymaya yardımcı olacak diğer insanlara yardımcı olarak çalışır. Esasen ağızdan ağıza pazarlamanın 21. yüzyıl versiyonudur.

Online İncelemelerin Önemi

Derecelendirme ve inceleme siteleri birçok küçük işletme sahibi arasında tartışılmalıdır. Pozitif görünümlerin getirebileceği pozlardan hoşlanmıyorlar ve buna değeceğinden emin değiller. Amerika’da yapılan bir KOBİ anketi, işletmelerin %51’inin sosyal medya incelemelerini ve online derecelendirmelerini işlerinin önemli bir parçası olarak görmediğini gösterdi. Bununla birlikte, tüketicilerin yaklaşık %88’i, online incelemelere, tanıdıkları kişilerin kişisel önerileri kadar güvenir.

Gerçek şu ki, derecelendirmelerde ve inceleme sitelerinde yer almanız gerekiyor.

Yerel dizinler gibi, fotoğraflarınızı, yol tariflerini veya haritaları, kuponları ve fırsatları ekleyerek girişinizi inceleme sitelerinde optimize etmelisiniz. Yorumlarınızı izlemeniz ve olumsuz yorumlara hızlı bir şekilde (ve kibarca) yanıt vermeniz önemlidir. Gözden geçirme ne kadar zor olursa olsun, hiçbir zaman bir müşteriyle olan halk mücadelesine katılmayın.

E-posta Her Zaman Önemlidir

Yapılan bir araştırmaya göre, e-posta, pazarlamacılar için arka arkaya 10 yıl en yüksek yatırım getirisini sağladı. Harcanan her 1 dolar için e-posta pazarlaması, yatırım getirisinde 38 dolar oluşturur. Elbette, e-posta pazarlamasında başarının anahtarı tüketicilerin e-postalarınızı açmasını sağlamaktır. Kişiselleştirilmiş konu satırlarına sahip olan e-postaların açılması %26 ve pazarlamacıların %57’si kişiselleştirmenin en etkili e-posta pazarlama taktiği olduğunu söylüyor .

E-posta pazarlaması için tartışmak zor. WordStream’e göre :

İnsanların% 77’si e-posta yoluyla promosyon mesajı almayı tercih ediyor.

E-posta yoluyla ürün satın alan tüketiciler, e-posta teklifi almayanlardan %138 daha fazla harcama yapar.

Perakendeciler için e-posta pazarlaması, müşteriyi elde tutmanın en büyük nedenidir.

Hoş geldiniz e-postalarına diğer promosyon e- postalarından % 320 daha fazla gelir ayrılır.

E-postalarınızın mobil uyumlu olması gerekir, çünkü tüm e-postaların %61’i  mobil cihazlarda açılır ve okunur ve tüketicilerin %70’i mobil cihazlar için optimize edilmemiş e-postaları siler. Ancak, e-posta kampanyalarının yalnızca %11’i e-postalarını optimize etmek için duyarlı tasarım kullanıyor.

Bu pazarlama araçlarını kullanmak, müşterilerinizle ve tüketicilerinizle daha iyi iletişim kurmanıza, 2019 ve sonrasında başarılı olmanıza yardımcı olacak kalıcı ilişkiler kurmanıza olanak sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir