1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Pazarlamanın Amaçları Nedir? Örnekleri ve Yöntemleri

Pazarlamanın Amaçları Nedir? Örnekleri ve Yöntemleri
0

Pazarlama, potansiyel müşterileri, bir kuruluş olarak sunduğunuz tüm ürün ve hizmetlerden haberdar etmektir. Herhangi organizasyonda temel unsurlarından biridir. Peki, etkili pazarlamanın amaçları nelerdir? Bu yazının ileriki bölümlerinde detaylı olarak kontrol edelim.

Pazarlamanın Amacı Nedir?

Yaygın olarak kabul edilen bir yönetim gurusu olan Dr. Philip Kotler, pazarlamayı “hedef kitleye kârla değer bulma, yaratma ve sunma sanatı” olarak tanımlamaktadır… hedef piyasayı ve bu pazarın size sunduğu kar potansiyelini tanımlamalı ve ölçmelidir. ”

Bu satırlar size, pazarlamanın strateji olarak belirli amaçları hakkında bir fikir vermelidir . Hedef pazar ve kar marjları dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Bu açıdan bakıldığında, pazarlamanın amaçları aşağıdaki dört alt kategoriye ayrılabilir;

 1. Pazar Payına Dayalı Hedefler
 2. Karlılığa Dayalı Hedefler
 3. Promosyonlara Dayalı Hedefler
 4. Büyüme Bazlı Hedefler

Pazar Payına Dayalı Pazarlamanın Amaçları

Pazar payı, basit bir ifadeyle, ürünün yakalamayı hedeflediği toplam pazar büyüklüğünün yüzdesidir. Pazar payını arttırmak, bir pazarlama uzmanı olarak aramanız gereken şeydir. İşletmeniz için geliştirmiş olabileceğiniz kapsamlı pazarlama planlarındaki en önemli unsurlardan biri olmalıdır.

Sürekli olarak yeni müşterilere ulaşmak, herhangi bir kuruluştaki en belirgin hedeflerden biridir – ve buna Asgari Edinme Başına Maliyet adı verilir.

Bir pazarlama hedefinin iyi bir örneği, en yüksek pazar payına sahip olduğunuz konuma gelinceye kadar her yıl tutarlı bir şekilde pazar payında bir artış planlamak olacaktır. O zaman bile, sürekli olarak bu pozisyonu koruduğunuzdan emin olmak için çaba göstermeniz gerekecektir. Bir hizmet alanındaysanız, hedefiniz, hizmetlerinizi daha yüksek oranda derecelendiren ve iş tekrarı yapan müşteri sayısını artırmaktır.

Kârlılığa Dayalı Pazarlamanın Amaçları

Kazanç, kuruluşunuzun büyümesinin temel hedeflerinden biridir. Pazarlama hedefleriniz her zaman merkezi aşamada tutmaya çalışır. Kârlılık, işinizi sürdürülebilir tutmak istiyorsanız çıkarmanız gereken ana unsurlardan biridir.

Özel dikkat gerektiren unsurlardan bazıları net kar marjı, varlık devir hızı ve finansal kaldıraç oranlarını içerebilir. Net kar marjı, ürünlerinizin satıcı tarafından yapılan kazancı dikkate alacaktır. Genellikle ürünün net satışlarına oranı olarak ifade edilir. Varlık devir hızı, öngörülen süre boyunca harcanan tutar için kazanılan kar anlamına gelir. Bu ölçüm, ürün müşteriye teslim edilinceye kadar ortaya çıkan tüm masrafları dikkate alır.

Örneğin, kira maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayan yeni bir yere geçerek bina maliyetlerini azaltmak, maliyetleri düşürmek ve net kar marjını iyileştirmek için iyi bir örnek olarak görülebilir.

Promosyonlara Dayalı Pazarlamanın Amaçları

Senin tanıtımı mal ve hizmetlerin sunduğunuz hizmetler konusunda farkındalık arttırıcı önemli bir rol oynar. Bir pazarlama stratejisi, ürün ve hizmetlerinizi etkin bir şekilde sergilemek için bir marka kimliği ve etiket çizgileri oluşturmakla başlar .

E-postalar, sosyal medya, yazılı ve TV pazarlamanın tanıtım hedeflerine ulaşmanın yollarından bazılarıdır. Bu yolculuğa çıkmadan önce sağlam bir strateji uygulamak uzun bir yol gösterecektir. Hedeflere ulaşmak için en uygun seçeneklere göz atın. Kampanyaya gerçek değer katan platformları seçin.

Pazarlamanın tanıtım hedeflerinin içerebileceği hedeflerden bazıları, işletmeyi arttırmak, tekrar alıcıları teşvik etmek, marka bilinirliğini arttırmak ve düzenli müşterilerden ve müşterilerden gelen geri bildirimlere dayanarak yeni ürünlerin tanıtımını yapmaktır. İş organizasyonları, promosyonel pazarlama hedeflerinin en güzel örneklerinden biri olarak görülebilir. Özellikle yeni ürüne ve genel olarak markaya yeterince maruz kalmak için indirim teklifleri başlatmak veya basın toplantıları yapmak, pazarlamadaki tanıtım faaliyetinin bir başka önemli örneğidir.

Büyüme Bazlı Pazarlamanın Amaçları

Bugün, birçok işletme geleceğe yönelik kavrayış eksikliği ile karşı karşıya. Amacınız işinizin büyümesini görmekse, gözlerinizi iş dünyasında meydana gelen değişikliklere açık tutmanız çok önemlidir – özellikle şirketinizin faaliyet gösterdiği alanda.

Zamanımızın en önemli örneği, Reliance Communications’ın lansmanı ve başarısı ile ilişkilendirilebilir. Cep telefonları 2000’li yıllarda elit birkaç kişiyle sınırlı kaldığında, Reliance’ın yenilikçi pazarlaması, uygun fiyatlı telefonlar ve planlar ile ortak bir erkeğin erişimine ulaştı. Bu strateji bir oyun değiştirici olduğu ortaya çıktı ve sonuç önümüzde. Reliance Jio , 2016 yılında yine yenilikçi planlamasıyla tarihi tekrar etti.

Geleceğe bakıldığında ve seçtiğiniz sektörde muhtemel değişiklikleri görmeye çok önemli bir faktördür ve Pazarlama hedefiniz ihtiyacı bu arenada odaklanmış olması. Ayrıca, müşterilerin ne beklediklerini okuma konusunda da yetkinlik kazanın ve beklentilerinize dayalı olarak ürünlerinizde ve hizmetlerinizde olası iyileşme için araştırmalara yatırım yapın.

Pazarlamanın Amaçları Nedir? Örnekleri ve Yöntemleri

Pazarlama Amaçlarına Ulaşmak için SMART Hedeflerini Kullanma

Dünyanın dört bir yanındaki Pazarlama Guruları, mümkün olan en kısa sürede en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak bir plan seçme zorunluluğunu vurgulamaktadır. En iyi strateji, SMART olmaktır.

SMART hedefler pazarlama pazarlama planı aşağıdaki özniteliği dahil –

 • S- Spesifik (Hedeflerinize ve rakamlarınıza özel kalın. Belirsiz ifadeler yok)
 • M – Ölçülebilir (Planlanan başarı ölçülebilir olmalıdır. Örn. Yüzde artışı)
 • A – Elde Edilebilir (Kuruluşun yeteneklerine ulaşabilecek hedefleri belirleyin)
 • R – Gerçekçi (Belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun)
 • T – Zamana bağlı (zamana bağlı başarı hedefini sağlamak)

SMART hedeflerinin asıl amacı şöyle olacaktır:

 • Koordineli ve düzenli bir yaklaşımla ekibi mümkün olan en iyi sonuçları elde etmeye motive etmek.
 • Hedeflerin gerçekleştirilmesi için tutarlı bir odaklanma sunmak.
 • Organizasyonu yapmak pazarlama girişimleri üzerinde tam kontrol sahibidir.

Pazarlama Amaçları Örnekleri

Yukarıda belirttiğimiz SMART hedefleri göz önüne alındığında, aşağıdaki örnekler mesajı daha net bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olabilir.

1) Pazarlama Amacı Malezya satışlarımızın büyüklüğünü 2015 yılında 200.000 $ ‘dan 2020’ de 400.000 $ ‘a çıkarmak.

Anlamı – Büyüme perspektifine dayalı bir SMART pazarlama hedefi. Burada pazarlamanın amacı , şirketin satışını ve büyümesini arttırmak için satış ve pazarlama araçlarını kullanarak başarılabilir .

2) Pazarlama Amacı, X markamızın pazar payını Eylül 2019’a kadar yüzde 25 artırmak.

Anlamı – Bu, şirketin odak payının pazar payını arttırdığı pazar pay perspektifinden SMART hedefinin mükemmel bir örneğidir. Bunun için, kanal ortaklarının arttırılmasına ve bir bölgedeki dağıtımın iyileştirilmesine odaklanılması gerekiyor .

3) Pazarlama Amacı, düşük maliyetli akıllı telefonlar gibi nüfuzlu bir pazarda hayatta kalmak olabilir.

Anlamı – Böyle bir durumda, Survival pazarlamanın amacıdır ve marka kendini ayakta tutmak ve nüfuz eden bir pazarda bile prim talep etmek için yenilik yapabilir veya farklılaşabilir . Veya maliyet yapısına bakabilir, tüketici davranışlarını inceleyebilir ve pazarın nüfuzu fazla ise hayatta kalmak için bir plan bulabilir.

Sonuçlandırmadan önce…

Pazarlama hedefleri ile pazarlama hedefleri arasında bir fark olduğunu not etmek önemlidir. Pazarlama hedefleri, pazarlama hedeflerinize uygun daha küçük kısa süreli görevler için uygundur. Uzun vadeli başarılar için bir pazarlama hedefi ideal olarak planlanmıştır.

Her durumda, herhangi bir kuruluşun pazarlama hedefleri gerçekçi bir şekilde belirlenmeli ve tutarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Görülebilir bir amaç aynı zamanda çalışanlarınız için itici bir güç görevi görecek ve bu belirlenen amaç ve hedeflerine ulaşma konusunda motive olmalarına yardımcı olacaktır. Öyleyse, doğru bir şekilde SMART’a gidin ve organizasyonunuzu zirvede tutun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir