1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Marka Kimliği Nedir? Neden Önemli?

Marka Kimliği Nedir? Neden Önemli?
0

Marka Kimliği, işletmenin kendisini pazarda nasıl sunmak istediğini ile mevcut ve potansiyel müşterileri tarafından nasıl algılanmasını istediğidir. Şirket ile ilgili tüm unsurları ve hedef pazara sunulan ürün ve hizmetleri içerir .

Marka kimliği, bir markanın kendisini nasıl tanımladığıdır. Marka adı, etiket çizgisi, marka sesi, marka konumlandırma , marka ilişkisi ve marka kişiliğinin toplamıdır .

Marka kimliği, firmanın ürün ve hizmetlerinin satılması için başlatılan pazarlama çabaları ve tanıtım faaliyetlerine yol açmanın markalaşma arkasındaki asıl amacıdır.

Marka Kimliği, işletmenin aşağıda belirtilen yönlerine yansıtılmaktadır:

 • isim
 • Logo
 • Slogan
 • Broşür, broşür, broşür ve daha fazlası gibi promosyon materyalleri
 • İstifleme ve Tabelalar
 • Kartvizitler
 • Sabit ürünler ve diğer pazarlama araçları
 • Müşteri hizmetleri ve rekabetin üstesinden gelmek ve değişen pazar döngüleri gibi marka ifadeleri

Marka Kimliği için Ünlü Kişiler:

Şirketlerin potansiyel durumunu yükseltmek ve istenilen hedef kitleye ulaşmak amacıyla ünlüleri bir marka yüzü olarak kullanırlar. Ünlülerin özelliği, markanın ürün ve hizmetlerinin niteliğini anlatabilmeli ve o marka ile özdeşebilmelidir. Bu gibi durumlarda, söz konusu ünlü, markanın yüzü ve kimliği olur.

Marka kimliğinin oluşturulmasında kalite önemlidir:

İşletmeler, ünlünün desteğini almadan da ürünlerini satma konusunda piyasayı yakalamak için yeterince güçlü olduğuna inanıyor ve güven duyuyorsa, markanın kimliği haline gelen ve işin başarının zirvesine ulaşmasını sağlayan ürünün kendi kalitesidir. Örneğin, teknoloji devi Apple , ürünlerini tanıtmak için hiçbir ünlüyü işe almadı, ancak kalitesi ve yenilikçiliği nedeniyle rakiplerine kıyasla pazardaki en başarılı markalardan biri olmaya devam ediyor.

Bu nedenle, yukarıdaki tartışmadan, bir Marka Kimliğini oluşturmak için markanın bir ünlüye ihtiyacı olabileceği ya da gerekmeyebileceği sonucuna varılabilir, ancak kalitenin hedefi, markayı başarıya ve karlara giden yolda uzun bir yol kat etmek için bir zorunluluktur.

Marka Kimliğinin Önemi

Marka Kimliği, marka imajı konusuyla karıştırılır fakat aynı şeyler değildir, ancak kesinlikle tüketiciler tarafından tutarlı bir mesaj gerektiği için aynı şekilde bir ivme sağladığı da bir gerçektir.

Aşağıda, Marka Kimliğinin önemi ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

Marka açısından önemi: Kalitenin hedeflerine ve en iyi müşteri hizmeti düzeyine ve genel deneyime dayanan değerli ürün ve hizmetler sunma yaklaşımında tutarlı olmaya, markanın itibarını arttırmaya yardımcı olur.

Şirket istikrarlı rekabet avantajı ve pazarda Marka Kimliği kazanmak için tüketicilerle duygusal düzeyde bağlılık oluşturması gerekir.

Müşteriler açısından önemi: Tüketiciler markayı günlük olarak takip ettiklerinde, markanın güvenilir olduğuna ve sürekli artan rekabetin ortasında pazardaki ivmeyi elde etmek için tüm çabayı gösterdiğine dair bir düşünce edinirler. Böylece, tüketicilerin markaya yönelik güven ve inancı, yerini müşteri sadakatini arttırma yoluna girer.

Çalışanlar açısından önemi: Çalışanlar pazardaki tutarlı ve gelişmiş Marka Kimliğiyle, başarılı bir marka ile çalışmaktan gurur duydukları için çalışanları motivasyonu ve memnuniyeti artmaktadır. Bu faktör çalışanların kişisel ve profesyonel gelişimleri için oldukça zorunludur.

İyi bir Marka Kimliğine sahip olmak neden önemlidir?

Piyasadaki her marka, müşterileri ile, çalışanları ile, satıcılar ile ve paydaşları ile ilgilenme biçimine bağlı olarak kendine ait bir kimliğe sahiptir. Asıl mesele, iyi bir Marka Kimliğine sahip olmanın, işletme için rekabetten uzak durması için harikalar yaratabilmesidir.

İyi bir Marka Kimliğine sahip olmak neden önemlidir?

1) Kararlılık

Sürekli büyüyen rekabeti ve müşterilerin gelişen zevklerini değerlendirecek olursak, bu şekilde piyasada en güçlülerin hayatta kalması her zaman normaldir. İyi bir Marka Kimliğine sahip olmak, markanın doğada istikrarlı olduğunu ve pazarın döngüsel doğası ile sürekli ilerlediğini ve tüketicilerine en iyi ürün ve hizmetleri sunan ve bu özelliklerini sürekli geliştirdiğini göstermektedir.

2) Yeni pazarlara dokunmak

Tek bir pazarda güçlü bir kimliğe ve zemine sahip olmak, marka mevcudiyetini ve kimliğini belirleme amacı ile, kullanılmayan yerlere ve yeni hedef pazara ulaşmayı sağlayarak yeni pazarlara dokunma konusunda marka ve şirket yönetimine otomatik olarak güven verir.

3) Geliştirilmiş Satışlar

Artan müşteri sadakati ve pazarda güçlü bir marka imajı ile şirketin öncü olmasını elde etmek için temel öneme sahiptir.

4) Yeni ürünler tanıtmak

Belirli bir ürün ve hizmet seti sunarak elde edilen marka kimliği hedefi sayesinde, şirkete yeni hedef pazarın yanı sıra yeni ürün ve hizmetleri başlatarak faaliyetlerini genişletme yönünde gerekli itici güç kazandırılmaktadır.

5) Farklılaşma

Hiçbir iki şirket veya marka, tüketicilerin kafasında ve genel pazarda aynı kimliğe sahip değildir; çünkü bir markayı diğerinden ayıran benzersiz faktörler her zaman vardır. 

Bir şirket, marka kimliği ile kendisini diğer şirketlerden farklılaştırır. Konumlandırma stratejileri için farklılaşma oldukça önemlidir.

6) Geliştirilmiş marka bilinirliği

Güçlü bir Marka Kimliğinin hedefi şirket tarafından yerine getirildiğinde, şirketin yeni ve dokunulmamış pazarlara güven ile girmesini sağlayan ulusal ve uluslararası düzeyde sunulan marka ve ürün ve hizmetleri hakkında geniş bir farkındalık bulunmaktadır.

Bu nedenle, güçlü ve iyi bir Marka Kimliğine sahip olmak, sektörün dinamik doğası ve müşterilerin değişen tercihleri ​​arasında, pazarda seçkin bir varlık yaratmak için çok önemlidir.

Marka Kimliği Örnekleri

Coca-Cola

20. yüzyılın başlarında bile, Coca-Cola, kırmızı renkli fıçıları için benzersiz bir şekli kullandığından marka kimliği stratejilerine sahipti. Şirket, o zamandan beri logo ile de tutarlı hale bulunmaktadır.

Apple

Apple, diğer markalara göre en farklı kimliğe sahip. İ  harfinin  her üründen önce kullanılması, premium fiyatlandırma, görünüm, logo ve ses ön plana çıkıyor.

Marka Kimliği PDF

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir