1. Anasayfa
 2. Teknoloji

2019 Seo Trendleri – Pazarlama Liderleri İçin 5 Trend

2019 seo trendleri hakkında bir yazı oluşturduk. Bu 5 seo aracı gelecek yıl websiteleri için oldukça önem kazanacaktır. İyi okumalar.

2019 Seo Trendleri – Pazarlama Liderleri İçin 5 Trend
0

2019 Seo trendleri hakkında bize John Hall bilgi veriyor. John, en çok satan “Top of Mind” kitabının ve ana konuşmacının yazarı olan ve Calendar.com’un kurucu ortağıdır.

2018 yılı sona erdiğinde, pazarlamacılar mevcut kampanyalarını tamamlamaya ve yeni yıldaki görüşlerini belirlemeye başladılar. Ve eğer 2018 bize bir şey gösterdiyse, pazarlama araçlarındaki ve stratejilerindeki ilerlemelerin hızlı hızı yakın zamanda yavaşlamayacak.

Buna ayak uydurmak için, pazarlamacıların ne bekleyeceklerini bilmeleri gerekir ki özellikle de arama dünyasında. En son pazarlama eğilimleri  ve izleyicinin katılımındaki değişiklikler konusunda güncel kalmak  da önemlidir. Ancak arama motorları algoritmalarını bir gecede değiştirebilir ve dikkat etmiyorsanız yetişmek zor olabilir. Değişikliklerin üstesinden gelemeyen şirketler genellikle kendilerini sonuçların ikinci sayfasında bırakılmış olarak bulurlar. Rekabetçi kalmak ve arama sıralamanızı geliştirmek için içerik pazarlamasını etkin bir şekilde  kullanmak için 2019’daki bu beş SEO trendine dikkat edin:

2019 seo trendleri

Sesli Arama ile SEO

Google Home ve Amazon Echo gibi cihazların artan ses yetenekleri, kullanıcıların içeriğe yeni şekillerde girmelerine olanak sağlar. Akıllı evler daha akıllı hale geliyor ve birçok akıllı telefon kullanıcısı artık arama sonuçlarını yüksek sesle okumak için telefonlarına güveniyor.

Açıkça, içeriğinizin hedef kitlenizin araştırdığı ve yanıt beklediği çeşitli yollarla optimize edildiğinden emin olmak, iletinizin görülmesi (veya gerçekten duyulması) için çok önemlidir. Sesli arama için içeriği optimize etmek için içeriğin nasıl yüksek sesle çıkacağını düşünün. Hızla konuya giriyor mu? Etkilemek için yeterince konuşkan mı? Okumak ve anlamak kolay mı? Bunlar, içeriğinizin sesli arama yoluyla bulunmasını isteyip istemediğinizi sormanız gereken temel sorulardır. 

Snippetler Her Zamankinden Daha Etkili.

Sunulan snippet’ler, sorunuzu hızlı bir şekilde yanıtlayan belirli arama sonuçlarının en üstünde görünen çarpıcı metinlerdir. Sesli arama yaptığınızda, duyduğunuz sonuç çoğu zaman özellikli pasajdan gelir.

Snippet Nedir? – Google’ın arama sonuçlarında sayfanın içeriğinden aramayla ilgili kısmı görüntülediği alana verdiği isimdir.

Bazı tahminlere göre, aramaların neredeyse üçte bir pasajı döner. Google daha gelişmiş hale geldikçe, snippet’ler daha popüler hale gelecektir. Önemli olan, snippet’lerin arama trafiğinizi gerçekten etkilemesi. Bir düşünün: Kullanıcılar neden ihtiyaç duydukları bilgiyi hemen hemen bulabiliyorlarsa veya daha fazla bilgi için pasajı tıklatıyorlarsa, neden sonuçlar sayfasında dolaşıp bir web sitesine tıklarlar?

Gelecek yıl boyunca, bu parçacıklarda görünecek içeriği optimize etmek bir öncelik olmalıdır. Google, arama sorgusuna göre farklı snippet’ler görüntüler; bu nedenle, pazarlamacılar, kullanıcılar farklı konuları aradıklarında içeriğinin ısırıklarının nasıl görüneceğini (ve seslerini) göz önünde bulundurmaları gerekir.

Konu Kümeleri, Anahtar Kelimelerden Konulara Geçiş Olduğunu Gösterir.

Google, snippet’ler hakkında daha akıllı hale geldiğinde, kullanıcıların yalnızca belirli anahtar kelimelerle değil, geniş ve alakalı konularla ilgili sorularını nasıl çözeceklerini de öğreniyor. Bu, daha akıllı arama sonuçlarına yönelik eğilimin bir devamıdır. Pazarlamacılar, izleyicilerin sorularını ve endişelerini kapsamlı bir şekilde cevaplayan alakalı, bilgilendirici içeriğe öncelik vermelidir.

Kitleler artık bir veya iki anahtar kelime aramıyor. Sorularının cevaplarını arıyorlar ve arama motorlarının aramalarının arkasındaki nedeni ele aldığına güveniyorlar – yalnızca kullandıkları kelimenin tam anlamıyla anahtar kelimelere değil. Bir konuyla ilgili soruları tam olarak yanıtlayacak donanıma sahip içerik, izole edilmiş anahtar kelimeleri hedeflemeye yönelik çağrı ve yanıt içeriğinden çok daha iyi sonuç verir. Bu konu kümesi içerik optimizasyonu modeli, gelecek yıl boyunca daha popüler hale gelecektir.

Backlinkler Daha Fazla Öneme Kavuşuyor.

Backlinkler, Google’a bir web sitesinin kalitesi ve ne kadar güvenilir olduğu konusunda en güçlü sinyallerden biridir. Yıllar boyunca, saygın bir yayında güvenilir bir gazetecinin bir özelliği ya da basınından bahsetmek harikaydı, ancak sitenize bir bağlantı içermiyorsa, boş bir zafer gibi hissetti.

Bu değişiyor. Artık Google, bir sayfadaki içeriğin değerini, kalitesini ve alaka düzeyini değerlendirmede daha iyi bir hale geldiği için, saygın yerlerde şirketlerin ne zaman söz edildiğini, hatta bağlantıyı sağlamlaştırmak için bir bağlantı olmadan bile daha iyi anlaşılıyor. Bu, geri bağlantıların hala değerli olmadığı anlamına gelmez, ancak gerçek içerik kalitesinin ve alaka düzeyinin kilit olduğu herkese iyi bir hatırlatma olmalıdır. Bunu akılda tutarak, pazarlamacılar, yararlı ve alakalı, linkler veya linkler olmayan çevrimiçi marka belirtileri kazanmak için stratejiler izleyerek markalarının yetkisini güçlendirmek için çalışmalıdırlar.

Uzun Vadeli Vizyon Hayati Olmaya Devam Ediyor.

2019 için en büyük SEO trendlerinden biri tamamen yeni değil, ama tekrar ediyor. İçeriğinizi arama için optimize etmek uzun vadeli bir süreçtir. Sadece bir stratejiyi uygulamak zaman almaz, aynı zamanda bu stratejinin en büyük sonuçlarını görmek de zaman alır. Son moda anahtar kelimelere atlamanın ve bir kereye mahsus trafiği ezip geçen günler artık geride kaldı. Gelecek yıl boyunca, pazarlamacıların, markalarını güvenilir uzmanlar olarak konumlandıran, sürekli kaliteli içerik akışları oluşturmaya odaklanmaları gerekecek.

Bunların hiçbiri kısa vadeli taktiklerin kendi kullanımlarına sahip olmadığını söylemek değildir – yalnızca tekrarlanabilir sonuçların uzun vadeli zihniyetleri talep ettiği söylenemez. Pazarlamacılar, zaman içinde daha fazla ilgi, potansiyel müşteri ve gelir sağlayan sabit çevrimiçi varlıklar geliştirmek için aylık ve üç aylık hedeflerin ötesine bakmalıdır.

İnternet daha kalabalık hale geldikçe, SEO başarısının anahtarı tek seferlik anahtar kelimeler için savaşı kazanmak değil, ileriye dönük içerik üretmek olacaktır. 2019 ve sonrasında markanızın aklını (ve SERP’lerin tepesini) koruyacak bir SEO stratejisi oluşturmak için bu eğilimleri göz önünde bulundurun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir