1. Anasayfa
 2. İşletme

İşletmenin Amaçları Nelerdir? Ekonomik, Sosyal, Ulusal

İşletmenin Amaçları Nelerdir? Ekonomik, Sosyal, Ulusal
0

Yeni bir işletme kurarken, toplumu etkilemek, X karı elde etmek, 100’den fazla kişiyi istihdam etmek, borsalarda listelenen işletmeleri almak, vb. gibi bazı hedefleriniz olur.

Her durumda, bir iş ihtiyacı kendine ait bir kaç hedefleri var. Bir işletmenin sahip olduğu ideal hedefler nelerdir? Ya da o hedefler ne olmalı? Bu yayındaki İşletme Amaçlarını inceleyelim.

İşletmenin Başlıca Amaçları

Hedefler, net bir hedef sağlayan ve iş hedeflerinize ulaşmada itici güçler olarak yardımcı olanlardır . İşletmenizin büyümesini ve gelişmesini istiyorsanız, işletmenizi ilerletmek için açıkça tanımlanmış hedeflere sahip olmanız gerekir.

Hedefler, bir işletmenin kurulduğu amaç olarak tanımlanır. Bir işletmenin birçok hedefi olabilir ve genel olarak aşağıdaki gibi farklı alt kategorilere sınıflandırılabilir.

 1. Ekonomik Hedefler
 2. Sosyal Amaçlar
 3. Ulusal Amaçlar
Pazarlamanın Amaçları Nedir? Örnekleri ve Yöntemleri

Ekonomik Hedefler

Ekonomik İş hedefleri, belki de bir iş kurmak için ana hedeflerden biridir. Bir işletme normal olarak kar etmek ve bu amaca yönelik çalışmak amacıyla başlatılır. Bunlar aşağıdaki alt bölümlerde daha ayrıntılı olarak sınıflandırılabilir.

1) Kazanç Karı

Kuşkusuz, bu işin ana hedefi ve herhangi bir işin yaşam gücü olmaya devam ediyor. Kâr , işinizin hayatta kalmasında , büyümesinde ve daha da genişlemesinde önemli bir rol oynar . İşletme sahiplerine ve çalışanların geçimini sağlamaya yardımcı olmasının yanı sıra, kazançlar işletmeye yeniden yatırım yaparak işletmeyi daha da büyütmede de yardımcı olabilir.

2) Müşterileri Kazanmak

Müşteriler, işletmenin ayakta kalamayacağı herhangi bir iş için çok önemlidir. Onlar size kar elde etmenize yardımcı olanlardır. İşletmenize müşteri kazanmak önemli bir alıştırmadır ve doğru pazarlamaya odaklanarak başarılabilir. Kendi içinde pazarlamanın, işletme hedeflerinizi kolaylıkla gerçekleştirmenize yardımcı olacak birkaç amacı vardır.

3) Kaynakların Optimum Kullanımı

Bir işletme, çalışmak için bir çok kaynağa ihtiyaç duyar. İşletmeler için minimum gereksinimler arasında hammadde, makineler, işgücü ve diğer gereksinimler bulunmaktadır. Bir işletme sahibi olarak öncelikli hedefiniz, size sunulan tüm kaynakları en uygun şekilde kullanmak olmalıdır. Her işletme sınırlı kaynağa sahiptir ve en iyi strateji bu kaynaklardan mümkün olan en yüksek oranda yararlanılması olmalıdır.

İşinizde gelişmiş bir işlevsellik sağlamak için mümkün olduğunca inovasyona daldığınızdan emin olun. Daha iyi üretim yöntemlerini uyarlamak ve en son teknolojiyi kullanmak, bu hedefe ulaşmak için en iyi yollardan biri olabilir.

Sosyal Amaçlar

Bir toplumda bir işletme kurulur. Siz, bir işletme sahibi olarak, toplum tarafından sağlanan kaynakları kullandınız. Sosyal hedefler, bir iş geliştiricinin toplum adına bu hedefler olarak tanımlanır. Her işletme topluma karşılık bir şeyler vermeyi amaçlamalıdır.

Hiçbir iş toplumu rahatsız etme seçeneğine sahip olmamalıdır. Sosyal bakış açısıyla, bazıları aşağıda özetlenebilecek birkaç iş hedefi vardır.

1) Kaliteli Ürün ve Hizmetler

Artık işiniz toplumun sağladığı kaynaklara dayanıyor ve bu da sizlere daha kaliteli ürünler ve hizmetler sunmanızı bekliyor . İyi bir iş hedefi, kaliteli ürünler üretmek veya mükemmel düzeyde kaliteli hizmetler sunmak olmalıdır.

Müşterilerin sağlığıyla ilgili ciddi endişelere yol açabileceğinden, düşük ürün kalitesinden kaçınmalısınız. Fiyatlandırmanın bile, verilen hizmetin kalitesine göre olması gerekir. Bir işletmenin dini olarak izlemesi gereken bir diğer önemli amaç, ürün ve hizmetlerin zamanında teslim edilmesini sağlamaktır.

2) Ticaret Uygulamaları

Yapay kıtlık yaratma amacıyla malzemelerin istiflenmesi, kara pazarlamanın veya kurallara uymamaya özen göstermek, bir işletmenin her zaman uzak durmak isteyeceği uygulamalardan bazılarıdır. Bu tür yasadışı ve haksız ticaret uygulamaları, müşteri memnuniyetsizliğine ve işletmenin nihai olarak kapanmasına yol açabilir.

Overpricing, etik bir işletme sahibi olarak sakınmanız gereken başka bir uygulamadır. Yanıltıcı reklamlar aynı zamanda yasadışı ticaret uygulamalarını ve müşterilerin güvenini kırma miktarını oluşturur. İşletmeniz için kötü bir isim kazanmak istemiyorsanız, haksız bir ticaret uygulamasına girmemek hedefiniz olmalıdır.

3) Topluma Katkı

İşin ana hedeflerinden biri, toplumun genel olarak iyileştirilmesi ve toplumun refahına yönelik çalışmak olmalıdır. Daha iyi bir eğitim seviyesi için okullara ve kolejlere eğitim vermeye veya yardım etmeye ne dersiniz? Bazı işletme evleri okullarda ve kolejlerde mesleki eğitim planlar. Bu, işgücü gereksinimlerinizin bu eğitimden karşılanmasında da yardımcı olabilir.

Kontrol edebileceğiniz diğer bir seçenek, hastaneleri kurmak veya daha iyi sağlık tesisleri sağlamada onlara yardım etmektir. İş evleri ayrıca çocuk parkları ve spor şampiyonlukları gibi dinlenme tesisleri kurmaya da katılabilir.

Ulusal Seviye Amaçları

Bir ülke, ulus tarafından sağlanan desteği ve politikalarını temel alarak büyür. Bir ulusun ayrılmaz bir parçası olarak, bir işletme her zaman ulusal amaç ve hedefleri yerine getirmeye odaklanmalıdır. İşletmenizin hükümet ve ulusal kurumların beklentilerine ulaşma hedefine sahip olduğundan emin olun.

Ulusal İş hedeflerinden bazıları şöyle özetlenebilir:

1) İstihdam Olanaklarının Yaratılması

Bir işletmenin odaklanması gereken en önemli ulusal hedeflerden biri olmalıdır. Yeni üretim tesisleri kurmak, ülke çapında bir perakendeci ve distribütör pazarlama ağı kurmak ve işi birden fazla yere genişletmek, bu hedefe ulaşmanın yollarından bazıları. İşletmenizin ulusal gençlik için doğrudan veya dolaylı istihdam olanakları yarattığından emin olun.

2) Sosyal Adalet Hedefi

Bir işin, millet halkına herhangi bir önyargı ve sosyal ayrımcılık yapmadan hizmet etmesi bekleniyor. Çalışanlara sağlanan fırsatlar ve refah programları, oyuncu kadrosu, inanç, din, cinsiyet ve rütbelerine bakılmaksızın aynı kalmalıdır. İşletmenizin ayrıca, ulusal düzenlemelere göre toplumun ekonomik ve sosyal olarak geriye dönük bölümlerine dikkat etmesi beklenir.

3) Toplumun iyileştirilmesine katkıda bulunmak

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli amaç, vergi ve diğer aidatlarınızı dürüstçe ödemek. Amaç, devletin işinizle birlikte ilerleyebilmesi için hükümetin gelirini artırmak olmalıdır.

4) İhracata odaklanmak ve ithalatı azaltmak

İhracata daha fazla odaklanmak, ülkenin kendine güvenerek büyümesini ve en iyi sonuçları elde etmesini sağlayacaktır. Güvenilir ve yetenekli işletmelerden biri olarak hedefiniz, ithalattaki düşüşe odaklanmalı ve mümkünse, ihracatın artırılması için çalışmalıdır. İhracat, döviz rezervlerini iyileştirme görevini yerine getirmenize yardımcı olacaktır.

5) İnsanlığa Yönelik Amaçlar

Bir işletme olarak odaklanacağınız en iyi hedeflerden biri çalışanlarının refahı olacaktır. Bu, çalışanların sosyal veya psikolojik iyilik hallerine odaklanmanın yanı sıra çalışanların ekonomik refahını da içerir.

6) Çalışanların ekonomik memnuniyeti

İşletmenin çalışanlara sağladığı istihdam faydaları, ulusal kurallara uygun olmalıdır. Tecrübe ve devlet yönergeleriyle orantılı olarak yapılan ödemelerin yanı sıra, fon ve diğer emeklilik yardımları gibi diğer yardımları da sağlamalısınız. Ayrıca, tıbbi tesisler, konut yardımları ve benzeri diğer seçenekler gibi diğer verimli refah tesisleri sağlamaları beklenmektedir.

7) Çalışanların sosyal tatmini

Bir işin bir diğer amacı çalışanlarına hem sosyal hem de psikolojik memnuniyet sağlamaya odaklanmaktır. Uygun bir iş-yaşam dengesi, temel unsurlardan biridir ve çalışmalarını zor ve ilginç hale getirmek için uzun bir yol kat eder. Doğru adayları doğru işe yerleştirdiğinizden emin olun. Terfi ve kariyer gelişimi için yeterli fırsat sağladığınızdan emin olun.

Ayrıca, toplumun sosyal ve ekonomik olarak geri kesimlerine de büyük miktarda destek verdiğinizden emin olun. Ayrıca, hükümet kurallarının, fiziksel ve zihinsel olarak zorlanan kişilere yeterince dikkat etmenizi beklediğini de unutmamak gerekir. Çalışanlara daha iyi beklentiler sunmaya yardımcı olabilecek girişimlerden bazıları, eğitim programlarından ekonomik olarak geri sınıflarına kadar değişebilir.

Sonuç

Bunlar, birkaç iş hedefi ve bu hedeflere ulaşmak için yapmanız gereken girişimlerdi. Elbette, bir işletme az önce tartıştığımız ekonomik kategori söz konusu olduğunda hedeflerini değiştirebilir, ancak hedeflerin çoğu herhangi bir işletme arasında oldukça yaygın olmalıdır.

Lütfen bu hedeflerin, bir toplumda işinizin oynayabileceği gelişmiş ve proaktif rol için oldukça önemli olma eğilimindeyken, bireysel bir işletmenin söz konusu işletmenin niteliğine bağlı olarak daha fazla hedef ve hedef ekleyebileceğini unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir