1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Müşterilerinizi Anlamak İçin En İyi 5 Dijital Pazarlama Aracı

Müşterilerinizi Anlamak İçin En İyi 5 Dijital Pazarlama Aracı
0

Ben oldukça sosyal bir insanım. Yeni insanlarla konuşmaktan ve onları tanımaktan hoşlanıyorum. Hiçbir zaman davetleri reddetmem, ya sosyal angajmanlara, ya da tek başıma, insanlarla birebir konuşmanın onlar hakkında daha fazla şey öğrenmenin en iyi yolu olduğunu düşünüyorum.

Aynısı müşterilerinizle ilişkiniz için de geçerli olmalıdır. Bir işletme lideri olarak, müşterilerle şahsen konuşmak sizin için çok daha zor. Yine de, müşterileriniz hakkında bilgi edinmeniz ve ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak ve satmak için onları anlamanız gerekir.

Neyse ki, buna yardımcı olacak araçlar var. Econsultancy ve IBM tarafından yayınlanan bir rapora göre, ankete katılan pazarlamacıların yüzde 33’ü  veri toplama ve analiz için doğru teknolojilere sahip olmanın müşterilerinizi anlamanın anahtarı olduğunu söyledi.

Teknoloji bu kısımda biraz kredi hak ediyor. Çünkü bugün müşterileriniz hakkında çok zengin veriler var. Tüm sosyal medyada, arama motorlarında ve internette iz bırakıyorlar. Ancak bu verilere erişmek için doğru araçlara sahip olmalısınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
CRM Nedir? CRM Yazılımları – Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşterilerinizi daha iyi anlamak için benim de kullanabileceğim en iyi beş dijital pazarlama aracım:

1. SurveyMonkey

SurveyMonkey

Müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey doğrudan onlarla konuşmaktır . Ancak, yüz yüze görüşme bir seçenek değilse, anket bir sonraki en iyi şeydir. SurveyMonkey ile müşterilerinizin ürünleriniz ve markanız hakkındaki görüşlerini bir bütün olarak ölçmek için bir anket hazırlayabilirsiniz .

SurveyMonkey, müşterilerinizle doğrudan bağlantı kurmanıza ve nasıl geliştirebileceğinize dair geri bildirimlerini almanıza olanak tanır. Açık uçlu sorular sorduğunuzdan emin olun, böylece müşterileriniz kendi cevaplarıyla cevap verebilir. Size söylediklerinden değerli görüşler elde edeceksiniz, ki ardından markanızı geliştirmek için harekete geçebileceksiniz.

2. Google Analytics

Google Analytics

Kullanmaya karar verdiğiniz listeden sadece bir araç varsa, bu olmalı. Google Analytics , web sitenize gelen trafiği ve her bir web sayfasının performansını izleyebilen güçlü bir analitik araçtır.

Google Analytics, müşterilerinizin markanızla nasıl etkileşimde bulundukları hakkında size fikir verir. Web sitenizde en çok rezonans eden bir sayfa var mı? Hangi tür içerik en çok ziyaretçiyi çekiyor ? Bu soruları yanıtlayarak, müşterilerin beğenilerini, hoşlanmadıklarını ve tercihlerini öğrenebilirsiniz.

Google Analytics ile ziyaretçilerin web sitenizde ne kadar zaman harcadıkları, coğrafi dağılımları ve sitenize çıkmadan önce nereden geldikleri gibi bilgileri de bulabilirsiniz. Ve Google Analytics’le ilgili en iyi bölüm? Kullanımı ücretsiz!

3. Google Trendleri

Google Trendleri

İnsanların Google’a yazdıkları şey, size ihtiyaçları hakkında çok şey söyleyebilir. Diyelim ki köpeğimi yürüyecek birini arıyorum: Muhtemelen bölgemdeki “köpek gezdiricileri” ni arardım. Bir köpek yürüyüş servisinin sahibiyseniz, muhtemelen araştırmamla ilgilenirsiniz.

Google Trends ile potansiyel müşterilerinizin kullandığı arama terimlerini tanımlayabilir ve öğrenebilirsiniz. Araç, belirli arama sorgularının ne kadar popüler olduğunu ve popülerliklerinin zaman içinde nasıl değiştiğini gösterir. Örneğin, insanlar kışın daha fazla “köpek gezdiricisi” ararsa, köpek gezdirme işine sahip olan sizseniz önceden plan yapabilirsiniz.

Google Trends ayrıca, işletmeniz için yeni fırsatlar ortaya çıkarabilecek ilgili arama terimlerini ve konularını görmenizi sağlar.

4. Hootsuite

Hootsuite Nedir

EMarketer’e göre, dünya nüfusunun neredeyse üçte biri düzenli olarak sosyal medya kullanıyor. Ve bu günlerde sosyal medya sadece arkadaşlarla bağlantı kurmak için değil aynı zamanda işletmelerle bağlantı kurmak için de geçerli.

İşiniz muhtemelen zaten bir sosyal medya varlığına sahip; en azından olmalı. Ancak insanların sosyal medyada markanızla ilgili söylediklerine ne sıklıkta dikkat ediyorsunuz?

Hootsuite gibi bir sosyal medya dinleme aracıyla , sosyal ağlarınızı tek bir yerde yönetebilir ve markanızın sözlerini takip edebilirsiniz. Şirketinizin adından, rakiplerinizden ve genel olarak sektörünüzden bahseden yayınlar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, müşterilerinizin yaşadığı ilgili konuşmaları girip onlardan öğrenebilirsiniz.

5. Salesforce

Salesforce Nedir

HubSpot’a göre , satış görevlilerinin yüzde 40’ı müşteri ve müşteri verilerini depolamak için Microsoft Excel veya Outlook gibi gayrı resmi araçları kullanıyor. Yetersiz araçlarda ve birden fazla yerde saklanan bu verilerle, olayların dağılması ve hatta kaybolması kolaydır.

Bununla birlikte, Salesforce gibi bulut tabanlı bir sistem , tüm müşteri verilerinizi tek bir yerde yönetmenize olanak tanır. Müşterilerle olan etkileşimlerinizle ilgili iletişim bilgilerini ve notları saklayabilir ve hatta platformdan e-posta gönderebilirsiniz.

Salesforce ile müşterileriniz hakkında topladığınız tüm bilgilerin bir arada saklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, resmin tamamını görmenizi ve müşterilerinizi net ve kapsamlı bir şekilde anlamanızı sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir