1. Anasayfa
 2. Teknoloji

NASA’lı astronot Christina Koch, uzayda 1 yıl geçirecek

NASA’lı astronot Christina Koch, uzayda 1 yıl geçirecek
0

Uzun vadeli uzay seyahatlerinin insan bedeni üzerinde yapabileceği tesirlerini daha uygun anlamak isteyen NASA, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) araştırmalarına devam ediyor. Uzay ajansının bayan astronotlarından birisi olan Christina Koch, uzayda tam 328 gün kalarak kıymetli bir araştırmanın öznesi olacak.

Christina Koch, 14 Mart’ta ISS’e gönderilmişti. Yaklaşık bir aydır uzayda misyon yapan Koch’un aslında önümüzdeki sonbahar aylarında Dünya’ya geri dönmesi bekleniyordu. Lakin NASA burada bir değişiklik yaparak ünlü astronotun vazifesini altı aydan 11 aya çıkarma kararı aldı. Koch’un geri dönüşü şu anki planlara nazaran Şubat 2020’de gerçekleşecek.

40 yaşında genç bir astronot olan Christina Koch şu anda birinci uzay macerasını yaşıyor. Koch, 328 günlük bu yeni misyonuyla birlikte NASA’nın en uzun vadeli uzay vazifesine çıkan ikinci astronotu olacak. Uzay ajansının bir öteki ünlü astronotu Scott Kelly şu anda bu alanın lideri konumunda bulunuyor. İkizler deneyi ile tanıdığımız Kelly, bu deney boyunca tam 340 gün Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda kalmıştı.

Christina Koch önümüzdeki şubat ayında Dünya’ya geri döndüğünde bedeni NASA tarafından sıkı bir biçimde incelenecek. NASA bu biçim uzun müddetli misyonlarla birlikte mikrogravitenin insan bedeni üzerindeki tesirlerini en güzel halde anlamak istiyor. Uzay ajansının önümüzdeki 20 yıl için hem Ay’a hem de Mars’a beşerli misyonlar düzenleme planları var. Münasebetiyle Christine Koch ve Scott Kelly’nin uzun vadeli uzay misyonları bu planlar için büyük kıymet arz ediyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir