1. Anasayfa
 2. Teknoloji

PUBG Nepal’de yasaklandı

PUBG Nepal’de yasaklandı
0

Battle royale serisini başlatan PUBG, Fortnite ve Apex Legends gibilerinin çıkışıyla popülerliğini kaybetmiş olsa da hâlâ birtakım hususlarda gündemimize geliyor. Birtakım hükümetler oyunu temeli olmayan tezlerle yasaklıyor.
Geçen ay çıkan haberlerde öğrendiğimiz üzere Hindistan’ın Gujarat kentinde oyunun yasaklanmasının akabinde polis on üniversite öğrencisini PUBG oynadığı için tutuklamıştı. Bu kent bazında yasaklamayı takip eden tam bir ülke, Nepal oldu. The Kathmandu Post, The Himalayan Times ve Reuters’a nazaran Nepal idaresi ülkedeki tüm internet servis sağlayıcılara ve taşınabilir operatörlere oyunun yasaklanmasına yönelik talimatı verdi. Ayrıyeten raporlara nazaran ülke oyunun yasaklanmasının akabinde oyuncuları tutuklamaya da hazır bekliyor.
Tahmin edileceği üzere tipik sebeplerle oyunu yasaklayan yetkililer, gençliğin şiddete eğilimli olmasını ve bağımlılığı sempatik görmemesi için bunu yaptıklarını belirtiyor. Araştırmacılar ise oyunların bağımlılıkla ve şiddetle ortasındaki temasını şimdi çözemedi.
Nepal’in Şehir Kabahatleri Birimi bilimsel manada dataların bulunmamasını olağan ki dikkate almadı ve tek günde mahkemelerden geçerek maddeyi yürürlüğe aldı. Ünite ek olarak psikiyatristler ile görüştüğünü ve niyetlerin doğrulandığını, öteki ülkelerin de PUBG’yi yasakladığını açıkladı. Şehir Suçları Birimi başkanı Dhiraj Pratap Singh, Kathmandu Post’a yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Nepal’de olumsuz bir şey meydana gelmeden evvel oyunu yasaklama kararı aldık.”
Açıklamaları yavaşça incelersek, diğer ülkelerin oyunu yasakladığı kısmının gerçek olmadığını anında anlayabiliriz. Her ne kadar Çin oyunu yasakladı biçiminde medyaya yansıtılsa da aslında oyun en başta onaylanmamıştı. Ülke genelindeki sansür aktiviteleri, yeni oyunların girişini büsbütün engelliyor ve bu durumdan aslında Tencent de ziyanlı çıkıyor. Dev holding yasaklı oyunlardan doğal olarak para kazanamıyor.

PUBG Mobile için yaş hududunu geçen ay uygulamaya başlayan Tencent, bu sansürleri yatıştırmak için 13 yaş altındakilerin onay verilmeden oyunu oynamasına müsaade vermiyor. Hindistan’da ise birkaç kent oyunu yasaklamış olsa bile en az bir tanesi yasağı kaldırdı. Nepal, Aljazeera haberine nazaran geçtiğimiz Ekim ayında pornoyu da yasaklamıştı. Vatandaşlarının temel gereksinimlerini yok sayan ve bunları yasaklayan ülkelerin yazgısının tarihe nazaran pek uygun olmadığını sanıyorum ki söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir