1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Klasik Bilimsel Yönetim Okulu – Henry Ford T Montaj Hattı

Klasik Bilimsel Yönetim Okulu – Henry Ford T Montaj Hattı
Klasik Bilimsel Yönetim Okulu
0

Yönetim bilim okulu, üretim görevlerini verimli bir şekilde tamamlamak için özel iş süreçleri ve işgücü becerileri yaratmanın ‘bilimine’ odaklanmıştır. Bu makale, bilimsel yönetimin gelişimini ve Henry Ford’un Model T üretim hattının klasik örneğinde gösterildiği gibi yönetim tarafından nasıl uygulandığını tartışacaktır.

Bilimsel yönetim

Bilimsel yönetim okulu, klasik yönetim teorisini oluşturan okullardan biridir. Yine de, bir şey yapmanın en iyi yolunu bularak organizasyonlarda üretkenliği ve verimliliği arttırmakla ilgilenen bilimsel yönetim okulu, üretim görevlerini verimli bir şekilde tamamlamak için özel iş süreçleri ve işgücü becerileri yaratmanın ‘bilimine’ odaklanmaktadır.

Frederick Taylor, Henry Gantt ve Lillian Gilbreth gibi klasik bilimsel kuramcılar zamanlarını belirli bir işin nasıl yapıldığını, bir çalışanın işi tamamlamak için hangi adımları attıklarını, bir işçinin tamamlaması için geçen süreyi araştırdılar. Farklı yöntemler kullanarak bu bilgileri kullandıktan sonra bu bilgileri hangi yoldan en etkili olduğunu belirlemek için araştırmalar yaptılar.

Bu araştırmanın sonucu, bilimsel yönetimin dört ilkesinin geliştirilmesine yol açmıştır:

 1. Yönetim, çalışanlara kişiselleştirilmiş görevlerin nasıl tamamlanacağı konusunda kesin ve bilimsel bir yaklaşım sağlamalıdır.
 2. Yönetim her bir çalışanı belirli bir görev üzerinde dikkatle seçmeli ve eğitmelidir.
 3. Yönetim, görevi tamamlamak için kullanılan yöntemin aslında en verimli ve verimli olmasını sağlamak için çalışanlarla iletişim kurmalıdır.
 4. Yönetim uygun işbölümü oluşturmalıdır.

Bilimsel Yönetim Uygulaması

Bilimsel yönetim ilkelerinin uygulanması, bir kez hazır olduğunda oldukça basittir, ancak ön tarafta çok fazla analiz gerektirir. Bir yönetici önce tamamlanması gereken çalışmanın doğasını göz önünde bulundurmalı ve sonra bu konuda mümkün olan en iyi yola karar vermelidir. 

Bir iş bölümü yöneticinin karmaşık görevleri yerine getirmesine ve bunları bireysel çalışanların tamamlayabileceği daha küçük, daha kesin görevlere bölmesine izin verir. Her çalışan, görevlerini en iyi nasıl yerine getirebileceği konusunda açıkça eğitilir. Bir yönetici, işi tamamlamak için önerilen yöntemin verimli olduğundan emin olmak için çalışanlarıyla görüşecek ve gerektiğinde ayarlamalar yapacaktır. Her şey planlandığı gibi giderse, bir yönetici, bir ürün işçiden üretim hattına doğru verimli bir şekilde taşınırken izleyecektir. Tek tek parçalar bir araya geldikçe, toplam esasen yaratılır. Her bir çalışanın ürün geliştirme sürecinde tekrarlayan bir adımı tamamladığı bir montaj hattı düşünün. Ürün bitirilir ve her çalışan, ürün geliştirme sürecinde ilgili görevlerini tamamladıktan sonra satılmaya hazırdır. 

Henry Ford’un Model T Üretim Hattı

Henry Ford Model T’yi üretmek için etkili bir yol arıyordu. Fabrika katında bir kişi tarafından el işi yapıldı ve Ford bunu değiştirmeye çalıştı. Bilimsel yönetim fikrini iş bölümü ve Ford’un mühendislik altyapısı aracılığıyla gerçekleştirmenin mümkün olan en iyi yolu fikrini birleştirerek, gerçek montaj hattı doğdu.

Ford, Model T’yi monte etmek için mümkün olan en iyi yolu araştırmak için çok zaman harcadı. İlk olarak, Model T’yi parçaların boyutuna göre oluşturmanın en etkili yolunu rasyonelleştirdi. Oradan, benzer büyüklükteki parçaları monte etmek için en iyi düzeni belirledi. Ardından işçilere özel görevler verildi. Üretim başladı, ancak yol boyunca birkaç sorunlar vardı.

Beş yıllık bir süre boyunca çok fazla deneme yanılma sonrasında Ford, ilk olarak şasiyi, aksları ve tekerlekleri içeren temel şasiyi inşa etmeye karar verdi. Buradan, bireysel parçalar eklendikçe araç üretim hattından aşağı inerdi. Sonunda, daha küçük parçaların ana montaj hattına getirilmeden önce monte edilmesine izin veren hammaddeler ve alt montajlar eklendi.

Süreç tanımlandıktan sonra Model T’nin inşası sadece 93 dakika sürdü ve Ford’un arabayı seri üretmesine izin verdi. Aslında, 1908’den 1927’ye kadar Ford’un tasarladığı montaj hattı kullanılarak yaklaşık 15 milyon Model Ts üretildi. Ford’un montaj hattı yöntemi hızla dünyadaki birçok üretim operasyonuna yayılmıştır ve bugün hala kullanılmaktadır. Eminim birçoğunuz montaj hattı kullanılarak üretilen birkaç ürünü düşünebilirsiniz.

Ders Özeti

Hadi bi özet geçelim. Klasik bilimsel yönetim teorisi, üretim görevlerini verimli bir şekilde tamamlamak için özel iş süreçleri ve işgücü becerileri yaratmanın ‘bilimine’ odaklanmıştır. Bilimsel yönetim teorisinin yazarları Frederick Taylor, Henry Gantt ve Frank ve Lillian Gilbreth’di. Bilimsel yönetimin dört ilkesi şu bireylerin çalışmalarından geliştirilmiştir:

 1. Yönetim, çalışanlara kişiselleştirilmiş görevlerin nasıl tamamlanacağı konusunda kesin ve bilimsel bir yaklaşım sağlamalıdır.
 2. Yönetim her bir çalışanı belirli bir görev üzerinde dikkatle seçmeli ve eğitmelidir.
 3. Yönetim, görevi tamamlamak için kullanılan yöntemin aslında en verimli ve verimli olmasını sağlamak için çalışanlarla iletişim kurmalıdır.
 4. Yönetim uygun bir işbölümü oluşturmalıdır.

Henry Ford, Model T’sini üretmek için kullanılan montaj hattını geliştirmesiyle klasik bilimsel yönetimin iyi bir örneğini sunar. Montaj hattı ve benzer bilimsel yönetim ilkeleri bugün hala kullanılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir