1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Bütünsel Holistik Pazarlama Nedir? Örnekleri, Boyutları, Önemi

Bütünsel Holistik Pazarlama Nedir? Örnekleri, Boyutları, Önemi
0

Holistik pazarlama,  işletmeyi ve tüm bölümlerini tek bir varlık olarak kabul eden ve o işletmeyle ilgili her faaliyete ve kişiye ortak bir amaç veren bir işletme pazarlama felsefesidir.

Bir işletme tıpkı bir insan vücudu gibidir: farklı kısımları vardır. Ancak bu kısımların tümü aynı amaca yönelik olarak birlikte çalıştıklarında düzgün şekilde çalışabilir. Holistik pazarlama konsepti, bu ilişkiyi güçlendirir ve en iyi sonuçları elde etmek için geniş ve bütünleşik bir bakış açısının gerekli olduğuna inanır.

Holistik pazarlama kavramı bütünsel pazarlama kavramı diye de kendine literatürde yer bulmuştur.

Holistik pazarlama anlayışına göre, bir işletme çeşitli bölümlerden yapılmış olsa bile, departmanlar bir araya gelmesi gerekir. Bu durum müşterinin kafasında olumlu ve birleşik bir iş imajını yansıtır. Holistik pazarlama konsepti, müşterinin rekabetten ziyade ürünlerini satın almasını sağlamak için birbirine bağlı pazarlama faaliyetlerini içerir.

Holistik Pazarlamanın Boyutları

Holistik Pazarlamanın Boyutları
Fotoğraf: Yanalya

Holistik pazarlama, markayı kendisiyle ilgili her kişiye, çalışanlara, mevcut müşterilere veya potansiyel müşterilere göre pazarlamak ve işin toplumsal sorumluluğunu göz önünde bulundurarak birleşik bir şekilde iletişim kurmak için tasarlanan pazarlama stratejilerine odaklanır.

İlişkisel Pazarlama

İlişkisel pazarlama holistik pazarlama felsefesinin yönü oldukça müşteri edinme ve bireysel satış gibi kısa vadeli hedefler daha uzun vadeli müşteri ilişkilerine odaklanır. Bu strateji, güçlü, duygusal ve ebedi müşteri bağlantıları oluşturmak için mevcut müşterilere yönelik pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye odaklanır. Bu bağlantılar daha fazla satış yapma, ücretsiz ağızdan ağıza pazarlama ve daha fazla müşteri adayı elde etmede işletmelere yardımcı olur.

Pazarlamanın temel amacı, firmanın pazarlama faaliyetlerinin başarısını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen insanlarla ve kuruluşlarla derin, kalıcı ilişkiler geliştirmektir. İlişkisel pazarlama, işlerini kazanmak ve elde tutmak için kilit bileşenlerle karşılıklı tatmin edici uzun vadeli ilişkiler kurmayı amaçlar. İlişkisel pazarlamanın dört ana bileşeni; müşteriler, çalışanlar, pazarlama ortakları (kanallar, tedarikçiler, distribütörler, bayiler, ajanslar) ve finans topluluğunun üyeleri (hissedarlar, yatırımcılar, analistler) olmaktadır.

Bütünleşik Pazarlama

Bütünleşik pazarlama, tüm iletişimi (reklam, satış promosyonu, doğrudan pazarlama, halkla ilişkiler ve dijital pazarlama) tasarlayarak ve yöneterek tüketicilerin marka ile etkileşimde bulunmalarını sağlayacak birleşik ve kusursuz bir deneyim oluşturmak için bir yaklaşımdır. Birleşik bir güç olarak güçlü ve odaklanmış bir marka imajı etrafında odaklanır.

Pazarlamacı pazarlama faaliyetleri tasarladığında ve tüketiciler için “bütün bunların parçalarının toplamından daha büyük olması” için değer yaratması, iletilmesi ve sunması için pazarlama programları hazırladığında gerçekleşir. İki ana tema bulunmalıdır.

 1. birçok farklı pazarlama etkinlikler değer yaratabilir, iletebilir ve sunabilir
 2. pazarlamacılar herhangi bir pazarlama faaliyetini diğer tüm faaliyetler göz önünde bulundurularak tasarlamalı ve uygulamalıdır.

Dahili Pazarlama

Her işletmede iki tür müşteri vardır: iç ve dış. Dış müşterilere odaklanmak her işletme için en yüksek önceliğe sahip olmakla birlikte, bu iç müşteriler (çalışanlar) markanın ve ürünlerin işletmenin dış müşterilerine pazarlanmasında hayati bir rol oynadıklarından iç müşterilere fark edilmemelidir.

Pazarlamanın önemli bir unsuru, müşterilere iyi hizmet vermek isteyen çalışanların işe alınması, eğitilmesi ve motive edilmesi görevidir. Kurumdaki herkesin, özellikle üst yönetim olmak üzere uygun pazarlama ilkelerini benimsemesini sağlar.

Dahili Pazarlama, çalışanlara ve çalışanlara, bir şirketin vizyonuna inanması ve dış müşteriler kadar agresif bir değere sahip olması gereken dahili müşteriler olarak davranır. Aynı zamanda onların pazarlama sürecindeki rollerini anlamalarını sağlayan işçilik süreçlerini de içerir.

Sosyal Sorumluluk Pazarlaması

Sosyal sorumluluk pazarlaması holistik pazarlama kavramının yönü genel olarak toplumun daha geniş bir endişesini içerir. İşletmenin belirli iş etiğini takip etmesini gerektirir. Hayırsever ve topluluk örgütleriyle ortaklıklara odaklanır. Bir işletme toplumun bir parçası olarak kabul edilir ve aynısını geri ödemesi gerekir.

Sosyal sorumluluk pazarlaması, şirketin paydaşları üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır.

Holistik Pazarlama Neden Önemlidir?

Holistik Pazarlama Neden Önemlidir?
Fotoğraf: Jannoon028

Marka Bina

Bir araştırmaya göre, maddi olmayan duran varlıklar 2015 yılında S&P 500 piyasa değerinin% 84’ünü oluştururken, 1975’e kıyasla S&P 500 piyasa değerinin yalnızca% 17’sini oluşturmuştur.

Müşterilerin zihniyeti değişiyor. Sadece bir ürün değil bir marka almaya inanıyorlar. Holistik pazarlama, şirkete tüm paydaşları arasında bir marka yaratma gücü verir.

Tutarlılık

Tutarlılık piyasada uzun süre kalmak önemlidir. Holistik pazarlama konsepti, markayı tüm paydaşlara pazarlamayı ve birleşik iletişim stratejileri içerdiğinden, tutarlılık sağlanır.

Verim

İşin her yönü halledildiğinde, tekrarlamayı azaltmak, hatta ortadan kaldırmak, daha verimli olmak ve şirketin zamandan ve paradan tasarruf etmek kolaylaşır. Verimlilik aynı zamanda fırsatları değerlendirmede ve potansiyel tehditleri tespit etmede de görülebilir.

Etki

Holistik bir pazarlama felsefesi, büyük resme odaklanarak, etkin bir marka mesajı ve bir sinerji yaratır.  Müşterilerinin zihninde benzersiz marka imajı ve marka konumlandırma yaratır.

Holistik Pazarlama Örneği

Holistik Pazarlama Örneği

Bir kuruluş satış ve pazarlama, muhasebe ve finans, Ar-Ge ve ürün geliştirme ve nihayet İK ve operasyonlar gibi farklı bölümlere sahip olacaktır. Bu nedenle, organizasyonunuzda holistik bir pazarlama konsepti uygulamak istiyorsanız, müşterileri çekmesi en muhtemel ürünü piyasaya sürmek için Ar-Ge ve ürün geliştirmenin pazarlama ve satıştan geri bildirim almasını sağlamalısınız.

Öte yandan, projenin tam bütçesini bulmak için muhasebe ve finans ile yakın bir çalışma yapmaları gerekiyor. Satış ve pazarlama, İK’ya ihtiyaç duydukları doğru tür insanları bildirmelidir. Son olarak, yönetici ve operasyonların bu insanları tutmak için bir plan yapması gerekmektedir.

Böylece, yukarıdaki şekilde, doğru ürünü, doğru fiyata, doğru karla elde edersiniz. Bununla birlikte, ürününüzü doğru şekilde pazarlayacak doğru insanları edinirsiniz.

Tüm bunları yaparsanız, kapınıza doğru müşteriyi getireceğinizden emin olabilirsiniz. Bütüncül pazarlama konseptinin özü budur. Bir kurum olarak doğru şeyleri birlikte yaparak, ürününüz ve markanız, holistik bir vizyon olmadan bireysel olarak çalışan bu unsurlara kıyasla başarılı olmak için çok daha iyi bir şans anlamına gelir.

Bugün, müşteri zihniyeti değişiyor. Zenginlik azalıyor ve borç yükseliyor. Böylece müşteri ürünleri alırken çok düşündükten sonra yapmaktadır. Müşteriler, çevrimiçi olduğu kadar doğru ürün için çevrimiçi olarak da arama yapar ve satın almadan önce ürün hakkında iyi bilgi sahibi olur. Müşterinin galeriye girmeden önce bile bir satın alma kararı vermiş olması muhtemeldir. Bu nedenle, müşterinizin ürününüzü başkalarına seçmesini sağlamak için bu saatte holistik pazarlama konseptine ihtiyaç vardır.

Holistik pazarlamanın en önemli itici gücü pazarlama iletişimidir. Pazarlama iletişimi işi, hedef kitleye doğru mesajı göndermektir. Çeşitli müşteri temas noktalarına yaklaşarak, müşteriye tek tip bir mesaj gönderilebilir. Bu tutarlılığın, şirketiniz için müşteriye duyduğu güveni artırarak marka imajını yükseltmesi olasıdır.

Samsung, müşterileri göz önünde bulundurarak ürünlerin geliştirildiği Holistik pazarlamaya bir örnektir. Showroomlar uygun şekilde markalanır, müşteri hizmetleri kibardır ve servis hızlıdır. Böylece Samsung, Holistik pazarlamanın mükemmel bir örneğidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir